اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹
واکنش فعالان سیاسی به تحریم های اخیر امریکا در گفت‌وگو با «ایران»

همبستگی ملی مانع زیاده‌خواهی‌های امریکایی

همبستگی ملی مانع زیاده‌خواهی‌های امریکایی

اگر هدف اصلی اعمال فشارهای کاخ سفید علیه جمهوری اسلامی ایران، فاصله انداختن بین مردم و حاکمیت است، تا اینجای کار مسیر و جهت‌گیری اشتباهی را انتخاب کرده است چرا که به سیاق همه 40 سال گذشته هر چه این فشارها و توطئه‌ها بیشتر شده انسجام و همبستگی ملی در ایران هم دوچندان شده است.

 اقدام اخیر دونالد ترامپ مبنی بر افزایش دامنه تحریم‌های اقتصادی به حوزه سیاسی و قرار دادن رهبر معظم انقلاب و دفتر ایشان در کنار برخی از فرماندهان سپاه و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه هم خارج از همین جهت‌گیری نیست. چنان که فعالان سیاسی از گرایش‌های اصلی در کشور در گفت‌وگوهایی با «ایران» خطاب به ترامپ یادآوری کردند که رسیدن به اهدافش از این مسیر محقق نخواهد شد و این تناقض‌گویی‌ها و اعمال فشارها مردم ایران را به مقاومت و اتحاد بیشتر سوق می‌دهد. از نگاه این فعالان سیاسی و حزبی این مهم بخصوص در شرایطی است که سیاست‌های ضد و نقیض و ریاکارانه ترامپ هم آشکار شده و همزمان که از آمادگی برای گفت‌وگو دم می‌زند، وزیر خارجه ایران را هم قصد دارد تحریم کند. یا همزمان که مدعی حمایت از مردم ایران است با اعمال تحریم‌های خود بیشترین مشکلات را برای همین مردم به ارمغان آورده است. با این حال از نگاه این فعالان سیاسی مسئولان کشور در نهادهای مختلف هم وظیفه دوچندان دارند که اتحاد و مقاومت مردم را پاس بدارند و با هم‌افزایی به جای مواضع و رفتارهای اختلاف افکنانه بهترین راهکارهای موجود برای برون رفت از این وضعیت و مواجهه منطقی با زیاده‌خواهی‌های تندروهای امریکایی را اتخاذ کنند.

عمل به قانون جنگل

مجید انصاری
عضو مجمع روحانیون مبارز
تصمیم اخیر ترامپ نشانه آشفتگی و نمایشی از ابتذال در سیاست خارجی امریکا است. امروز جهان شاهد هرج و مرج از سوی دولتی قانون شکن، وحشی و زورگو به نام امریکا است، زیرا رئیس جمهوری این دولت و کارگزاران اصلی آن در کاخ سفید همچون وزرای خارجه و دارایی، مجموعه‌ای از نمایش‌های غیرقانونی، غیرانسانی و باج خواهانه را انجام می‌دهند. اگر آنان در حوزه داخلی به دنبال دستاورد خاصی از این اقدام هستند، باید بدانند که در داخل کشور و میان ملت ایران هیچ تاثیری نخواهد داشت. این تصمیم فقط چهره  خباثت آلود رژیم امریکا علیه ملت ایران را آشکار می‌کند.تحریم عالی‌ترین مقام سیاسی و معنوی‌ترین شخصیت یک کشور، نشانه اوج بی خردی است و نه تنها هیچ تأثیری نخواهد داشت، بلکه تنها باعث بی حیثیت شدن و سردرگمی آنان در مقابل دولت و ملت ایران خواهد شد. امروز آنچه در امریکا اتفاق می‌افتد، تضعیف روز به روز نهادها و مقررات بین‌المللی و اوج بی تدبیری کشوری است که مدعی ابرقدرتی و نظم جهانی است. اما این کشور هر روز ابعاد و انواع تازه‌ای از بی نظمی را به نمایش می‌گذارد. در معنایی دیگر همه این‌ها می‌تواند نشانه افول اخلاقی و سیاسی امریکا نیز باشد و در درازمدت باعث انزوای بیشتر امریکا و فاصله گرفتن جامعه جهانی از این کشور خواهد شد.امروز نیز تحریم رهبر معظم انقلاب از سوی امریکا، دستاوردی عملی یا سیاسی برای این کشور نخواهد داشت. در ادامه همین رویکرد، تحریم وزیر خارجه کشورمان نشانه عمق حماقت آنان است. زیرا وزیر خارجه مهمترین رابط یک کشور با جامعه جهانی است و به همین دلیل حتی در دوران جنگ نیز وزرای خارجه کشورها از مصونیت برخوردارند تا بتوانند ارتباطات سیاسی و بین‌المللی را دنبال کنند. از این رو این اقدام امریکا که گویا در آینده صورت خواهد گرفت نیز برخلاف عرف جهانی و خلاف رفتارها و هنجارهای سیاسی و دیپلماتیک است و نشان می‌دهد که امریکا همه ضوابط نوشته و نانوشته روابط بین‌الملل و جهان را زیر پا می‌گذارد و تنها ملاک عمل این کشور، عمل به قانون جنگل است.

ایران زانو نمی‌زند

حسین ابراهیمی
عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز
تحریم‌های امریکا نه فقط برای ملت و دولت ایران، که حتی برای جهان نیز تکراری شده است. از ابتدای انقلاب تا امروز، شرکت‌ها و شخصیت‌های سیاسی بسیاری به دلیل رویکرد انقلابی و اسلامی خود و به بهانه‌های واهی تحت تحریم‌های امریکا قرار گرفتند. اما این تحریم‌ها هیچ گاه نتوانسته است در رویکرد این شخصیت‌ها و پیشرفت این شرکت‌ها خللی ایجاد کند. امروز نیزتحریم رهبر معظم انقلاب از سوی دونالد ترامپ، تنها نشانه استیصال این کشور است و نشان می‌دهد امریکا در وضعیتی که خود ساخته و ایجاد کرده، گیر افتاده است و هیچ راهی برای فرار از مخمصه‌ای که برای خود ساخته است، ندارد. از این رو به این تحریم دست زد تا بتواند در زمینه روانی و تبلیغاتی دستاوردی برای خود داشته باشد، اما از همین حال مشخص است که این اقدام خصمانه اخیر هم هیچ دستاورد مثبتی برای این کشور نخواهد داشت. گذشته از این، این اقدام نشانه افول امریکاست و این رفتارها، درست مانند رفتار فردی است که درحال غرق شدن است و به هر وسیله ای که به دست او برسد، متوسل می‌شود تا شاید مانع غرق شدن او شود. از این رو می‌توان این تحریم‌ها را  نشانه بی عقلی دانست. این اقدام نمی‌تواند ایران را از مقاومت بازدارد، درعین حال که شاید این آخرین مرحله از توانایی‌ها و عربده‌کشی‌های امریکا باشد، توانایی که نه در داخل که در خارج هم هیچ اثری نخواهد داشت. درست مانند تروریستی خواندن و تحریم سپاه پاسداران که باعث اجماع بیش از پیش ملی در مقابل امریکا شد. امروز نیز رهبر معظم انقلاب و سایر شخصیت‌ها وظایف و مسئولیت‌های خود در قبال ملت و نظام اسلامی را به درستی انجام خواهند داد و در آینده بیش از امروز مشخص خواهد شد که ایران، کشوری قدرتمند است که با حرف‌های ترامپ به زانو درنمی‌آید.

تناقض مذاکره و تحریم

محمدعلی نمازی
عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران
مردم جهان و بخصوص سیاستمداران دنیا از مواضع آشفته، ضد و نقیض و متعارض دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا کلافه شده‎اند چرا که هیچ اصولی در اتخاذ مواضع از سوی او قابل مشاهده نیست. جدیدترین اقدام او نیز تحریم رهبری انقلاب و دستگاه‌های وابسته به ایشان است که معلوم نیست به چه هدفی انجام گرفته است و تحریم محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان هم مشخص نیست که چه معنایی دارد. جالب‌تر اینکه در شرایطی این تصمیمات اعمال شده که سران امریکایی دائماً از مقامات ایران خواهش می‎کنند که مذاکره کنیم و رابطه حسنه داشته باشیم. در حالی که این درخواست‎ها با اقدامات آنان در جهت تحریم شخصیت‎های نظام قابل توجیه نیست.
اما اینکه چرا شاهد چنین اقداماتی از سوی امریکایی ‏ها هستیم را از دو منظر می‎توان دید. در نگاه خوشبینانه می‎توان گفت که این رفتارها نمادین است تا روحیه ملت ایران را تضعیف کرده و رضایت همپیمانان خود در حوزه خلیج فارس را تقویت کند. به کشورهای منطقه بگوید که اگر ایران پهپاد ما را سرنگون کرد و ما نتوانستیم با عملیات نظامی پاسخ آنان را بدهیم حالا با تحریم شخصیت‎های سیاسی این کشور، جبران کرده‎ایم.
اگر بخواهیم با نگاه بدبینانه به موضوع بنگریم -هرچند با فرض بر اینکه چنین تحریم‌هایی دستاوردی نخواهد داشت- شاید مقدمه‎ای برای اقدامات خطرناک بعدی باشد تا به تحرکات نظامی دامن بزند.
به هرحال به نظر می‎آید که مقامات جمهوری اسلامی در این مرحله باید با یک نوع طمأنینه با موضوع برخورد کنند و چه بسا اگر جواب مقامات امریکایی را هم نمی‎دهند، نشان از این دارد که اعتباری برای اقدامات آنان و بخصوص تحریم‌ها قائل نیستند.

تقویت وحدت پشت سر رهبری

حمیدرضا ترقی
عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی
ملت ایران تاکنون در برهه‌های مختلف ثابت کرده است که وقتی مقام یا دولت خارجی با رهبری انقلاب و نظام وارد چالش و نزاع شود،  درحمایت از ولایت فقیه بسیج می‌شوند. حماسه‌هایی که ملت ایران در طول  انقلاب اسلامی و پس از آن، از 15 خرداد تا امروز آفرید، همگی در حمایت از رهبری و مقام ولایت بوده است. بنابراین مردمی که حاضرند این گونه خون خود را در راه اهداف رهبری بدهند، ثابت کرده‌اند که با این اقدامات ایذایی، نمی‌توان در رویکرد و تبعیت آنان از مقام ولایت، خللی ایجاد کرد، چه بسا وقتی این اقدام از سوی دشمنی غدار صورت می‌گیرد، ملت ایران را در مسیر خود ثابت قدم‌تر می‌کند.امروز نیز این احمقانه‌ترین کاری بود که ترامپ انجام داد و در واقع آخرین تیر ترکش خود را رها کرد که البته نه تنها به هدف نخورد، بلکه به سنگ خورد. زیرا این اقدام در داخل زمینه ساز وحدت بیشتر مردم پشت سر رهبری خواهد شد و در عرصه بین‌المللی نیز تنها نشانه عجز ترامپ است. زیرا پس از هدف قراردادن پهپاد جاسوسی امریکا در آسمان ایران، او نتوانست کاری انجام دهد، جز همین تحریم‌ها که روی کاغذ معنا دارد. این تحریم‌ها درست مانند تحریم‌های گذشته علیه سپاه یا دیگر نهادهای ایرانی، بی نتیجه خواهد بود و رسوایی اصلی آن برای امریکا و ترامپ باقی خواهد ماند.

توکل به خدا و اعتماد ملت؛ دارایی رهبر ایران

محمدرضا باهنر
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین
اقدام اخیر امریکا در تحریم برخی شخصیت‌های سیاسی کشورمان و بخصوص رهبر معظم انقلاب و اعضای دفتر ایشان حکایت از استیصال کاخ سفید دارد. ساده زیستی ولی امر مسلمین جهان حتی زبانزد دشمنان ایشان است و سردمدار کاخ سفید در قیاسی مع‌الفارق با ثروت هنگفت خود، دارایی‌های اندک رهبر انقلاب اسلامی را تحریم نموده است اما زهی خیال باطل که دارایی رهبر ایران توکل به خدای متعال و اعتماد ملت ایران و عزت نفسی بی مثال است. ترامپ ناامیدانه، از تحریم‌های اقتصادی طرفی نبسته و حالا تحریم‌ها را به حوزه سیاسی کشانده است. اینها همه در حالی است که همزمان مدعی آمادگی برای گفت‌وگو هم هست. این چه آمادگی برای گفت‌وگویی است که شخص اول دیپلماسی یک کشور را هم تحریم می‌کنند؟ به نظر می‌رسد سیاست اصلی ترامپ و تندروهای اطراف وی ناامید کردن مردم و تلاش برای ایجاد فاصله بین مردم و حاکمیت در جمهوری اسلامی است. تلاش‌هایی که البته عمری به درازی عمر جمهوری اسلامی دارد و به نتیجه هم نرسیده است. قاعدتاً این اقدام غیرقانونی امریکا محکوم است و همزمان منجر به همبستگی بیشتر در جامعه ایران خواهد شد. البته که در این میان مسئولان کشور در نهادهای مختلف هم باید نسبت به چاره‌جویی‌های منطقی و کارآمد برای مواجهه با این فشارهای خارجی اهتمام بیشتری داشته باشند. اتحاد همان گونه که عامل پیروزی انقلاب اسلامی بوده، رمز بقای جمهوری اسلامی هم بوده است. این اتحاد را باید پاس بداریم و البته زمینه‌های تقویت آن را بیش از پیش کنیم. اختلاف نظرهای داخلی را کنار بگذاریم و اولویت خودمان در هر سطحی از مسئولیت که هستیم را هم افزایی برای برون رفت از وضعیت موجود و رضایتمندی بیشتر مردم قرار دهیم.

تناقض‌های تمام نشدنی

مرتضی مبلغ
عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت
رفتارهای دونالد ترامپ رئیس‎جمهوری امریکا پر از تناقض است. تناقضی که هیچ تناسبی با اصول دیپلماسی و سیاست‎های رایج در دنیا حتی در روابط بین کشورهای متخاصم ندارد. آنچه که در نتیجه تصمیمات دلتمردان امریکایی مطرح می‌شود، حکایت از نوعی سردرگمی آنان در برابر ایران دارد. امریکایی‎ها سیاست‎ قاعده‎مند و روشن و مشخصی ندارند و هر روز دست به یک حرکتی می‎زنند. این رفتار در شرایطی مورد نقد است که به صورت مرتب از مذاکره با ایران می‎گویند و در مقابل دست به کارهایی می ‎زنند که هیچ نشانی از تمایل‌شان به رسیدن به این هدف ندارد. امریکایی‏ ها با چنین اقداماتی نشان می‎دهند که از مذاکره صرفاً به عنوان یک واژه استفاده می‎کنند و در عین حال اهداف دیگری را در پی دارند. با توجه به پیشینه رفتارهای دونالد ترامپ و اطرافیانش و برخلاف آنچه تاکنون اعلام کرده‌ اند که «هدف و قصد ما تنها تغییر رفتار رژیم است تا پای میز مذاکره بیاید»، اعمال تحریم‏ های جدید معنایی جز تغییر رژیم از منظر آنها ندارد وگرنه باید رفتار متفاوتی را در پیش می‎گرفتند. این در حالی است که آنها دریافته‎اند با چنین رفتارهایی جمهوری اسلامی ایران حاضر به مذاکره نخواهد شد. چرا که هیچ کدام از قواعد مربوط به اصول مذاکره در رفتارهای امریکایی‎ها رعایت نمی‎شود و در عین حال به رفتار خود همچنان ادامه می‎دهند. به نظر می‎رسد امریکایی‎ها یکی از اهدافی که دنبال می‌ کنند این است که با فشار وارده به مردم جامعه را سرشار از نارضایتی کنند و به زعم خودشان شرایط جامعه را به آستانه انفجار برسانند و مردم بر اثر نارضایتی دست به شورش بزنند و اینها سوار بر امواج شده و کار خود را پیش ببرند. اما این رفتار تاکنون جواب نداده و در آینده هم جواب نخواهد داد. مردم ایران به خوبی بین مشکلات داخلی و آنچه دشمنان‌شان دنبال می‎کنند تفکیک قائل می‎شوند و متوجه هستند که چگونه عمل کنند تا ضمن پیگیری مشکلات خود بهانه به دست دشمنان ایران ندهند.   

تحریم‌های کاریکاتوری

جهانبخش محبی‌نیا
نماینده مجلس
تحریم‌های اخیر امریکا علیه مقامات عالی سیاسی و نظامی کشورمان را تنها و تنها در چارچوب یک وضعیت انفعالی و بن‌بست برای این کشور در مسیر فشار به ایران می‌توان تفسیر کرد. به عبارتی مجموعه این تحریم‌های جدید بیش از آنکه وجوهی هدفمند در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی داشته باشند، بیشتر گرفتار چارچوب‌هایی فانتزی و کاریکاتوری هستند. به این معنا که به نظر می‌رسد هدف ترامپ از گنجاندن اسامی مقامات ایرانی در این تحریم‌ها بیش از هر چیز دیگری رفتن در مرکز دید و توجه رسانه‌ها به واسطه ایجاد یک خبر خاص و شگفت‌انگیز بوده.اما از منظری دیگر موضوع این تحریم‌ها قابلیت تفسیر جدی در حوزه کارکردهای سیاسی و اقتصادی یا به عبارت دقیق‌تر «بی کارکردی» سیاسی و اقتصادی دارد. برای شرح این بی کارکردی لازم است تا مسیر طی شده امریکا بعد از خروج از برجام یک بار دیگر در حوزه تحریم‌ها بازخوانی شود. ترامپ طی بیش از یک سال گذشته از زمان خروج از برجام قدم به قدم انواع تحریم‌های مختلف اقتصادی را علیه ایران استفاده و تجربه کرد. او و تیمش در خلال این تحریم‌ها دو حرف عمده را مدام تکرار کرده‌اند؛ از یک سو آنها اصرار داشتند نظام سیاسی ایران با مجموعه تحریمی امریکا به قول حاکمان کاخ سفید به دلیل عدم امکان تحمل فشارها «رام» خواهد شد و از سوی دیگر هم حداقل در 9 ماه اول خروج امریکا از برجام این ادعا به صورت متناوب از سوی نزدیکان ترامپ مطرح می‌شد که جمهوری اسلامی زیر بار فشارهای تحریمی امریکا فرو خواهد پاشید و به همین واسطه، تحریم‌های این کشور به مثابه مقدمه‌ای برای برپایی یک نظام جدید سیاسی در ایران هستند.
اکنون بعد از حدود 14 ماه از خروج امریکا از برجام اما نه تنها هیچ تحولی از این دو منظر رخ نداده که حتی کوچک‌ترین افقی هم برای تحقق این دو دسته از موقعیت‌های ترسیم شده توسط ساکنان کاخ سفید وجود ندارد. از یک سو در داخل ایران همه جناح‌ها بر لزوم پرهیز از مذاکره مستقیم با امریکا در شرایط فعلی سخن می‌گویند و از سوی دیگر ایران همچنان در عرصه بین‌المللی به عنوان بازیگری مهم در حال ایفای نقش است و در داخل علی‌رغم همه مشکلات، کوچک‌ترین نشانی از سست شدن پایه‌های نظام و استقبال مردم از این حالت وجود ندارد.در چنین وضعیتی امریکا یک نیاز مبرم و حیاتی برای حفظ حیثیت سیاسی و هیمنه بین‌المللی خود دارد. به واقع مؤثر واقع نشدن تحریم‌های وضع شده علیه کشورمان همچنان که در داخل ایالات متحده نقطه ضعفی برای ترامپ در برابر دموکرات‌ها و مخالفانش است، در خارج هم به تضعیف جدی هژمونی این کشور منجر می‌شود. این بن بستی است که به صورت طبیعی امریکا را وادار به انجام تحرکی جدید می‌کند. اما این تحرک چه می‌تواند باشد؟ بی شک این تحرک نمی‌تواند کنار گذاشتن یک طرفه تحریم‌ها و بازگشت به کانال دیپلماسی در روابط با ایران توسط امریکایی‌ها باشد چرا که ضعف آنها را بیش از پیش نشان می‌دهد. در همین حال افزایش و تشدید تحریم‌ها هم چندان کارآیی ندارد چون تقریباً در این زمینه کمتر کاری برای امریکا باقی مانده که به آن دست نزده باشد. چه آنکه آنها حتی از تروریستی شناختن نیروی رسمی نظامی کشور هم به عنوان اولین نمونه این رفتار در تاریخ، چشم‌پوشی نکردند و باز هم بی تأثیری آن را دیدند.
به تمام این معادله باید نمایش اقتدار ایران با انهدام پهپاد امریکایی را هم افزود. با این تحول، امریکایی‌ها هر چند در نوعی بن بست قرار دارند اما نیازمند اقدامی هم بودند که همپای انهدام پهپاد گلوبال هاوک بتواند افکار جهانی را متوجه خود کند. مجموعه این شرایط و عوامل است که امریکا را به سمت تحریم‌های اعمال شده جدید پیش می‌برد که کاملاً واضح است هیچ آثار اجرایی نخواهند داشت، هر چند در ظاهر تحریم‌هایی پر سر و صدا و جالب توجه برای رسانه‌ها هستند. این را باید بدان معنا دانست که امریکا در این بن‌بست و شرایط فعلی وارد فازی شده که خود ناخواسته مشغول ساخت کاریکاتوری مضحک از سیستم تحریمی خویش است.


 

کپی