اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹
گزارشی از نشست« مفهوم و چرایی عدالت»

محمد رضا بهشتی: بحث «عدالت» پیش از فلسفه در اسطوره ها مطرح شده است

محمد رضا بهشتی: بحث «عدالت» پیش از فلسفه در اسطوره ها مطرح شده است

بحث عدالت بسیار قدیمی و سابقه‌دار است و پیش از فلسفه قدمتش حتی به اسطوره هم کشیده می‌شود اما بحث توسعه به صد و پنجاه سال پیش باز می‌گردد.

گروه اندیشه:

 نشست« مفهوم و چرایی عدالت» 10 تیر ماه، با سخنرانی سیدمحمدرضا حسینی بهشتی، استاد فلسفه دانشگاه تهران برگزار شد.

بهشتی در این نشست درباره مفهوم عدالت و توسعه سخن گفت و به بررسی تاریخی این دو مفهوم در حوزه فلسفه پرداخت. او گفت: بحث عدالت بسیار قدیمی و سابقه‌دار است و پیش از فلسفه قدمتش حتی به اسطوره هم کشیده می‌شود اما بحث توسعه به صد و پنجاه سال پیش باز می‌گردد.

به باور او، در حوزه فلسفه عملی سقراط نخستین کسی بود که فلسفه را به درون خانه‌ها برد و از امور انسانی پرسید. او بهترین بودن را برای انسان مطرح کرد و در دایره فضیلت‌ها بحث عدالت توسط او برای اولین‌بار به شکل جدی مطرح شد. در حوزه اخلاق، عدالت جایگاه خاصی بین فضیلت‌ها داشت و اگر فردی سه فضیلت مهم شجاعت، خویشتنداری و فراست را داشت تازه شایسته دارا بودن صفت عدالت می‌ شد. 

بهشتی افزود: «از حدود پنجاه سال پیش مفهوم عدالت بین انسان و طبیعت نیز مطرح شده است. درواقع این موضوع وقتی مطرح شد که طبیعت از بداهت خارج گشت و با بحران روبرو شد. وقتی چیزی از بداهت خود خارج می‌شود و چیستی و ماهیتش مورد سئوال قرار می‌گیرد تبدیل به یک امر فلسفی می‌شود. در بحث توسعه نیز دو موضوع مطرح است: توسعه و رفاه. این دو با هم فرق دارند. سعادت یا روح خوب داشتن جای خود را به رفاه یا غلبه جنبه‌های ماده داده و رابطه ما با طبیعت به بهره‌گیری صرف برای رفاه تغییر کرد چون به نظر می‌رسید هر چه از این منبع برداشت کنیم به مشکلی برنخواهیم خورد و هر چه تولید و انباشته کنیم ضرری به طبیعت وارد نخواهد آمد.»/ روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

کپی