اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

از دردهایمان بگوییم !

از دردهایمان بگوییم !
پرستو رفیعی خبرنگار

کنترل درد جزئی از درمان سرطان است و به اعتقاد متخصصان گفتگوی شفاف در مورد درد، یک رویکرد کلیدی در خصوص کنترل دردهای ناشی از این بیماری است.

به گزارش «ایران آنلاین» دکتر رضا امین نژاد متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه در این باره به مبتلایان به سرطان می گوید: به خاطر داشته باشید که مهمترین عضو تیم درمان درد سرطان، شما هستید. شما تنها فردی هستید که می داند درد چگونه احساس می شود. صحبت کردن در مورد درد مهم است چراکه به تیم درمانگر شما بازخوردی می دهد تا بر اساس آن بتوانند بهتر به شما کمک کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قم می افزاید: برخی از مبتلایان به سرطان تمایلی به گفتگو در مورد درد خود ندارند زیرا آن ها تصور می کنند با صحبت کردن در مورد درد، توجه پزشکان از یافتن راهی برای کمک کردن و درمان سرطان، دور و منحرف می شود. از سوی دیگر آنها نگران هستند که به عنوان یک بیمار "خوب" به نظر نیایند یا نگرانند که توانایی تامین داروهای ضددرد را نداشته باشند. از این رو، افراد گاهی به قدری به زندگی با درد عادت می کنند که فراموش می کنند زندگی بدون آن چگونه است.

وی خاطر نشان می کند: بیمار مبتلا به سرطان می تواند در مورد مصرف هر دارویی و به هر دلیل و با هر مقدار حتی در مورد داروهای گیاهی و نیز در مورد عوارض ناخواسته آن ها با گروه درمانگر خویش گفتگو کند. اطلاعاتی که با این گفتگوهای دو یا چند جانبه در اختیار گروه درمانگر قرار می گیرد می تواند طرح کنترل دردی را که به شما پیشنهاد می شود تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر امین نژاد با اشاره به راه های کنترل درد می گوید: نخستین گام در کنترل درد آن است که در مورد آن با صداقت گفتگو کنید. ممکن است پزشکتان از شما بخواهد که درد خود را با چند روش بیان کنید. شایع ترین روش، استفاده از یک "مقیاس درد" است. بسیاری از بیماران ثبت اطلاعات مربوط به درد خود را مفید می یابند. توصیه می شود شما نیز روشی را برای ثبت رخدادها و اطلاعات مرتبط با درد انتخاب و استفاده کنید. با این اطلاعات گروه درمانگر شما خواهند توانست در مورد اینکه داروهای مورد استفاده تا چه اندازه کارایی دارند، قضاوت کنند و اگر لازم باشد روش درمان و کنترل درد شما را تغییر دهند.

متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه اظهار می کند: اگر شما باوری در مورد داروها دارید آن را با گروه درمانگر خود به اشتراک بگذارید. صحبت کردن در مورد باورها و عقاید، به گروه درمانگر شما اجازه خواهد داد که بهترین راه را برای کمک کردن به شما جستجو و پیدا کنند. به خاطر داشته باشید که اگر در مورد درد خود چیزی به دیگران نگویید، کسی قادر به شنیدن ناگفته ها و کمک به شما نخواهد بود و البته درد هم به خودی خود از میان نخواهد رفت!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پربازدیدها