اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
ذوالنور در رقابت با فلاحت پیشه پیروز شد

کمیسیون امنیت ملی در اختیار اصولگرایان

کمیسیون امنیت ملی در اختیار اصولگرایان

گروه سیاسی/ اصولگرایان ترکیب هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را در اختیار گرفتند؛ در رأس آنها مجتبی ذوالنور توانست رئیس کمیسیون شود. با ترکیب فعلی به نظر می‌رسد وزارت خارجه در یک سال آینده روزهای سخت‌تری را در بهارستان در پیش داشته باشد.

به گزارش «ایران آنلاین»، بر اساس انتخابات دیروز، مجتبی ذوالنور نماینده اصولگرای قم، رئیس کمیسیون امنیت ملی شد و به جای حشمت‌الله فلاحت‌پیشه بر کرسی ریاست تکیه زد.
همچنین محمدمهدی برومندی و محمدجواد جمالی به عنوان نواب رئیس کمیسیون امنیت ملی انتخاب شدند. پیش از این و در سال گذشته برومندی و دهقانی فیروزآبادی  نواب‌رئیس بودند. سیدحسین نقوی‌حسینی سخنگوی فراکسیون ولایی (اصولگرایان) نیز سخنگوی کمیسیون امنیت ملی شد که سال گذشته این سمت در اختیار علی نجفی، عضو فراکسیون امید بود.
همچنین هاجر چنارانی و قاسم جاسمی از نمایندگان اصولگرا هم به عنوان دبیران کمیسیون انتخاب شدند که در سال گذشته جمالی نوبندگانی  و محسن علوی  نمایندگان عضو فراکسیون مستقلین دبیران کمیسیون بودند. از جمله اخبار مغفول مانده این انتخابات هم رسیدن محمدابراهیم رضایی، دیگر نماینده اصولگرا به کرسی ریاست کمیته هسته‌ای کمیسیون بود.
اما سؤال این است که چگونه اصولگرایان صدر تا ذیل ارکان کمیسیون امنیت ملی را در سال اخر در اختیار گرفتند. بر اساس نتیجه انتخابات دیروز مجتبی ذوالنور توانست با نتیجه 11 بر 10 بر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه پیروز شود.
این در حالی بود که یکی از آرای موافق فلاحت‌پیشه یعنی صفاری نطنزی از طیف مستقلین در این جلسه غایب بود. در همین حال نیز انتخابات یک رأی باطله داشت، رأیی که به نام علاء الدین بروجردی نوشته شده بود در حالی که او اصلاً نامزد این انتخابات نبود.
اینها همه در حالی است که در ترکیب کمیسیون امنیت ملی 10 نماینده از طیف اصولگرایان ولایی، 8 نماینده از فراکسیون امید و 5 نماینده از طیف مستقلین قرار دارند. در انتخابات دیروز هم رأی طیف مستقلین باز هم تأثیرگذار بود و با چرخش محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده فسا به سمت ذوالنور، این نماینده نزدیک به جبهه پایداری توانست به ریاست کمیسیون امنیت ملی برسد.
جمالی نوبندگانی خود در این ماجرا توانست به کرسی نایب‌رئیسی برسد. این اتفاق هفته پیش در کمیسیون فرهنگی هم رخ داده بود و تک‌رأی  غلامرضا کاتب از فراکسیون مستقلین به نفع جمشید جعفرپور، مانع ریاست علی مطهری شده بود.
روایت فلاحت پیشه
نکته مهم‌تر اینکه فلاحت پیشه خود هفته گذشته در گفت‌وگو با «ایران» گلایه کرده بود که طیف مستقلین چندان تلاشی برای ابقای او ندارند و علی رغم اینکه احتمال رأی برخی از نمایندگان مستقل به ذوالنور به رؤسای این فراکسیون منتقل شده اما آنها تحرکی برای تغییر این وضعیت انجام نداده‌اند. دیروز نیز طیف مستقلین بدون داشتن موضع یکدست، به صورت آتش به اختیار در انتخابات کمیسیون امنیت ملی رأی دادند که نتیجه آن رأی سرنوشت‌ساز حداقل یک نفر از آنها به ذوالنور بود.
اما فلاحت‌پیشه در گفت و گو با خبرآنلاین روایت دیگری از رأی مستقلین دارد و می‌گوید که «از مستقلین فقط آقای دهقانی به من رأی داد و بقیه در قالب ائتلاف به آقای ذوالنور رأی دادند.» هر چند به نظر می‌رسد این روایت قدری غلوآمیز باشد چون با توجه به ترکیب اعضای وابسته به فراکسیون‌ها در کمیسیون امنیت ملی اگر چنین بود، رأی فلاحت پیشه کمتر از عدد 10 می‌شد. اما نکته اینجاست که او هم مستقلین را در رأی نیاوردن خود مقصر می‌داند. چه آنکه گفته است: «سال گذشته هم که رأی آوردم لطف همکاران عزیز در فراکسیون امید بود. تنها جریانی که برنامه من را دید و دو سال از من حمایت کردند این فراکسیون بود و قدردان زحمات‌شان هستم.»

کپی