خاطره بازی یا دستبرد به بانک ذخیره‌ها؟

فرهنگی /
شناسه خبر: 481255

تلویزیون قرار است یک برنامه دیگر با حال و هوای خاطرات دهه 60 پخش کند. برنامه «مثبت 40» در شبکه آموزش که «گیتی خامنه» و «الهه رضایی» مجریان آن خواهند بود. نقد «رضا درستکار» منتقد سینما و تلویزیون را درباره برنامه‌های نوستالژیکی که تلویزیون چند سالی است تولید و پخش می‌کند بخوانید.

تلویزیون رویکردی برای زنده کردن خاطره جمعی دارد. برای اینکه همگرایی در جامعه به وجود بیاورد. البته این همگرایی در دنیا معمولاً با ساخت آثار جدید و بهتر به وجود می‌آید نه با استفاده از بانک و ذخایری که داریم. این کار مثل این می‌ماند که پولی را ذخیره کرده‌ایم اما مدام از آن برداشت می‌کنیم و حساب را خالی می‌کنیم. در صورتی که ایجاد همگرایی در کشوری مثل امریکا با تولید فیلم و ساخت شخصیتی مثل «هری پاتر» اتفاق می‌افتد که هم آن نشاط را ایجاد و جامعه را همراه می‌کند و هم ارزش آن کالای هنری را بالا می‌برد.
به‌نظر من برعکس رویکردی که تلویزیون دارد چنین برنامه‌هایی سود چندانی برای تلویزیون ایران ندارند و نشان می‌دهند قدرت تولید برنامه چقدر در تلویزیون کم شده و با ضعف برنامه‌سازی مواجه هستیم.
یک نگاه فلسفی وجود دارد که می‌گوید اهالی شرق هر آنچه در گذشته برایشان اتفاق افتاده را خوب می‌دانند در حالی که در غرب نگاه به آینده است. داشتن حس نوستالژیک اشتباه نیست ولی تقویت بیش از اندازه این حس از سوی صدا و سیما نشان‌دهنده کمبود برنامه و ضعف تولید و رندی صدا و سیماست که می‌خواهد آنتن را با مراجعه به تاریخ و برنامه‌های قدیمی‌اش پر کند.
این هم ناشی از نبود مدیریت کلان فرهنگی در تلویزیون است. آنها می‌خواهند با شبکه‌های ماهواره‌ای رقابت کنند و برنامه‌هایی بسازند که شبیه برنامه‌های موفق آنها باشد اما این کار را با مدل‌برداری غلط انجام می‌دهند و بدون اینکه زحمتی بکشند و سر وشکل واقعی به آن بدهند تنها به حساب‌های بانکی و ذخیره‌ها مراجعه می‌کنند.
برنامه‌های نوستالژیکی که این چند سال تلویزیون تولید و پخش می‌کند به جای حسی مثبت، احساساتی توأم با غم و حسرت خوردن بابت چیزهایی که دیگر نداریم و زمانه‌اش سر آمده ایجاد می‌کند که بیشتر ضرر فرهنگی ایجاد می‌کند و مخاطب هم در این سال‌ها نشان داده که توجه چندانی به این برنامه‌ها ندارد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.