اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی
گزارش «ایران آنلاین» از ریاست عضو جبهه پایداری در کمیسیون امنیت ملی با تک رأی نماینده مستقل

ذوالنور چگونه جای فلاحت پیشه را گرفت؟

ذوالنور چگونه جای فلاحت پیشه را گرفت؟

مجتبی ذوالنور نماینده اصول گرای قم رئیس کمیسیون امنیت ملی شد و به جای حشمت الله فلاحت پیشه بر کرسی ریاست تکیه زد

اصولگرایان ترکیب هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی را در اختیار گرفتند؛ در راس آنها مجتبی ذوالنور توانست رئیس کمیسیون شود. با ترکیب فعلی به نظر می‌رسد وزارت خارجه در یک سال آینده روزهایی سخت‌تری را در بهارستان در پیش داشته باشد.

به گزارش « ایران آنلاین» بر اساس انتخابات انجام شده امروز بعد ازظهر، مجتبی ذوالنور نماینده اصولگرای قم  رئیس کمیسیون امنیت ملی شد و به جای حشمت الله فلاحت پیشه بر کرسی ریاست تکیه زد. همچنین محمد مهدی برومندی و محمد جواد جمالی به عنوان نواب رئیس کمیسیون امنیت ملی انتخاب شدند. پیش از این و در سال گذشته برومندی و دهقانی فیروزآبادی  نواب رئیس بودند.
سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی فراکسیون ولایی ( اصول گرایان)  نیز سخنگوی کمیسیون امنیت ملی شد که سال گذشته این سمت در اختیار علی نجفی عضو فراکسیون امید بود.
هچنین هاجر چنارانی و قاسم جاسمی از نمایندگان اصول گرا هم به عنوان دبیران کمیسیون انتخاب شدند، که در سال گذشته جمالی نوبندگانی  و محسن علوی  نمایندگان عضو فراکسیون مستقلین دبیران کمیسیون بودند.
از جمله اخبار مغفول مانده این انتخابات هم رسیدن محمدابراهیم رضایی، دیگر نماینده اصول گرا  به کرسی ریاست کمیته هسته‌ای کمیسیون بود.
اما سوال این است که چگونه اصولگرایان صدر تا ذیل ارکان کمیسیون امنیت ملی را در سال اخر در اختیار گرفتند. بر اساس نتیجه انتخابات امروز مجتبی ذوالنور توانسته است با نتیجه 11 بر 10 بر حشمت الله فلاحت پیشه پیروز شود.
این در حالی بود که یکی از آرا موافق فلاحت پیشه یعنی صفاری نطنزی ازطیف مستقلین در این جلسه غایب بود. در همین حال نیز انتخابات امروز یک رای باطله داشت، رایی که به نام علاالدین بروجردی نوشته شده بود در حالی که او اصلا نامزد این انتخابات نبود.
اینها همه در حالی است که در ترکیب کمیسیون امنیت ملی 10 نماینده از طیف اصولگرایان ولایی، 8 نماینده از فراکسیون امید و 5 نماینده از طیف مستقلین قرار دارند. در انتخابات دیروز هم رای طیف مستقلین باز هم تاثیرگذار بود و با چرخش محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده فسا به سمت ذوالنور، این نماینده نزدیک به جبهه پایداری توانست به ریاست کمیسیون امنیت ملی برسد.
جمالی نوبندگانی خود در این ماجرا توانست به کرسی نایب رئیسی برسد. این اتفاق هفته پیش در کمیسیون فرهنگی هم رخ داده بود و تک رای  غلامرضا کاتب از فراکسیون مستقلین به نفع جمشید جعفرپور، مانع ریاست علی مطهری شده بود.
نکته مهمتر اینکه فلاحت پیشه خود هفته گذشته در گفت و گو با «ایران» گلایه کرده بود که طیف مستقلین چندان تلاشی برای ابقا او ندارند و علی رغم اینکه احتمال رای برخی از نمایندگان مستقل به ذوالنور به روسای این فراکسیون منتقل شده اما آنها تحرکی برای تغییر این وضعیت انجام نداده‌اند.
امروز نیز طیف مستقلین بدون داشتن موضع یکدست، به صورت آتش به اختیار در انتخابات کمیسیون امنیت ملی رای دادند که نتیجه آن رای سرنوشت‌ساز حداقل یک نفر از آنها به ذوالنور بود.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.