واکاوی نشست گروه ۲۰ در گفت‌و‌گو با علی اکبر فرازی

ترامپ؛ مخرج مشترک اختلافات

بین الملل /
شناسه خبر: 483141

نشست دو روزه سران گروه 20 در حالی عصر شنبه 29 ژوئن به کار خود پایان داد که اختلاف نظر جدی اعضای این گروه با سیاست‎ها و نگاه دونالد ترامپ بارز بود. در این راستا با علی اکبر فرازی، سفیر پیشین ایران در رومانی، مجارستان و قبرس گفت‌و‌گو کردیم که در ادامه می‎خوانید:
آیا جایگاه امریکا  در آستانه انتخابات 2020 در مناسبات جهانی دچار تزلزل شده ‎است؟
خیر من چنین اعتقادی ندارم، چرا که دونالد ترامپ با یک نگاه اقتصادی به مناسبات سیاسی و دیپلماتیک نگریسته ‎است. وی معتقد است هر کشوری که به‌دنبال گسترش چتر امنیتی و حمایتی امریکا است، باید خود بهای آن را بپردازد. از این‌رو اگرچه اکثر قریب به اتفاق اعضای گروه ۲۰ با دونالد ترامپ اختلاف‌نظر دارند اما این باعث نگرانی رئیس جمهوری امریکا نمی شود. علاوه بر این ترامپ با این نوع نگاه توانسته است اقتصاد امریکا را تاحدودی متحول کند. لذا از این منظر نیز ترامپ برای انتخابات آتی برگ برنده‌ای در دست دارد.
 اما این استراتژی دونالد ترامپ می‎تواند آثار مخربی به‌دنبال داشته باشد که نماد آن در جنگ تعرفه‎ای او با پکن قابل مشاهده است؟
منکر برخی آثار مخرب  نگاه دونالد ترامپ بر مناسبات و معادلات جهانی نیستم. ولی معتقدم راهبرد رئیس جمهوری‌ امریکا با وجود تمام کاستی‌ها و معضلات ریز و درشت یک امتیاز به‌نام بازسازی و انعطاف‌پذیری دارد. چنان که نرمش او مقابل چین در نشست گروه 20 نیز در همین راستا بود. البته یک بُعد دیگر تنش آنهابه مسأله دریای جنوبی چین باز می‎گردد که در این راستا یقیناً ترامپ همان راهبرد سنتی خود را برای کسب هزینه از ژاپن، کره‌جنوبی و تایوان دنبال خواهد کرد.
آیا اقدام شورای اروپا در لغو برخی تحریم‎ها علیه روسیه، آن هم 4 روز پیش از نشست گروه 20 نتیجه مستقیم سیاست‎های دونالد ترامپ نیست؟
یقیناً به هر میزان سیاست‎های دونالد ترامپ به افزایش گسل میان قاره سبز با امریکا بینجامد از آن سو کشورهای اروپایی، بخصوص تروئیکای اتحادیه اروپا (لندن، پاریس و برلین) به‌دنبال پیگیری سیاست موازنه‌ سازی با بازیگری به‌نام روسیه هستند. آنها  به این نتیجه رسیده‎اند که باید امنیت جمعی خود را در همزیستی با روسیه پیدا کنند. لذا شاهدیم که درباره اوکراین دیگر حساسیت سابق را ندارند. با این حال نباید فراموش کرد اساساً اروپا با امریکا همسویی دارد تا با روسیه.
 آیا آنکارا هم مانند قاره سبز بواسطه نگاه واشنگتن به سمت مسکو نرفته است؟
رئیس جمهوری ترکیه هم با نگاهی فرصت طلبانه، سعی دارد به منظور افزایش نفوذ خود از همه حوزه‎های قدرت کمال استفاده را ببرد. یعنی هم به‌دنبال افزایش مناسبات خود با ناتو و امریکا است و هم خواهان  روابط با پکن و مسکو است.
 افزایش تنش در روابط تهران - واشنگتن تا چه اندازه بر این نشست  سایه انداخته بود؟
هرگونه ناامنی و تنش در مناسبات ایران و امریکا می‌تواند آثار سوء و مخربی بر امنیت تنگه هرمز  و  به تبع آن   افزایش نجومی قیمت نفت داشته باشد. در کنار آن اروپایی‎ها هم که نگران کاهش تعهدات هسته‎ای از سوی ایران هستند، لذا همه به جز عربستان در طول نشست مستقیم یا غیر مستقیم سعی کردند  امریکا را از افزایش تنش با ایران باز دارند.  ما در نهایت سیاست ترامپ و بن سلمان با شکست روبه‎رو شد.                         
«متن کامل این گفت و گو را در ایران آنلاین بخوانید»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.