اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

«آریا مینی» راهی برای مقابله با تحریم

«آریا مینی» راهی برای مقابله با تحریم
سوسن صادقی خبرنگار

«حمید سعیدی» مدیرعامل شرکت جی ال ایکس از نصب اندروید ایرانی روی تلفن همراه این برند و ورود آن از شهریورماه به بازار خبر داد. در پی اعلام این خبر، روزنامه ایران به سراغ وی رفت و با وی به گفت‌و‌گو نشست که می‌خوانید.

این تلفن همراه چه خصوصیاتی دارد؟
مهم‌ترین خصوصیت اندروید ایرانی که با همکاری وزارت ارتباطات ساخته شده و روی تلفن همراه جی ال ایکس با نام «آریا مینی» نصب شده این است که سرویس‌های گوگل پلی در آن قطع شده.
اندروید ایرانی و اندروید عمومی چه تفاوتی دارد؟
در واقع این نسخه هیچ تفاوتی با اندروید عمومی ندارد و صرفاً سفارشی و بومی‌سازی شده است. تنها مورد همین است که اپلیکیشن‌ها توسط Google Play Services اجرا نمی‌شوند.
اگر سرویس‌های گوگل پلی قطع شود، بسیاری از اپلیکیشن‌ها روی این تلفن همراه کار نخواهد کرد برای جبران این کمبود چه تدابیری اندیشیده‌اید؟
درست است که سرویس‌های گوگل پلی دراین اندروید قطع شده است اما اکثر اپلیکیشن‌ها کار خواهند کرد. سرویس جایگزینی را تهیه کرده‌اند که بتوانند کار Google Play Services را انجام دهند.
چه تعداد از این تلفن همراه آماده شده است؟
حدود ۵۰۰ نمونه از این تلفن همراه را آماده کرده و تعدادی را نیز به وزارت ارتباطات تحویل داده‌ایم.
آیا می‌توان نام «ایرانی» به این اندروید داد؟
خیر. همان‌طور که گفتم این اندروید برای کاربران ایرانی سفارشی‌سازی یا همان بومی‌سازی شده است. از صفر تا صد این سیستم عامل در داخل کشور نوشته نشده است همان‌طور که از نامش پیداست از سیستم عامل پایه اندروید استفاده و تنها سفارشی‌سازی شده است.
آیا واقعاً برای مقابله با تحریم کارایی خواهد داشت و می‌توان با تحریم‌ها مقابله کرد؟
بله. اگر روزی گوگل بخواهد اپلیکیشن‌های ایرانی را از گوگل پلی حذف کند، دیگر این امکان وجود نخواهد داشت به همین دلیل جایگزین خوبی برای اپلیکیشن‌های پرکاربرد داخلی مانند بانک‌ها و... است.
برند تلفن همراه دارای اندروید سفارشی شده دارای چه رنج قیمتی است و آیا می‌تواند بازار ایران را به‌دست آورد؟
قیمت تلفن همراه ما هم بسته به مشخصات آن از 800 هزار تا دو میلیون تومان قیمت دارد و هر کسی تمایل داشت می‌تواند از این تلفن همراه با سیستم عامل بومی‌سازی شده، استفاده کند. از نظر فروش هم جایگاه بدی در بازار ایران نداریم و دارای رتبه هفتم هستیم ولی سعی می‌کنیم تا بازار را با این سیستم عامل بومی‌سازی شده، به‌دست بگیریم و سهم بیشتری از بازار را کسب کنیم.
 

کپی