اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹
سخنگوی شورای شهرتهران در گفت و گو با «ایران»

دست شورایاران از قراردادهای مالی شهرداری کوتاه شد

دست شورایاران از قراردادهای مالی شهرداری کوتاه شد
حمیده امینی فرد خبرنگار

از دیروز ثبت‌نام نامزد‌های شورایاری‌ها آغاز شد. شهروندان یک هفته مهلت دارند تا در این انتخابات ثبت‌نام کنند. انتخابات امسال بر پایه خود اظهاری افراد گذاشته شده است. سال گذشته 14 هزار نفر در انتخابات شورایاری‌ها ثبت‌نام کردند که تنها 3 هزار و 900 نفر به مرحله نهایی راه یافتند.

امسال حداقل سن برای ثبت‌نام ۲۲ سال در نظر گرفته شده است. اما دیگر شورای شهر مجری انتخابات نیست و اجرا برعهده شهرداری تهران گذاشته شده است. اغلب شورایاری‌ها در سال‌های گذشته، بیش از آنکه به فعالیت اجتماعی بپردازند، به علت دریافت امکانات و کمک‌های مالی از شهرداری، به پاتوق‌های سیاسی و مبلغ شهرداری تبدیل شده بودند و در امورات اجرایی دخالت می‌کردند. اصلاحیه امسال شورای شهر البته تنگناهای جدی برای فعالیت‌های مالی و سیاسی شورایاران ایجاد کرده که ممکن است به همین علت، شمار ثبت‌نام‌کنندگان کاهش پیدا کند. علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در این زمینه توضیحاتی می‌دهد که در زیر می‌خوانید؛
این دوره انتخابات شورایاری‌ها چه تفاوتی با دوره‌های گذشته دارد؟
متأسفانه برخی شورایاران در دوره‌های گذشته کارهای شخصی خود را دنبال می‌کردند. اما شورا در مصوبه جدید، اجازه هرگونه فعالیت سیاسی و مالی را از آنها گرفت. ما به طور مشخص قید کردیم که آنها حق دخالت در امور اجرایی، اداری و مالی شهرداری، شورای شهر، مدیریت محله و سایر سازمان‌ها را نخواهند داشت. این افتی بود که شورایاری‌ها در دوره‌های گذشته به آن دچار بودند. همچنین از این به بعد، شورا و شهرداری درباره تصمیماتی که در سطح ملی مؤثر است، حتماً نظر شورایاران را اخذ می‌کنند.
برخی شورایاری‌ها در دوره گذشته، به پاتوق‌های سیاسی تبدیل شده بودند و عملاً ستاد تبلیغاتی بودند نه شورایاری؟
براساس قانون شورایاری‌ها اجازه فعالیت سیاسی و مالی ندارند. از این به بعد این اتفاق نخواهد افتاد و من خوشبین هستم که شورایاری‌ها به‌کارکردهای اصلی‌شان بر گردند. اتفاقی که البته تاکنون نیفتاده است و انتظارات ما بر آورده نشده. اگرچه گرایش‌های سیاسی دارند، اما فعالیت اجتماعی باید انجام دهند نه سیاسی! شورایاری‌ها طبق قانون 17 وظیفه اصلی برعهده دارند.
 نظارت بر شورایاری‌ها با چه نهادی است؟
شورای شهر، نتایج نظارت هم مشخص است، اما من در اختیار ندارم.
مهم‌ترین وظیفه شورایاری‌ها چیست؟
آنها باید در سطح محلات، نیازها و مشکلات را در حوزه‌های مختلف بررسی و اولویت‌بندی کرده و به شهرداری و شورا در قالب طرح و برنامه ارائه دهند. دومین وظیفه آنها، تقویت مشارکت اجتماعی در سطح محله است. اما نکته کلیدی که ما اضافه کردیم، ارائه پیشنهاد و مشاوره از سوی شورایاری‌ها درباره طرح‌ها و پروژه‌ها از مرحله امکان سنجی است. ما می‌خواهیم مردم از مرحله امکان سنجی تا تصمیم‌گیری پروژه‌ها حضور داشته باشند.
اصلاحیه جدید شورا بعد از چند سال انجام شده است؟
مصوبه اصلی مربوط به سال 80 است. اما ما اردیبهشت ماه امسال، اصلاح موادی از مصوبه تشکیل انجمن‌های شورایاری‌های شهر تهران را تصویب کردیم. شاید سختگیرانه به نظر برسد اما ضمانت می‌دهد که افراد خالصانه برای انجام فعالیت‌های اجتماعی کاندید شده‌اند. با این اصلاحیه درواقع آسیب‌های دوره گذشته رفع شده است.
تخلفات مالی شورایاری‌ها چطور؟
در مصوبه جدید، ارتباطات مالی کاملاً قطع شده است و آنها نمی‌توانند در فعالیت‌های مالی مرتبط با شهرداری حضور داشته باشند. افراد نمی‌توانند کارمند شهرداری باشند و طرف قرارداد‌های مالی با شهرداری هم نخواهند بود.

کپی
نظرات
نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.