اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

بیانیه انجمن کوه نوردان ایران درباره تعلیق فعالیت های دو باشگاه+ گزارش نشست خبری

بیانیه انجمن کوه نوردان ایران درباره تعلیق فعالیت های دو باشگاه+ گزارش نشست خبری

انجمن کوهنوردان ایران نسبت به تصمیم اخیر وزارت ورزش و جوانان مبنی بر لغو پروانه فعالیت دو باشگاه ورزشی انتقاد کرد.

نشست خبری انجمن کوهنوردی ایران صبح امروز در محل این انجمن و با حضور یونس رضاخانی رئیس انجمن، کاوه کاشفی رئیس سابق هیئت کوهنوردی استان تهران، عباس محمدی مدیر انجمن دیده‌بان کوهستان و پرویز امرایی مشاور عالی حقوقی برگزار شد.

در این نشست کاوه کاشفی مربی کوهنوردی و رئیس سابق هیئت استان تهران اظهار داشت: یک حادثه تلخی در آذر ماه سال 96 رخ داد که منجر به درگذشت 9 کوهنورد شد. پس از این اتفاق و اخیراً از طرف وزارت ورزش نامه‌ای آمد که در آن لغو مجوز دو باشگاه آزادگان و پلنگ برفی مشهد اعلام شده بود. ما قبلاً چنین چیزی را ندیده‌ایم. البته دادگاه ادامه دارد و به رأی نهایی احترام می‌گذاریم. حرف اصلی این است که وقتی هنوز رأی صادر نشده، چرا باید باید این نامه از وزارت ورزش صادر شود که لغو پروانه هر دو باشگاه را به‌دنبال داشته باشد.

وی افزود: امروزه شاهد تشکیل گروه‌های کوهنوردی در فضای مجازی هستیم. اگر بار مسئولیتی باشگاه‌ها را زیاد کنیم، طبیعتاً باشگاه‌ها از اجرا فاصله می‌گیرند و چنین گروه‌های غیررسمی مجازی بیشتر می‌شوند. این کار امنیت افراد را به‌خطر می‌اندازد و تبعات اجتماعی و اقتصادی به‌دنبال دارد که البته هم‌اکنون نیز وجود دارد. در واقع این اتفاق 96 باعث شده که بار مسئولیتی باشگاه‌ها زیاد شود که این اتفاق خوبی نیست. در حادثه دیزین 88 که هشت نفر زیر برف ماندند، تربیت بدنی استان تهران باشگاه دماوند را تعلیق کرد و پس از طی مراحل قانونی این تعلیق برداشته شد، اما اینجا شاهد لغو پروانه باشگاه هستیم. باشگاه‌ها در بسیاری از حوادثی که در کشور طی سال‌های اخیر رخ داده، همواره حضور مؤثری داشته‌اند، اما چنین اقداماتی باعث منفعل شدن باشگاه‌ها می‌شود.

رئیس سابق هیئت کوهنوردی تهران ادامه داد: باشگاه آزادگان مشهد در چندین نوبت برنامه‌های بین‌المللی را برگزار کرده و فعالیت‌های زیادی داشته است، در واقع نوعی توریسم ورزشی شکل گرفته که اقدام جالب‌توجهی است.

کاشفی گفت: صحبتی در این باره با وزارت ورزش نکرده و تماسی نداشته‌ایم. البته پیگیری از وزارت ورزش از طرف یکی از باشگاه‌ها صورت گرفته و قرار شده در جلسه بعدی یک بار دیگر این موضوع پیگیری شود.

خانواده افراد متوفی به‌دنبال دیه هستند 

وی عنوان کرد: باشگاه‌ها قصوری در این حادثه نداشته‌اند و همه اقدامات لازم را قبل از اعزام انجام داده بودند. حالا هم خانواده افراد متوفی به‌دنبال دیه هستند و این باعث می‌شود که آنها مقابل باشگاه‌ها قرار بگیرند. بیمه هم فقط سقف پنج دیه کامل را برگزار می‌کند.

پرویز امرایی حقوقدان و رئیس سابق انجمن کوهنوردان ایران نیز گفت: کارشناسی‌هایی که در حوزه حوادث کوهنوردی صورت می‌گیرد، مورد تردید است و معمولاً هم تغییر نمی‌کند. کمیسیون ماده پنج وزارت ورزش یک‌سری دستورالعمل‌ها درخصوص تأسیس باشگاه‌ها را دارند. در موضوع اخیر هم هیئت استان خراسان رضوی تصمیم به تعلیق یک‌ماهه گرفت، حالا سؤال این است که؛ چرا وزارت ورزش تصمیم به لغو پروانه را گرفته است؟

وی ادامه داد: چیزی به‌نام مجوز صعود تاکنون در ایران نداشته‌ایم. البته فدراسیون کوهنوردی آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی را صادر کرده که باشگاه‌ها باید رعایت کنند.

بیانیه انجمن کوهنوردی در این باره در زیر آمده است:

 

کپی