اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
رئیس‌جمهوری در مراسم رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت در کشور:

نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد

نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد

گروه اجتماعی‌:/ استقرار برنامه پرونده الکترونیک سلامت در کشور روز گذشته با دستور حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهوری آغاز شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، رئیس‌جمهوری با حضور در رصدخانه اطلاعات نظام سلامت کشور مستقر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دستور آغاز استقرار پرونده الکترونیک نظام سلامت در کشور را صادر کرد.

روحانی هنگام صدور فرمان آغاز استقرار پرونده نظام سلامت با قدردانی از تلاش‌های همه دست‌اندرکاران این کار بزرگ، گفت: این اقدام یکی از وعده‌های دولت در زمینه حقوق شهروندی و دولت الکترونیک به مردم بود و امروز خوشحالیم که این آرزوی دیرینه به انجام رسیده است. رییس جمهوری استقرار پرونده نظام سلامت را آغاز گام دوم تحول نظام سلامت در کشور دانست و گفت: این کار رضایت زیادی را در شهروندان ایجاد کرده و رفاه آنان را فراهم می‌کند. همچنین با استفاده از پرونده نظام سلامت هزینه درمان کاهش یافته و اقدامی ارزشمند هم برای پزشکان و هم برای انجام تحقیقات در آینده  و پیشگیری از مواردی خواهد بود که موجب بروز بحران در حوزه سلامت می‌شود. رئیس جمهوری خدمت به بیمار را وظیفه‌ای انسانی و نه صرفاً اداری دانست و با تأکید بر اینکه نشاط، امیدواری و حفظ روحیه مردم، بخش مهمی از پیشگیری و درمان است، اظهار داشت: ارتقای دقت در تشخیص، بهبود خدمات سلامت و کاهش هزینه‌های مردم سه رکن اصلی خدمات بهداشتی و درمانی است.
وی گفت: همه پزشکان، پرستاران و مراکز بهداشتی در کنار دولت در طرح بزرگ تحول سلامت سهیم هستند. رئیس‌جمهوری با ابراز خرسندی از آغاز حرکت بسیار ارزشمند در نظام سلامت و کاهش زمان و هزینه خدمت‌رسانی به مردم، افزایش دقت و جلوگیری از مفاسد، گفت: امروز هزینه‌های غیرضرور برداشته می شود و سلامت مردم بهتر تأمین خواهد شد. روحانی با بیان اینکه هنگام تشخیص از وضعیت بیمار با آثار سوئی نیز مواجه خواهیم بود، افزود: زمانی ابوعلی‌سینا با گرفتن نبض بیماری را تشخیص می‌داد و آثار جانبی نیز وجود نداشت، اما الان سیستم تشخیص یک اثر جانبی ناگوار نیز در سلامت فرد خواهد داشت که ممکن است مرتفع شود یا برای همیشه باقی بماند. رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه وقتی موردی در سیستم تشخیص بدون ضرورت تکرار شود، سلامت فرد در خطر قرار خواهد گرفت، تأکید کرد: دولت در بیمه تا اندازه‌ای برای پرداخت‌های هزینه و در بخش‌های ضروری موظف هستند اما در بخشی که بر مبنای سلیقه بیمار و پزشک بوده و از لحاظ علمی ضروری نیست، خود فرد باید هزینه‌ها را پرداخت نماید و دولت و بیمه در این مورد مکلف نیستند. وی  با تأکید بر اینکه اصل بهداشت و درمان یک موضوع و اصل حاکمیتی است، گفت: برخی بیماری‌های مسری و واگیردار کل جامعه را در خطر قرار می‌دهد که البته در زمان‌های گذشته بسیاری در مبارزه با همین موارد نیز شک و تردید داشتند.
روحانی با اشاره به تلاش‌های امیرکبیر برای پیشگیری از بیماری‌های واگیردار و الزام طرح آبله‌گیری در سرتاسر کشور، افزود: در آن زمان برخی می‌گفتند با آبله‌گیری اجنه وارد بدن می‌شود و جهل و خرافات یکی از معضلات جامعه است و در جایی آمده است که وقتی امیرکبیر از این موضوع آگاهی یافت از دست جهل و خرافات مردم به گریه افتاد.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه پزشکی و سلامت در شکل نوین از نعماتی است که مردم در قرن گذشته و کنونی از آن برخوردار شدند، خاطرنشان کرد: در ایران نیز با اعزام دانشجویان و تحصیل رشته پزشکی در خارج و تشکیل مراکز درمانی در داخل از این نعمت برخوردار شدیم که البته این به معنای کنار گذاشتن طب سنتی و داروهای گیاهی نیست.
وی تأکید کرد: بهره‌گیری از روش‌های سنتی باید حساب شده باشد و ترکیب درستی بین طب سنتی و جدید ایجاد شود تا در چارچوب قرار گیرد که خوشبختانه وزارت بهداشت چارچوب‌های لازم در این زمینه را ایجاد کرده است. رئیس‌جمهوری با بیان اینکه در زمینه بهداشت و درمان بخش مهمی به امنیت روانی مربوط می‌شود به جمله بوعلی سینا مبنی بر اینکه جسم و روان در یکدیگر تأثیر می‌گذارند، اشاره و تأکید کرد: در پزشکی بجز تخصص، اعتماد بیمار به پزشک بسیار مهم است که در این صورت بخشی از درمان انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه در پزشکی همه چیز مربوط به جسم نبوده بلکه بخشی به روح انسان و همچنین چهره بیمار ارتباط دارد، گفت: چهره علامت بزرگی است تا روحیه فرد مشخص شود و اولین علائم را از چهره افراد درمی‌یابیم.
رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت ایجاد شادی و نشاط در جامعه و اینکه بهداشت بالاتر از درمان است، افزود: بخشی از این بهداشت مربوط به نشاط و امید مردم است و نباید چهره گرفته مردم کسی را سر حال بیاورد و همه دستگاه‌های تبلیغاتی از جمله روزنامه‌ها، صدا و سیما و رسانه‌ها باید به مردم امید دهند. روحانی با تأکید بر اینکه نباید در زندگی خصوصی مردم مداخله کرد و این مداخله باید در حد ضرورت قانونی باشد، افزود: این مداخلات ضد بهداشت است و تذکر زیاد انسان را کلافه می‌کند و تحمل هر انسانی حدی دارد. رئیس‌جمهوری ضرورت وجود نشاط و سرزندگی در بین مردم و جامعه را خاطر نشان کرد و افزود: این به معنای آن نیست که اگر مشکلاتی در کشور وجود داشت به مردم اعلام نکنیم، بلکه نباید آنان را مأیوس و در امانت خیانت کنیم. وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها باید امانتدار باشند و بدون دخل و تصرف واقعیت را به مردم بگویند، افزود: آیا واقعیت این است که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم برای سلامت مردم اقدامی صورت نگرفته است؟ باید همه تلاش کنیم که واقعیت به مردم گفته شود تا مردم نشاط پیدا کنند. رئیس‌جمهوری با اشاره به اقدامات بسیار مهم دولت‌های یازدهم و دوازدهم در طرح تحول نظام سلامت، افزود: از ابتدای سال 93 شاهد تحول اساسی در این بخش بودیم تا جایی که رئیس یکی از بیمارستان‌ها به من اعلام کرد که وقتی صورتحساب خدمات بیمارستانی به یک بیمار ارائه می‌شود، برای آنها غیرقابل باور بوده و از کم بودن هزینه‌ها بسیار خوشحال می‌شوند . یک زمانی بیمارستان‌ها جنازه‌های مردم را تا زمان تسویه‌حساب مالی به گروگان می‌گرفتند و طرح تحول نظام سلامت با کمک جامعه پزشکی و مردم انجام شد. رئیس دولت دوازدهم  به حضور متخصصان و پزشکان در مناطق کم‌برخوردار و تحمل سختی‌ها در این مناطق اشاره و تأکید کرد: پزشکی وظیفه انسانی  است. رئیس‌جمهوری با تأکید بر اینکه برخی معیارها از جمله مسائل انسانی از دایره دین بالاتر است، گفت: کمک به نیازمند ربطی به دین ندارد و این وظیفه جدا از مسائل دینی، قانونی و ملی یک وظیفه انسانی است که باید یکدیگر را کمک کنیم. وی با بیان اینکه دولت‌های یازدهم و دوازدهم در زمینه محیط زیست اقدامات بسیار خوبی را به انجام رساند، گفت: در شرایطی که بنزین پتروشیمی و گازوئیل، شرایط بدی از لحاظ محیط زیستی برای مردم بوجود آورده بود، دولت در زمینه تولید فرآورده‌های یورو 4 و 5، تلاش‌های خوبی را انجام داد و امروز با در اختیار قرار دادن این فرآورده‌ها به مردم، اقدامات ارزشمند در زمینه بهبود سلامت به انجام رسیده است.
اگر دریاچه ارومیه احیا نمی‌شد گرد و غبار سلامت مردم را از بین می برد
رئیس‌جمهوری با اشاره به تلاش‌های دولت در زمینه احیای دریاچه ارومیه، آن را در راستای نجات 14 میلیون انسان برشمرد و گفت: اگر دریاچه ارومیه احیا نمی‌شد، گرد و غبار نمکین، زندگی، سلامت و کشاورزی مردم را از بین می‌برد و مشکلات فراوانی ایجاد می‌کرد و در نتیجه آن 14 میلیون نفر مجبور به مهاجرت می‌شدند، اما این کار بزرگ نتیجه تلاش دولت و ملت با هم است. روحانی با بیان اینکه اقدامات بسیار عظیم و ارزشمندی در زمینه بهداشت و درمان و محیط زیست به انجام رسیده است، خاطر نشان کرد: از ابتدای طرح تحول سلامت تأکید من بر این بود که در طرح بیش از هر چیز عزت مردم حائز اهمیت است و این در حالی بود که پیش از اجرای این طرح، وقتی فردی به بیمارستانی مراجعه می‌کرد، پیش از انجام هرگونه اقدام درمانی، یک لیست مبنی بر خرید دمپایی و ملحفه تخت و سایر وسایل را در اختیار او می گذاشتند و با این کار به عزت، کرامت و شخصیت مردم توهین می‌شد. رئیس جمهوری افزود: در طرح تحول سلامت علیرغم شرایط سختی که دولت‌های یازدهم و دوازدهم با آن مواجه بود، کار بزرگی بوجود آمد. در دولت یازدهم تا چند سال تحریم و چند سال در فشار کاهش قیمت نفت قرار داشتیم به گونه‌ای که قیمت نفت از 120 دلار به 30 دلار رسید اما دولت به گونه‌ای تلاش کرد که این کاهش درآمدها تا یک‌چهارم را مردم احساس نکنند.
وی با بیان اینکه در سال‌هایی که برجام به ثمر رسیده بود و گشایشی ایجاد شده بود، نیز عده‌ای اجازه ندادند مردم از ثمرات آن لذت ببرند، خاطر نشان کرد: از همان ابتدا شروع به ایراد گرفتن کردند، هنگامی که شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری به کشور می‌آمدند، می‌گفتند که چرا این شرکت آمده است و وقتی می‌رفتند می‌گفتند که چرا رفته‌اند؛ قرارداد می‌بستیم، می‌گفتند خیانت به عالم بشریت شده است و اگر قراردادی برهم می‌خورد باز هم می‌گفتند خیانت کرده‌اند و در نهایت نگذاشتند که مردم این گشایش را حس کرده و از آن لذت ببرند. رئیس جمهوری ادامه داد: در دوران گشایش برجام وقتی اقدام به خرید هواپیما می‌کردیم، عده‌ای در روزنامه‌ها می‌گفتند که چرا دولت هواپیما خریده و باید به جای آن اتوبوس می‌خرید و این در حالی است که نیاز کشور به هواپیمای جدید مشخص است. روحانی اظهار داشت: برای خرید هواپیما به حدی به دولت ایراد گرفتند که ناچار شدیم به مردم بگوییم که هزینه خرید هواپیماها از خزانه پرداخت نمی‌شود و هواپیماها پولشان را خودشان درمی‌آورند. شرکت ایرباس برای اولین بار در تاریخ این شرکت خودش اعتبار گذاشت و هواپیما به ایران فروخت، اما عده‌ای نگذاشتند که مردم در روز خوشحالی لذت ببرند. رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه طرح تحول نظام سلامت، یکی از خدمات غیرقابل انکار دولت به ملت ایران بود، گفت: بسیاری از رهبران جهان در چندین دیدار خواستار چگونگی اجرای موفق این طرح در ایران بودند. روحانی ادامه داد: امروز با استقرار پرونده الکترونیک سلامت گام دوم برداشته شده که مکمل گام اول است چرا که الکترونیک شدن پرونده سلامت در تسهیل امور بسیار حائز اهمیت و تأثیرگذار است و به واسطه آن بیمار، پزشک، مراکز درمانی و داروخانه‌ها به راحتی کار خود را به انجام خواهند رساند. رئیس جمهوری اتصال همه بخش‌های سلامت کشور به یکدیگر را کاری ارزشمند دانست و گفت: با اجرای این طرح بیش از 42 هزار بخش مختلف در نظام سلامت، به یکدیگر متصل شده که این موجب تسهیل امور و نیز آسان شدن کار برای پژوهش و تحقیقات مورد نیاز در آینده است. وی با اشاره به اینکه بخش پزشکی کشور بالاتر از موضوع درمان و بهداشت به لحاظ اینکه فرهیختگان جامعه و در میان مردم تأثیرگذارند ، وظایف سنگین برعهده دارند، گفت: پزشکان و اساتید دانشگاه‌ها از گروه‌های مرجع جامعه هستند و می‌توانند در ایجاد روحیه و انگیزه سیاسی و اجتماعی به مردم در ایام مختلف بویژه در شرایط مشکلات و سختی‌ها بسیار تأثیرگذار باشند. رئیس جمهوری افزود: جامعه پزشکی کشور می‌تواند در شرایط تحریم که بخش درمان را هم تحت تأثیر قرار داده به دنیا اعلام کند که امریکایی‌ها با این تحریم چه فاجعه‌ای را بوجود آوردند. چرا که اقدام امروز امریکا فعالیت علیه حقوق بشر و اقدامی ضدبشری بوده و تمام ملت ایران را تحت تأثیر و فشار قرار داده است و جامعه پزشکی و متخصصان و جراحان با نفوذ در مجامع بین‌المللی و افکار عمومی و جوامع دیگر می‌توانند این اقدام ضد بشریت امریکا را به جامعه جهانی اعلام کنند و این یک وظیفه برای آنان به‌شمار می‌رود.  رئیس دولت دوازدهم  اظهار داشت: خوشبختانه کاری که امریکا در این روزها انجام می دهد به معنای ناموفق بودن حتمی برنامه‌ها و شکست قطعی آنان است و از لحاظ سیاسی، هیچ تردیدی در آن وجود ندارد. رئیس جمهوری افزود: امروز در هیأت حاکمه امریکا یک سرخوردگی عجیب و سردرگمی بزرگ بوجود آمده است؛ آنها سرخورده شده‌اند، چرا که هر اقدامی می‌کنند، به نتیجه نمی‌رسد و تأثیری ندارد به گونه‌ای که آنها توقع داشتند کشور را در مدت 2 تا 3 ماه برهم بریزند اما می‌بینند که هر اقدامی می‌کنند، ملت ایران مستحکم‌تر، محکم‌تر، سرزنده‌تر و با روحیه بهتر در عرصه‌های مختلف حرکت می‌کند.
وی خاطر نشان کرد: علیرغم وجود تحریم و مشکل جاری شدن سیل در فروردین‌ماه امسال و مانع شدن امریکا از کمک ایرانیان خارج از کشور به هموطنان خود، همه مردم به صحنه آمدند و کمک کردند و هیچ مشکلی از لحاظ بهداشتی و شیوع بیماری‌های اپیدمی را شاهد نبودیم. رئیس جمهوری با بیان اینکه در زمینه ارائه خدمات بهداشتی، اقدامات بسیار بزرگی در کشور انجام شده و می‌شود، گفت: خوشبختانه با اقدامات بموقع بهداشتی و درمانی، ارسال آب آشامیدنی سالم به مناطق سیلزده و تأمین بموقع اسکان موقت، شاهد شرایط بسیار خوبی در این مناطق هستیم.

بــرش

استقرار پزشک خانواده با ثبت دیجیتالی اطلاعات بیماران

فریبا خان احمدی / پرونده الکترونیک سلامت که از آن به عنوان یکی از ریل گذاری‌های اصلی کنترل هزینه‌های غیرضرور نظام سلامت یاد می شود سرانجام پس از گذشت حدود 15 سال روز گذشته در یک مراسم رسمی از سوی رئیس جمهوری رونمایی شد و این طرح از امروز در تمام کشور اجرا می شود. به گزارش «ایران»، پرونده الکترونیک سلامت که این روزها خبرساز شده است همه اطلاعات مرتبط با سلامت شهروندان از پیش از تولد شامل اطلاعات دوران جنینی تا پس از مرگ را به شکل الکترونیکی ذخیره می‌کند. از این پس برای هر فرد بدون پرونده الکترونیک سلامت در زمان مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی، این پرونده تشکیل و سابقه مراجعات و بیماری‌های وی نیز به آن منتقل می‌شود. این اطلاعات در هر مکان و زمان منحصراً در اختیار صاحب پرونده قرار می‌گیرد و تنها در صورت اجازه فرد و با رعایت قواعد محرمانه و حریم خصوصی در اختیار نظام سلامت به صورت تجمیعی و اشخاص مجاز قرار خواهد گرفت. اگرچه چند سال از وعده و وعیدهای مسئولان وزارت بهداشت در دولت‌های مختلف بر سر افتتاح سامانه ثبت دیجیتالی اطلاعات سلامت ایرانیان می‌گذرد و هیچ یک از دولت‌ها نتوانستند این طرح را بصورت کامل اجرایی کنند اما سعید نمکی از همان ابتدا که وارد ساختمان وزارت بهداشت  شد تمرکز اصلی‌اش را بر اجرای این طرح ملی استوار کرد و با کلید واژه «پایان بهار 98» قول داد پرونده الکترونیک سلامت از اول تیر ماه 98 بصورت کامل در سراسر کشور اجرایی  می‌شود. او روز گذشته که میزبان رئیس جمهور در ساختمان وزارت بهداشت بود پیش از رونمایی روحانی از پرونده الکترونیک سلامت،  اجرای این طرح را یکی از سیاست های اصلی‌اش عنوان کرد و گفت که از این ابزار باید به عنوان ریلی برای عبور نظام ارجاع و پزشک خانواده و در نهایت هزینه‌های سلامت استفاده کرد.

مزایا و معایب اجرای پرونده الکترونیک سلامت

از دیدگاه پزشکان وقت‌گیر بودن ثبت داده‌ها، نبود یا کندی سرعت اینترنت در برخی از روستاهای کشور و بالا بودن جمعیت تحت پوشش پزشکان برای ثبت اطلاعات در سامانه  از جمله نقاط ضعف پرونده الکترونیک سلامت به شمار می‌رود با این وجود و بنا به اذعان برخی پزشکان شاغل در اجرای این طرح فراهم کردن زیرساخت‌های مناسب از جمله امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مناسب همراه با سرعت اینترنت بالا از پیش‌نیازهای راه‌اندازی یک سیستم ارجاع مناسب و کارآمد است.  برقراری امکان نوبت‌دهی الکترونیک و صرفه جویی قابل توجه در وقت و هزینه، شناسایی همپوشانی‌های بیمه‌ای پیش از دریافت خدمت در سطح کل کشور، جلوگیری از هدررفت منابع، کاهش خطا در نسخه‌نویسی، کاهش خطا در تفسیر نتایج آزمایش‌ها و تصاویر تشخیصی، کاهش نسخه‌ها و آزمایش‌های تکراری و به طور کلی جمع‌آوری داده‌های سلامت از جمله نتایج و دستاوردهای اجرای طرح پرونده الکترونیک سلامت است.

اجرای کامل پرونده الکترونیک سلامت در ۶ استان

بر اساس اظهارات مسئولان وزارت بهداشت  از اول تیر در شش استان تمام پرونده‌های بیماران به شکل الکترونیک به بیمه ارسال می‌شود و تا پایان سال نیز تمام بیمارستان‌ها به سمت ارسال الکترونیکی اسناد به بیمه حرکت می‌کنند. علاوه بر این در حال حاضر تمام روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، پزشک خانواده و پرونده الکترونیک سلامت دارند و ۵۵۰۰ پایگاه نیز به سیستم الکترونیک متصل هستند. بنا به اعلام معاون بهداشت وزیر بهداشت، هم اینک اطلاعات نزدیک به 70 میلیون ایرانی در سامانه الکترونیک سلامت ثبت شده که مربوط به اطلاعات بهداشتی افراد است. به گفته دکتر رئیسی پرونده الکترونیک سلامت زمانی کامل خواهد شد که ارتباط الکترونیکی با سطح دو و سه برقرار شده باشد و اطلاعات بهداشتی افراد به کلینیک‌های تخصصی، پاراکلینیک و مراکز رادیولوژی متصل باشند.

رونمایی از پزشک خانواده در نیمه دوم سال 98

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت از استقرار پزشک خانواده و نظام ارجاع تا نیمه دوم سال خبر داد و گفت: امکان ندارد پزشک خانواده و سیستم ارجاع و گایدلاین‌های بالینی را بدون چنین زیرساختی عملیاتی کنیم. دکتر سعید نمکی این را هم گفت که پرونده الکترونیک سلامت حرکت نمایشی نیست به گونه‌ای که حداقل ۷۵ میلیون ایرانی با کد ملی قابلیت تشکیل پرونده الکترونیک سلامت را دارند. 

کپی