اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

ساخت قطعات اپل در چین کاهش پیدا می کند

ساخت قطعات اپل در چین کاهش پیدا می کند

شرکت اپل اعلام کرده که به زودی تولید قطعات خود را در خاک چین کاهش می دهد این موضوع نشان می دهد جنگ تجاری چین و ایالات متحده وارد فازی جدید شده و به طور علنی شرکت های بزرگ و سرشناس ایالات متحده را نیز درگیر کرده است.

 اپل در حال بررسی کاهش 15 تا 30 درصد از تولید سخت افزارهای خود در خاک چین است.  این شرکت گزارش داده است که این اقدام یک حرکت رو به جلو است و از شرکای تولید کننده اصلی خود مانند Foxconn، Pegatron و Wistron خواسته است تا گزینه های موجود را ارزیابی کنند.

شاید کاتالیزور این تغییرات، جنگ تجاری بین چین و ایالات متحده است که انتظار می رود در پایان ماه جاری با افزایش 25 درصدی تعرفه ها شامل کالاهایی از جمله تلفن های هوشمند لپ تاپ ها و تبلت ها شود. بر همین اساس نیز  اپل گزارش داده که می خواهد روند تولیدات خود را را تغییر دهد و به نظر می رسد این روشی است برای دور زدن مشکلات احتمالی پیش رو.

اگر چه ترامپ پیش از این چندین بار مدعی شده که اجازه نمی دهد اپل از تغییرات متضرر شود اما پیش بینی می شود شرایط برای اپل به شیوه ای پیش برود که چاره ای به جز انتقال تولیدات خود به یک کشور دیگر به جز چین نداشته باشد. احتمال دارد که این قطعات به کشورهایی در جنوب شرقی آسیا ارسال شوند. پیش از این نیز کشورهایی مانند هند و ویتنام با ایالات متحده همکاری کرده اند.

اما جا به حایی بخش تولید قطعات به سادگی جملات روی کاغذ نیست. این فرایند می تواند برای اپل بسیار دشوار و چالشی باشد. ضمن این که چین دارای نیروی کار بسیار ارزان و پر تعدادی است و این نیرو در بسیاری از گشورها وجود ندارد. بر همین اساس است که نمی توان انتظار داشت روند انتقال اپل به سرعت انجام شود و احتمالا حداقل 18 ماه طول می کشد و ثمردهی آن نیز بین دو تا سه سال به طول می انجامد.

انتظار می رود حدود 5 میلیون شغل چینی  بر ثر این جا به جایی دچار تزلزل شوند. اما در نهایت باید دید واکنش ها به این تغییرات چه خواهد بود./انتخاب

کپی