تحلیل فرانس 24 از تنش بین تهران- واشنگتن

ایران نشانه ای از تسلیم نشان نداده است

سیاسی /
شناسه خبر: 481420

علی واعظ: ایرانیان تازمانی که تپانچه روی شقیقه آنها قرار دارد تن به مذاکره نخواهند داد. او افزود: به منظور متقاعد کردن آنها به مذاکره، دولت آمریکا تنها باید از شدت لفاظی ها بکاهد و دیگر نیازی به دادن وعده یا ابراز صریح اینکه دنبال تغییر رژیم ایران نیستند، نمی باشد؛ بنابراین کافی است که طناب محکم تحریم های اقتصادی فلج کننده را از گردن ایران شل کنند.

« مارک دائو»، روزنامه نگار  تنش های موجود بین ایران و آمریکا را در فرانس 24 تحلیل کرده و نوشته است:  دونالد ترامپ در حال بازی با کارت فشار حداکثری بر ایران برای بازگرداندن آنها به میز مذاکره است. یک استراتژی بی خطر که احتمال برافروختن آتش در خاورمیانه را افزایش داده است.

اظهارات داغ و سرد از زبان ترامپ که از آمادگی کامل برای مذاکره با ایرانیان حرف می زند و در عین حال سخنانی آتش افروزانه علیه این حکومت را چندبرابر افزایش می دهد طوری که احساس می شود رئیس جمهور آمریکا سیاست دیپلماتیک تهاجمی را برای مقابله با تهران اتخاذ کرده است. دونالد ترامپ امیدوار است که با این روش دولت ایران را به تعظیم وادارد؛ اما تشدید تنش ها و افزایش حوادث در خلیج فارس باعث نگرانی ما درخصوص ایجاد یک درگیری در خاورمیانه شده است.

فرانس 24 در ادامه نوشت: علیرغم ادعاهای مکرر آمریکا و جمهوری اسلامی مبنی بر اینکه هیچ یک از طرفین به دنبال جنگ نیستند، روز جمعه صحنه‌ای بسیار نگران کننده پس از انهدام پهپاد آمریکایی به نمایش گذاشته شد، زمانی که ترامپ اعلام کرد که در لحظات آخر دستور حمله تلافی جویانه به ایران را لغو کرده است.

معایب استراتژی ترامپ درمقابل پیونگ یانگ و کاراکاس

دونالد ترامپ که اغلب در سخنرانی های خود از ناکارآمدی و هزینه های هنگفت مداخله نظامی آمریکا در خارج از کشور دم زده بود، حالا در حال بازی با کارت «فشار حداکثری» در مقابل کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا است؛ بدون آنکه نتایج متقاعد کننده ای تاکنون به دست آورده باشد؛ چرا که همچنان هر دو در رأس قدرت باقی مانده اند.

این استراتژی شامل اعمال مجازات های شدید مالی برای واداشتن «کره شمالی» به مذاکره یا سرنگونی دولت مادورو است. در لحظات اول شاهد رساندن فشارها به اوج و بالا بردن تهدیدات تا سرحد احتمال درگیری نظامی هستیم که ناگهان لفاظی ها فروکش کرده و لحن تهدیدها ملایم می شود. دیدیدم درست وقتی که شدت وقایع تهدیدآمیز آمریکا در تقابل با کره شمالی به مرحله خارج شدن از کنترل رسید، دونالد ترامپ پیشنهاد مذاکره و ملاقات با کیم جنگ اون را مطرح کرد.

آرمل کاریر، متخصص ژئوپولیتیک درگفت و گو با فرانس 24 معتقد است که نتایج استراتژی ترامپ درخصوص کیم جونگ اون را مشاهده کردیم. رئیس جمهور امریکا تقابلی بسیار خطرناک را با قدرتی که دارای سلاح هسته ای بود در پیش گرفت. اما باید متذکر شد که جایگاه ایران نسبت به کره شمالی بسیار متفاوت است. کشوری که دارای سهم بزرگی از منطقه و ذخایر نفتی است و ارتشی قدرتمند، باتجربه وبی باک در اختیار دارد.

ایرانیان هرگز تحت فشار مذاکره نخواهند کرد

در حالی که در آمریکا مواضع  دونالد ترامپ درمقابل ایران در محافل محافظه کار، به طور سنتی تندروها، بسیار محبوبیت دارد، با این حال برخی از مردم درباره چنین مواضعی اظهار تعجب می کنند. ایران نشانه ای از تسلیم نشان نداده است و در عوض برای بازگشت به نقطه پیش از برجام تغییر لحن داده است. چاک شومر سناتور دموکرات نیویورک روز پنجشنبه به خبرنگاران گفت: رئیس جمهور ممکن است قصد نداشته باشد وارد جنگ شود اما ما می ترسیم که او و دولت در نهایت به یک درگیری نظامی ناخواسته کشانده شوند.

از طرفی دیگر میچ مک کانل و کوین مک کارتی، دو رهبر جمهوریخواه مجلس سنا و مجلس نمایندگان از کاخ سفید درخواست پاسخی سنجیده درمقابل اقدامات ایرانیان کردند.

علی واعظ پژوهشگر گروه بین المللی بحران در حوزه ایران، با نگاهی  تردیدآمیز نسبت به احتمال موفقیت استراتژی بسیار خطرناک آمریکا گفت: ایرانیان تازمانی که تپانچه روی شقیقه آنها قرار دارد تن به مذاکره نخواهند داد. او افزود: به منظور متقاعد کردن آنها به مذاکره، دولت آمریکا تنها باید از شدت لفاظی ها بکاهد و دیگر نیازی به دادن وعده یا ابراز صریح اینکه دنبال تغییر رژیم ایران نیستند، نمی باشد؛ بنابراین کافی است که طناب محکم تحریم های اقتصادی فلج کننده را از گردن ایران شل کنند.

علی واعظ با اشاره به اینکه: رئیس جمهور آمریکا فکر می کرد که با بسیج نیروهای آمریکایی در منطقه، پیامی قاطع و بازدارنده به ایرانیان خواهد فرستاد؛ گفت: اما می ترسم که با این اقدامات اخیر آنها تفسیری کاملا متفاوت نسبت به وضعیت موجود داشته باشند. واعظ افزود: آنها ممکن است که فکر کنند خصومت آشکار ترامپ برای مشارکت آمریکا در یک عملیات نظامی جدید در خاورمیانه به آنها فضای کافی برای مقابله با استراتژی فشار حداکثری می دهد. چنین تفسیر نادرستی، احتمال درگیری نظامی را بالا می برد. او تأکید می کند: روشن است که واشنگتن نگران تغییرات به خاطر ما «اروپا» نیست، در حالی که می توانستیم تحریم ها را به موازات و در توازن با اقتصاد جهان مدیریت کنیم. به گفته علی واعظ، ما حتی باید در روزهای آینده از تشدید تنش ها و تبدیل آن به یک جهنم بترسیم.

ایرانی ها به دلیل سیاست فشار حداکثری ترامپ و اعمال تحریم های اقتصادی شدید شروع به عقب نشینی از تعهدات خود نسبت به برجام کرده اند و همان طور که دولت ترامپ هیچ تمایلی به کاهش تحریم ها ندارد، تهران هم با انجام اقداماتی در مسیری قدم خواهد گذاشت که ایالات متحده آنرا به عنوان اقدامات تحریک آمیز تلقی می کند.

او افزود: بنابراین دیر یا زود، این وضعیت وخیم ممکن است بر اثر یک اشتباه منجر به درگیری شود. چراکه به دلیل سطح فعلی اصطکاک ها و فقدان کانال های ارتباطی میان طرفین زمینه مناسبی برای محرک ها و محاسبات اشتباه فراهم شده است.

با این حال به نظر علی واعظ «هر دو طرف متوجه وضعیت بحرانی خود هستند بنابراین هنوز امکان میانجیگری به منظور کاستن تنش ها وجود دارد؛ اما ترامپ که اثبات کرد می تواند خویشتن داری کند، پس باید شروع به عقب نشینی از سیاست فشار حداکثری خود کند تا بتواند به طور جدی ایرانی ها را به مسیر دیپلماتیک هدایت کند»./ 

 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.