گزارشی از نشست« مفهوم و چرایی عدالت»

محمد رضا بهشتی: بحث «عدالت» پیش از فلسفه در اسطوره ها مطرح شده است

اندیشه /
شناسه خبر: 483610

بحث عدالت بسیار قدیمی و سابقه‌دار است و پیش از فلسفه قدمتش حتی به اسطوره هم کشیده می‌شود اما بحث توسعه به صد و پنجاه سال پیش باز می‌گردد.

گروه اندیشه:

 نشست« مفهوم و چرایی عدالت» 10 تیر ماه، با سخنرانی سیدمحمدرضا حسینی بهشتی، استاد فلسفه دانشگاه تهران برگزار شد.

بهشتی در این نشست درباره مفهوم عدالت و توسعه سخن گفت و به بررسی تاریخی این دو مفهوم در حوزه فلسفه پرداخت. او گفت: بحث عدالت بسیار قدیمی و سابقه‌دار است و پیش از فلسفه قدمتش حتی به اسطوره هم کشیده می‌شود اما بحث توسعه به صد و پنجاه سال پیش باز می‌گردد.

به باور او، در حوزه فلسفه عملی سقراط نخستین کسی بود که فلسفه را به درون خانه‌ها برد و از امور انسانی پرسید. او بهترین بودن را برای انسان مطرح کرد و در دایره فضیلت‌ها بحث عدالت توسط او برای اولین‌بار به شکل جدی مطرح شد. در حوزه اخلاق، عدالت جایگاه خاصی بین فضیلت‌ها داشت و اگر فردی سه فضیلت مهم شجاعت، خویشتنداری و فراست را داشت تازه شایسته دارا بودن صفت عدالت می‌ شد. 

بهشتی افزود: «از حدود پنجاه سال پیش مفهوم عدالت بین انسان و طبیعت نیز مطرح شده است. درواقع این موضوع وقتی مطرح شد که طبیعت از بداهت خارج گشت و با بحران روبرو شد. وقتی چیزی از بداهت خود خارج می‌شود و چیستی و ماهیتش مورد سئوال قرار می‌گیرد تبدیل به یک امر فلسفی می‌شود. در بحث توسعه نیز دو موضوع مطرح است: توسعه و رفاه. این دو با هم فرق دارند. سعادت یا روح خوب داشتن جای خود را به رفاه یا غلبه جنبه‌های ماده داده و رابطه ما با طبیعت به بهره‌گیری صرف برای رفاه تغییر کرد چون به نظر می‌رسید هر چه از این منبع برداشت کنیم به مشکلی برنخواهیم خورد و هر چه تولید و انباشته کنیم ضرری به طبیعت وارد نخواهد آمد.»/ روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.