اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست خبر داد

اختصاص ردیف بودجه برای یگان‌های حفاظت محیط‌زیست

اختصاص ردیف بودجه برای یگان‌های حفاظت محیط‌زیست

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست درباره لایحه حمایت از یگان‌های ویژه که روز گذشته پس از دوسال در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و شامل محیط‌بانان نیز می‌شود، گفت: آنچه که ما در لایحه به دنبال آن بودیم حمایت‌های بیمه‌ای و قضایی بود که خوشبختانه در این لایحه به تصویب رسید.

سرهنگ جمشید محبت‌‌خانی با اشاره به تصویب لایحه حمایت از محیط‌بانان گفت: خوشبختانه با تصویب این لایحه همیاران محیط‌زیست نیز در حمایت سازمان محیط‌زیست قرار می‌گیرند و یگان‌های حفاظت نیز دارای ردیف بودجه می‌شوند.

وی ادامه داد: در بحث قضایی نیز هم دادسراهای عمومی و هم دادگاه‌های نظامی مکلف شدند که پرونده‌های حوزه محیط‌بانی را در شعبه‌های ویژه و با سرعت رسیدگی کنند، تا محیط‌بانان به دلیل شلوغی دادگاه‌ها در مدت طولانی در زندان بسر نمانند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط‌زیست درباره حمایت‌های بیمه‌ای در این لایحه نیز گفت: براساس این مصوبه سازمان مکلف شده است که در قبال شهادت محیط‌بانان و یا جانبازی آنها را بیمه مسئولیت کرده و اقدامات آن برعهده سازمان باشد.

محبت‌خانی تاکید کرد: موضوع بااهمیت دیگر، این است که در بسیاری از شهرستان‌ها و مناطق تعداد محیط‌بانان به گونه‌ای است که کارمندان محیط‌زیست که جزو محیط‌بانان نیستند نیز به محیط‌بانان کمک می‌کنند، براساس این لایحه سازمان موظف است که برای این افراد که به محیط‌بانان کمک می‌کند نیز همان خدماتی را ارائه دهد که برای محیط‌بانان در نظر گرفته شده است چنانچه این افراد نیز شهید شود مانند محیط‌بانان شهید محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: یکی دیگر از موضوعات با اهمیت در این لایحه این است که همیاران محیط‌زیست نیز براساس این لایحه مورد حمایت سازمان محیط‌زیست قرار می‌گیرند.این افراد صرفا یک کارت همیاری داشته و هیچ مراوده مالی با سازمان محیط‌زیست یا منابع طبیعی ندارند و صرفا به محیط‌بانان کمک می‌کنند. این افراد چنانچه در حوادث محیط‌زیستی مانند آتش‌سوزی‌ها یا مقابله با قاچاقچیان مصدوم شوند، سازمان باید به این افراد نیز خدمت ارائه کند. تا پیش از این سازمان براساس قانون نمی‌توانست از این افراد حمایت کند، اما با تصویب این لایحه مشکل حمایت از این افراد نیز برطرف شد.

فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط‌زیست خاطرنشان کرد: همچنین براساس این لایحه سازمان برنامه و بودجه مکلف شده است که سالانه با توجه به ارائه مستندات به این سازمان، بودجه‌ای را در اختیار سازمان‌هایی که دارای یگان حفاظت هستند قرار دهد و براین اساس خود به خود یگان‌های حفاظت دارای بودجه مستقل نیز شدند.

محبت‌خانی با بیان اینکه این لایحه ۴ ماده داشت، تصریح کرد: خوشبختانه این ۴ ماده به رای گذاشته شد و روز گذشته این لایحه  با رای قاطع تصویب شد. من و آقای کلانتری هم در این جلسه حضور داشتیم. خوشبختانه این لایحه مخالفان کمی هم داشت و تمام مراحل رای‌گیری چه کلیات آن و چه ۴ ماده با اکثریت آراء در مجلس به تصویب رسید.

وی ادامه داد: من به عنوان نماینده سازمان و نماینده محیط‌بانان از مردم، رسانه‌ها و نمایندگان مجلس که در این مدت برای تصویب این لایحه ما را همراهی کردند، تشکر می‌کنم./ایلنا
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.