حبس ابد برای ۱۷ نفر از عاملان کودتا در ترکیه

بین الملل /
شناسه خبر: 480349

دادگاه عالی ترکیه ۱۷ تن از اعضای "کمیته صلح میهن" را به اتهام سازماندهی کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ در این کشور، به حبس ابد محکوم کرد.

تارنمای خبرگزاری آناتولی امروز (پنجشنبه) نوشت: دادگاه عالی آنکارا صبح امروز هفده تن از اعضای این کمیته را به ۱۴۱ بار حبس ابد محکوم کرد.

مرجع قضائی یادشده این افراد را عاملان سازماندهی کودتای نافرجام ترکیه در سال ۲۰۱۶ معرفی کرد.
به نوشته تارنمای این خبرگزاری، "اکن اوزتورک" فرمانده پیشین نیروی هوایی ترکیه به اتهام نقض قانون اساسی و قتل ۱۳۹ نفر و تلاش برای ترور اردوغان رئیس جمهوری این کشور به ۱۴۱ بار حبس ابد محکوم شد.
"عثمان قلیچ" از رهبران کودتا در ترکیه نیز به ۱۴۰ بار حبس محکوم شد.
هم چنین این دادگاه "علی الیازجی" جزو تیم سابق محافظین شخصی اردوغان را به اتهام ارتباط با فتح الله گولن به حبس ابد محکوم کرد.
مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را بیش از ۲۳۰ هزار نفر اعلام و بیان کرده‌اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ ترکیه نقش داشتند.
ترکیه می‌گوید فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن (فتو) و با رخنه در تشکیلات قضائی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای ۱۵ جولای (۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۵) را سازماندهی کرده است.
در کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ (۲۵ تیر ماه ۱۳۹۵) ترکیه ۲۴۹ نفر کشته و ۲ هزار و ۱۹۳ نفر نیز زخمی شدند.
محاکمه عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ترکیه در مراجع قضائی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است./ایرنا