در آستانه سالروز فاجعه شیمیایی سردشت در همایش نفس‌های سوخته مطرح شد

باید کابوس سلاح کشتار جمعی از صحنه جهان حذف شود

فرهنگی /
شناسه خبر: 481904

همایش نفس‌های سوخته در آستانه سالروز فاجعه شیمیایی سردشت با حضور دکتر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و حجت الاسلام و المسلمینسید محمدعلی شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، جانبازان شیمیایی و پزشکان معالج در هتل انقلاب تهران برگزار شد.

به گزارش ایران، حجت الاسلام والمسلمین سید محمدعلی شهیدی معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان گرامی داشت یاد و خاطره قربانیان بمباران سردشت اظهارداشت: از تاریخ ۶ تا ۱۲ تیرماه شاهد حوادث تلخی هستیم که منشأ آن‌ها آمریکا و صهیونیسم جهانی بوده است. بمباران شیمیایی سردشت شهادت ۱۱۹ نفر و جانبازی یک هزارو ۶۰۰ نفر از هم‌وطنان بی‌گناهمان را در پی داشت.

وی با اعلام اینکه در کشورمان ۶۵ هزار جانباز شیمیایی داریم، افزود: سال ۱۳۸۷ مصوبه‌ای از سوی مجلس شورای اسلامی برای پیگیری حقوق جانبازان شیمیایی به دولت ابلاغ شد و از سال ۱۳۹۰ نیز بنیاد شهید و امور ایثارگران با همکاری وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری و معاونت حقوقی ریاست جمهوری مسئول پیگیری این موضوع شدند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران همچنین به ارائه گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته برای احقاق حقوق جانبازان شیمیایی پرداخت و خاطرنشان کرد: تدوین آیین‌نامه اجرایی قانون الزام دولت برای پیگیری حقوق جانبازان شیمیایی، همکاری با شعب دادگاه‌های بین‌المللی برای رسیدگی به حقوق جانبازان شیمیایی و تشکیل پرونده در این دادگاه‌ها، ایجاد بانک جامع اطلاعاتی از جانبازان شیمیایی، حضور جانبازان شیمیایی در مجامع سالانه سازمان منع سلاح‌های شیمیایی، اعزام متخصصان مختلف برای درمان جانبازان به شهر سردشت و پیگیری مصدومین، انجام 4 طرح کشوری و حمایت از ده‌ها پروژه دانشگاهی برای روش‌های تشخیصی و درمانی عوارض گاز خردل، انتشار بیش از 50 مقاله در مجلات معتبر بین‌المللی و راه‌اندازی کلینیک تخصصی و مرکز ارجاع مصدومین شیمیایی در بیمارستان ساسان، فراهم کردن زیرساخت لازم برای راه‌اندازی رشته‌های مرتبط در دانشگاه‌ها جهت تربیت دانشجویان در سطح ملی و بین‌المللی در تخصص‌های مرتبط با مصدومین شیمیایی، تشکیل کمیسیون‌های متعدد پزشکی در سردشت و ایجاد درمانگاه تخصصی در شهر سردشت بخشی از این فعالیت‌ها بوده است.

در ادامه دکترمحمد جواد ظریف وزیر امور خارجه با بیان اینکه غربی‌ها صلاحیت اظهار نظر درباره سلاح‌های کشتار جمعی را ندارند، گفت: مردم ما چطور حرف شما غربی‌ها را در مخالفت با سلاح‌های کشتارجمعی باور کنند در حالی که با وجود ارائه مستندات و مدارک متقن جمهوری اسلامی ایران مبنی بر استفاده صدام از سلاح‌های شیمیایی، شما غربی‌ها به جای مقابله، بر آن سرپوش گذاشتید.

وی همچین با اشاره به ادعای رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه به خاطر جان ۱۵۰ نفر به ایران حمله نکرده است، تصریح کرد: شما واقعا نگران ۱۵۰ نفر بودید؟ چند نفر را با سلاح هسته‌ای کشتید؟ چند نسل را با این سلاح‌ها از بین بردید؟ این ما هستیم که سردمدار مبارزه با این سلاح‌ها هستیم و ماییم که طبق دیدگاه شرعی خود هیچ‌وقت دنبال سلاح هسته‌ای نخواهیم رفت.

وزیر امور خارجه جانبازان را سند زنده مقاومت وایستادگی ملت ایران در برابر دشمنان دانست و گفت: شما نشان دادید که مردم ما سوز و سختی جنایت شیمیایی را تحمل می‌کنند اما زیر بار زور دشمن نمی‌روند و صدام و علی شیمیایی و کسانی که علیه مردم ما جنایت کردند، ببینید امروز کجا هستند؟

دکترظریف با بیان اینکه مهمترین ابزار ایستادگی ما در برابر دشمنان علاوه بر توانمندی‌های دفاعی جان برکفانی هستند که مقابل سلطه گری قدرت‌ها ایستاده اند، خطاب به جانبازان گفت: سربلندی امروز ما از صدقه سر شماست.

وی با اشاره به تاریخچه استفاده صدام از سلاح شیمیایی از همان روز‌های بعد از فتح خرمشهر یادآور شد: گزارش این جنایات تقریبا بعد از فتح خرمشهر بصورت مداوم از طرف ما که مسئولیت حضور در سازمان ملل را داشتم به سازمان ملل گزارش می‌شد، اما هیچ‌کدام از این جنایت‌ها باعث تحرک از سوی شورای امنیت نشد.

ظریف تاکید کرد:کسانی که می‌گویند سلاح شیمیایی خط قرمز ماست، اما شرایطی فراهم کردند که استفاده صدام از سلاح شیمیایی بدون هیچ هزینه‌ای رخ دهد، صلاحیت اظهار نظر ندارند و کسانی باید حرف بزنند که هنوز زخم این سلاح‌ها را بر تن دارند.

دکترظریف خاطره‌ای در این رابطه به صحبت هایش ادامه داد: بعد از یکی از بمباران‌های شیمیایی به عنوان کاردار 25 - 26 ساله سفارت ایران در سازمان ملل از سفیر 66 ساله فرانسه درخواست ملاقات کردم که آن روز رئیس شورای امنیت بود، به او گفتم،عراق دوباره از سلاح شیمیایی استفاده کرده است و او گفت: من اجازه ندارم با شما در این زمینه صحبت کنم.

وی با بیان اینکه کماکان تلاش می‌‌کنیم که در منطقه خاورمیانه منطقه ای عاری از سلاح کشتار جمعی ایجاد کنیم تا هیچ سردشت و حلبچه دیگری ایجاد نشود، اضافه کرد: باید کابوس سلاح کشتار جمعی از صحنه منطقه ما و جهان حذف شود و دوباره مردمی مجبور نباشند تمامی عمرشان را با یاد سلاح شیمیایی و کابوس این سلاح زندگی کنند.

---

در ادامه این مراسم با حضور حجت الاسلام والمسلمین شهیدی و دکتر ظریف از آقایان ناصر احمدی، لقمان ادیبان، کاظم فریق پور و خانم‌ها شهلا کریمی واحد و شبنم شیخی از جانبازان شیمیایی شهرستان سردشت و دکتر مصطفی قانعی، دکتر محمدعلی جوادی، دکتر محمدرضا واعظ مهدوی، دکتر محمدرضا صدیقی مقدم، دکتر محمدرضا سروش، دکتر عباس فروتن، دکتر طوبی غضنفری، دکتر سقراط فقیه زاده، دکتر حمید سهراب پور، دکتر حسن سقط فروش، دکتر جلیل عرب خردمند و دکتر پرویز طوسی از پزشکان فعال در عرصه درمان جانبازان شیمیایی تقدیر به عمل آمد.

همچنین لوح تقدیری توسط حجت الاسلام والمسلمین شهیدی به دکتر ظریف وزیر امور خارجه کشورمان به دلیل تلاش‌ها و اقدامات مختلف در حفظ اقتدار نظام جمهوری اسلامی در عرصه روابط خارجی، تقویت دیپلماسی ایثار و پاسداری از آرمان‌های شهدا و ایثارگران اهدا ش و در پایان مراسم حجت الاسلام والمسلمین شهیدی ابراز امیدواری کرد با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری و معاونت حقوقی ریاست جمهوری جنایات شیمیایی علیه کشورمان بیش از پیش به دنیا شناسانده شود و حقوق قربانیان سلاح‌های شیمیایی گرفته شود.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.