اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹

سفر دو روزه وزیر خارجه امریکا به هند

سفر دو روزه وزیر خارجه امریکا به هند

گروه جهان/ مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا پس از پایان دادن به سفر خاورمیانه‌ای خود که شامل عربستان سعودی و امارات می‌شد؛ دیروز سه‌شنبه راهی آسیا شد تا طی اقامت دو روزه خود در هند و دیدار با مقامات عالی این کشور؛ از تنش‌های تقریباً یک ماهه بین دو کشور که بر سر مسائل اقتصادی و تعرفه‌ای بشدت بالا گرفته، بکاهد و زمینه را برای دیدار نخست‌وزیر هند با رئیس جمهوری امریکا در حاشیه اجلاس اقتصادی گروه 20 فراهم کند.

به‌گزارش سایت بیزینس تودی هند، پمپئو قرار است امروز چهارشنبه با «اس جایشانکار»، وزیر خارجه هند دیدار کند و قبل از ترک هند به سمت اوساکای ژاپن برای شرکت در اجلاس گروه 20 با نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند هم به‌صورت تلفنی گفت‌و‌گو کند. او که با دستور کار تقویت روابط دهلی نو - واشنگتن پس از انتخاب مجدد مودی در ماه گذشته میلادی؛ به هند سفر کرده است، خوب می‌داند که برای دستیابی به اولویت‌های استراتژیک امریکا چاره‌ای جز گفت‌و‌گو و حل کردن این تنش‌ها ندارد.
به‌گزارش سایت آن دی‌تی‌وی هند، جنگ تعرفه‌ها بین دو کشور که به‌طور خاص از اول ژوئن (ماه جاری میلادی) آغاز شده و آغازگرش امریکا بوده، توافق تسلیحاتی هند با روسیه برای خرید اس 400 روسی، روابط هند با ایران و چین اصلی‌ترین موضوعاتی هستند که باعث پرتنش شدن روابط هند و امریکا شده‌اند و انتظار می‌رود پمپئو بر سر آنها با مقامات هندی گفت‌و‌گو کند.
امریکا روز اول ژوئن به امتیازهای اقتصادی 6.3 میلیارد دلاری که شامل کالاهای هندی می‌شد پایان داد و دهلی نو هم در اقدامی تلافی جویانه از 16 ژوئن برای 28 قلم کالای امریکایی تعرفه گمرکی بالاتری تعیین کرد و به این ترتیب جنگ اقتصادی بین دو کشور درگرفت. پیش از این هم امریکا از توافق تسلیحاتی هند با روسیه برای خرید سامانه دفاع موشکی اس 400 روسی ابراز ناراحتی کرده و حتی تهدید کرده بود، اگر هند اس 400‌ها را تحویل بگیرد هند را تحریم می‌کند. امریکا همچنین از اینکه هند روابط خود را با ایران و چین حفظ کرده و با سیاست‌های واشنگتن همسو نیست ابراز نارضایتی می‌کند.

کپی