اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹

اعتراف شورای نظامی سودان:

۳۰ هزار نظامی سودانی در یمن می جنگند

۳۰ هزار نظامی سودانی در یمن می جنگند

معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان هرگونه دخالت از سوی عربستان سعودی، امارات و مصر در این کشور را رد و اعلام کرد که سودان بزرگترین نیرو را در ائتلاف تحت رهبری سعودی علیه یمن دارد.

 «محمد حمدان دقلو»، معروف به «حمیدتی» معاون رئیس شورای نظامی انتقالی سودان طی یک سخنرانی در منطقه «ابرق» در شرق خارطوم اعلام کرد، سودان بزرگ‌ترین نیروهای شرکت کننده در ائتلافی تحت رهبری ریاض در یمن را دارد.

حمیدتی گفت: «ما در کنار امارات و عربستان مبارزه می‌کنیم و ما بزرگترین نیروهای شرکت‌کننده در ائتلاف عربی را داریم و تعداد آنها به 30 هزار سرباز می‌رسد.»

اکثر نیروهای زمینی در جنگ یمن زیر نظر حمیدتی فعالیت می‌کنند. سربازان و افسران سودانی در جنگ یمن متحمل خسارت‌های شدیدی شده‌اند. همچنان هزاران سرباز سودانی در یمن مستقر هستند و هر روز تصاویری از کشته‌ها و زخمی‌های این نیروها در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود که منجر شده درخواست‌ها برای خروج آنها از یمن بیشتر شود.

سناریوهای چهارگانه آینده سیاسی سودان

وی با اشاره به حمایت‌های مالی امارات و عربستان سعودی، که بالغ بر 3 میلیارد دلار است، از جمله واریز 500 هزار دلاری به بانک مرکزی سودان، گفت: «پول‌های پرداخت شده از سوی امارات و عربستان به بانک مرکزی واریز شد و به حساب من یا شخص دیگری منتقل نشده است.»

معاون رئیس شورای نظامی سودان در پاسخ به انتقاداتی که علیه این شورا مطرح می‌شود، مدعی شد: «هیچ‌‌یک از کشورهای عربستان سعودی، امارات و مصر برنامه، رویکرد و یا شخصیتی را به سودان تحمیل نکرده‌اند و نقش آنها تنها به کمک و حمایت از مردم سودان محدود بوده است.»

حمیدتی، که فرمانده نیروهای واکنش سریع وابسته به ارتش سودان را بر عهده دارد، درباره این نیروها گفت: «آنها از امنیت ملی کشورهای اروپایی در برابر ورود میلیون‌ها مهاجر غیرقانونی حمایت و با تروریسم، افراط‌گرایی و مواد مخدر مبارزه می‌کنند.»

این مقام نظامی سودان در ادامه اظهار داشت: «برخی طرف‌ها در راستای ایجاد آشوب و تنش علیه نیروهای واکنش سریع و نیروهای مسلح با هدف بیرون کردن نیروهای واکنش سریع از صحنه درگیری‌ها جهت اجرای برنامه‌های خود تلاش می‌کنند.»

فرمانده نیروهای واکنش سریع سودان ادامه داد: نیروهای واکنش سریع بخشی از نیروهای مسلح سودان بوده و هر زمان که طرفی تلاش کند میان ما و ارتش تنش ایجاد کند تنها موجب افزایش اتحاد ما خواهند شد.

حمیدتی تاکید کرد: «شورای نظامی تلاش می‌کند با گروه‌های آزادی و تغییر به توافقی برای شکل گیری یک ائتلاف دست یافته و از تجربه کشورهای همسایه استفاده کند.»

حمیدتی در اشاره به بحران سیاسی در سودان، گفت: «ما مخالف واگذاری 67 درصد از کرسی‌های پارلمان انتقالی به گروه‌های آزادی و تغییر هستیم و نگرانیم که آنها نظرات خود را به سودان تحمیل کنند.»

معترضان در سودان، به رغم برکناری «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان، همچنان به تظاهرات خود ادامه داده و خواستار انتقال قدرت به غیرنظامیان هستند.

اتیوپی، همسایه سودان برای میانجیگری میان گروه‌های سودانی جهت آغاز مذاکراتی، که از ماه گذشته معلق شده است، تلاش می‌کند. بحران در این کشور، بعد از کشته شدن 128 نفر در جریان سرکوب تحصن در مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم، تشدید شده است./تسنیم

کپی