اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹

گفت‌وگوهای اجتماعی، راه نشاط انتخاباتی

گفت‌وگوهای اجتماعی، راه نشاط انتخاباتی
سعیدزارع صفا کارشناس سیاسی

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در شرایطی برگزار خواهد شد که کشور و فضای عمومی جامعه با مضایق تحریم ومشکلات اقتصادی آن دست و پنجه نرم می‌کند. وجود چنین فضایی، درجه حساسیت ایام انتخابات را افزایش خواهد داد که البته با نشاط و حرارت مطلوب سیاستگذاران و نافع به حال جامعه ممکن است فاصله داشته باشد.

این نکته از آنجایی اهمیت مضاعف دارد که اتاق تحریم امریکا بر افزایش جنگ روانی با استفاده از فشار اقتصادی و برای ایجاد ناآرامی تمرکز داشته و فضای احساسی و پرحرارت انتخابات می‌تواند محملی برای تحرکات و تحریکاتی باشد که مخل امنیت و نظم عمومی است.
در چنین اوضاعی، جناح‌های سیاسی کشور نیز از افق دید لازم و اقناع‌کننده برای راهبری و امیدافزایی در جامعه برخوردار نبوده و با ریزش اعتماد عمومی مواجهند.
از این رو اتخاذ تدابیر و راهبردهای تسهیل‌گرانه و روادارانه برای گسترش هر چه بیشتر محافل گفت وگو و تبادل نظر، یکی از ضروریات کارویژه‌های انتخاباتی کلان کشور باید باشد.
وزارت کشور به عنوان تنها مجری انتخابات در قانون، حسب این وظیفه مهم برای انتخابات اسفندماه برنامه‌ها و تحرکات خود را بر 4 اصل «مشارکت، امنیت، سلامت و رقابت» قرار داده و با هدف‌گیری ایجاد تحرک در احزاب و گروه‌های تأثیرگذار، تحقق دو اصل مهم مشارکت و رقابت را پی‌جویی می‌کند.  نماد و تبلور این هدف‌گیری، اقدام هوشمندانه و ابتکار عملی بوده که معاونت سیاسی وزارت کشور به عنوان دبیر ستاد انتخابات آن را پس از شکل‌گیری ستادهای استانی پیگیری کرده است.
سفر به استان‌های مختلف و برگزاری نشست با ذی‌نفوذان، نخبگان، گروه‌های مورد رجوع و احزاب سیاسی به علاوه حضور در جمع اعضای ستاد انتخابات استان‌ها به منظور هماهنگی هرچه بیشتر با سیاست‌های انتخابات، مجموعه ستاد انتخابات وزارت کشور را به پیشگام در ایجاد و تقویت فضای گفت وگوی سیاسی در کشور بدل کرده است.
نتیجه و برآیند چنین نشست‌هایی که در برخی استان‌ها به طور کم‌سابقه‌ای با حضور تمامی اقشار، گروه‌های سیاسی، گروه‌های اقلیت مذهبی و قومی برگزار شده، ابتدا گامی برای افزایش احساس تعلق اجتماعی و همبستگی عمومی است و دوم فضای سیاسی کشور را برای انتخابات امن، سالم و مشارکتی افزایش خواهد داد. انتظار می‌رود که راهبرد گفت وگوهای سیاسی و اجتماعی برای افزایش مشارکت و نشاط انتخاباتی آنچنان که از سوی معاونت سیاسی وزارت کشور دنبال شده در مجموعه تصمیم‌گیران کلان کشور نیز با اهمیت و اولویت دنبال شود.
پدیداری فضای گفت‌وگو در شرایطی که احزاب از تحرک درونی لازم برخوردار نیستند می‌تواند با تسهیل و گشایش حضور گروه‌های مختلف، با ارتقای سطح کیفی و عقلانی رقابت در انتخابات، از آسیب‌ها و مخاطرات فضای احساسی حاصل از دوقطبی‌های کاذب بکاهد. تقویت فضای گفت‌وگوهای سیاسی همچنین می‌تواند با بالا بردن درجه حساسیت و مطالبه‌گری جامعه، مشارکت فعال و مسئولانه جامعه را در انتخابات رقم بزند. نکته دیگر آنکه ایجاد و تقویت گفت‌وگوهای سیاسی بین نخبگان، گروه‌ها و احزاب به‌ خودی خود مانع شکل‌گیری فضای تخریبی و هیجانی کاذب با استفاده از سیاه‌نمایی، تخریب و تحرکات آسیب‌زا برای منافع عمومی خواهد بود.

کپی