اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

5 کشته در کودتای نافرجام اتیوپی

5 کشته در کودتای نافرجام اتیوپی
ندا آکیش

رئیس جمهوری محلی ایالت «آمهارا»ی اتیوپی، مشاور ارشد او و فرمانده ارتش اتیوپی در جریان یک کودتا کشته شدند. این را دیروز یکشنبه دفتر آبیه احمد، نخست‌وزیر اتیوپی اعلام کرد.


به گزارش الجزیره، سخنگوی نخست‌وزیر اتیوپی نیز به خبرنگاران گفت، عامل این کودتا آسامینو تسیج، رئیس امنیت منطقه‌ای آمهارا است که عصر روز شنبه در جریان یک نشست محلی به سمت رئیس جمهوری محلی آمهارا و مشاور ارشدش شلیک کرد. هر دو این مقام‌های محلی بشدت زخمی و به بیمارستان منتقل شدند اما بر اثر شدت جراحات جان باختند. چند ساعت بعد، در جریان حمله‌ای که به‌نظر می‌رسید از قبل برنامه‌ریزی شده، سئیر مکونن، فرمانده نیروهای امنیت ملی اتیوپی در خانه‌اش هدف تیراندازی قرار گرفته و کشته شد. در جریان این حمله همچنین محافظ مکونن و یک ژنرال بازنشسته که به ملاقات مکونن آمده بود، کشته شدند.
ساکنان مرکز ایالت آمهارا هم روز شنبه به خبرنگاران گفتند که در برخی محله‌ها و خیابان‌ها صدای تیراندازی به گوش می‌رسید و برخی خیابان‌ها بسته شده بود. سفارت امریکا در اتیوپی نیز نسبت به احتمال وقوع این تیراندازی‌ها در آدیسا بابا، پایتخت اتیوپی و خشونت در حوالی «باهیر دار»، مرکز ایالت آمهارا هشدار داد. به عقیده تحلیلگران، این کودتای نافرجام و ترورها نشان می‌دهد که بحران سیاسی در اتیوپی تا چه اندازه جدی است. این بحران جدی در حالی است که دولت آبیه تلاش می‌کند از شدت سیاست‌های مشت آهنین رؤسای جمهور سابق بکاهد و کشور را به سمت اصلاحات سوق دهد اما تلاش‌های او باعث به راه افتادن موج نارضایتی‌ها شده است. ویلیام دیویسون، تحلیلگر گروه بین‌المللی بحران درباره وضعیت اتیوپی گفت:  بازیگران در سراسر اتیوپی با واکنش نشان دادن به شیوه خشن به بی‌ثباتی بیشتر دامن نزنند یا تلاش نکنند از این شرایط برای سرانجام حیات سیاسی خود بهره ببرند.

کپی