اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

طرح بی‎فایده

طرح بی‎فایده
روسیلند جردان کارشناس خاورمیانه

قابل توجه‌ترین بخش سخنرانی جارد کوشنر این بود که هیچ اشاره‌ای به اشغالگری اسرائیل نکرد. تمام حرف‌هایی که زد طوری بود که انگار فلسطینی‌ها کنترل کامل بر قلمرو خاکی و آبی خود دارند.

اما تا جایی که می‎دانیم در کرانه باختری اشغالی هیچ آزادی عملی برای فلسطینی‌ها نیست و این مقامات اسرائیلی هستند که به آنها دیکته می‌کنند چه کار می‌توانند بکنند و چه کار نمی‌توانند بکنند. او با اشاره به محدود بودن آزادی عمل فلسطینی‌ها در نوار غزه و کرانه باختری که حتی نمی‌توانند برای رشد اقتصاد این مناطق پول و تجهیزات وارد کنند، گفت، این یک گواه آشکار است که نشان می‌دهد طرح اقتصادی کوشنر برای فلسطینی‌ها هیچ فایده‌ای ندارد و اجرایی نخواهد شد.
وقتی هنوز چارچوب سیاسی و حقوقی برای حل یک بحران تعریف نشده صحبت کردن درباره سرمایه‌گذاری اقتصادی و توسعه کار بسیار دشواری است. با وجود این، واشنگتن امیدوار است که حاضران در نشست منامه از جمله کشورهای عربی ثروتمند حاشیه خلیج فارس علاقه وافری به طرح اقتصادی کوشنر نشان دهند. چشم امید آنها به عربستان، متحد اصلی‌شان است که از قضا همچون اسرائیل ایران را دشمن خود می پندارد و روز سه‌شنبه حمایت خود را از «تلاش‌های بین‌المللی برای ارتقای سرمایه‌گذاری و اقتصاد در منطقه» اعلام کرد. اما عربستان تأکید کرده است که هر توافق صلحی که قرار باشد حاصل شود باید شامل ابتکار عمل صلح عربی که عربستان در سال 2002 مبتکر آن بود، باشد. کوشنر پیش از سفر به بحرین روز دوشنبه در مصاحبه با الجزیره گفته بود در معامله قرن هیچ جایی برای ابتکار عمل صلح عربی نیست.
منبع: Al Jazeera

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.