اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

باید به سمت ادبیات مشترک درنقص‌ها، آسیب‌ها ونقدها حرکت کنیم

باید به سمت ادبیات مشترک درنقص‌ها، آسیب‌ها ونقدها حرکت کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اینک ما نیازمند گفت و گو هستیم و ما توفیقاتی را تا امروز به دست آورده ایم، تصریح کرد: باید به سمت ادبیات مشترک درمورد نقص‌ها، آسیب‌ها و نقدها حرکت کنیم.

براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید عباس صالحی  دردیدار با اعضای شوراهای ساخت و نمایش فیلم های سینمایی برتقویت فهم مشترک ازقوانین بالادستی و قرار دادن آن دردستور کارتاکید کرد.

وی افزود: فضای سینما به عنوان بخشی از مقوله هنر، در قرن اخیر برای بشریت فضای خاصی از توجهات را ایجاد کرده و کشور ما نیز در این فضا مرحله به مرحله به دریچه ای مهم از حوزه فرهنگ وارد شده و گام به گام پیش آمده و جایگاه قوی تری پیدا کرده است.

صالحی افزود: اگر ما در پاره ای از حوزه ها به هنرهای سنتی خود می بالیم امروز هم باید به سینما به عنوان یکی از حوزه های هنری خود ببالیم، سینما یکی از بخش هایی است که شاید در آن دیرتر به رشد رسیده ایم اما جایگاهی خوبی در آن پیدا کرده ایم و این نقطه درخشان سینمای ایران است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: با وجود تاخیری که دراین حوزه داشته ایم اما یکی از حوزه هایی که در چهل سال گذشته بعد ازانقلاب پیشرفت قابل ملاحظه و محسوسی پیدا کرده همین سینما بوده است، سینمای ایران در اوایل سال ۵۸ یک وضعیت باطل شده تصور می شد اما سینما به این سمت حرکت کرده که قدم به قدم در داخل و خارج از کشور مطرح شود.

صالحی یادآورشد: اگر مجموعه کارنامه سینمای ایران با مجموعه های دیگری که در این کشورفعالیت کردند را مقایسه کنیم قطعاً این حوزه قابل دفاع است، در این حوزه ما عملاً حیطه هایی را پیش بردیم که نسل های سنتی، میانه و جدید در آن حضور پیدا کرده اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: با این اتفاقاتی که در این دوره ها پیش آمد تصور می شد سینماهای ما رو به زوال است، البته مسیر رو به فرسایش سالن های سینما و زیرساخت های آن را داشته ایم اما خوشبختانه در این سال ها روند روبه رشد زیرساخت سینما و سرمایه گذاری بیشتر در آن و همچنین تعداد فیلم های سینمایی از نظر کمیت و مخاطب و میزان فروش آن از مبلغ سی میلیارد به سیصد میلیارد نشان از رشد این حوزه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در اواخر دهه ۸۰ شاید تصور می شد سینمای ما رو به زوال است، خاطرنشان کرد: امروز شاهد اتفاقات خوبی در سینما هستیم، مسئولیت های شورای ساخت و نمایش بسیار متنوع است و این شوراها می توانند فعالیت مضاعف داشته باشد، بخشی از کار این شوراها وظایف قانونی و تفاهم نظر در اجرا است و بخش دیگر نیز این است که چگونه سینمای ایران را می توان با کیفیت بیشتر به جلو برد و از تنزل آن مراقبت کرد.

صالحی ادامه داد: درست است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما سفارش دهنده فیلم ها نیستند اما در حوزه تکالیف باید دید چگونه باید از روند روبه رشد فیلم ها حمایت کرد در حالی که کیفیت آسیب نبیند. قطعاً مخاطراتی تا پیش از این وجود داشته و باید دید در حوزه فنی، محتوا و کیفیت چه مراقبت هایی باید داشت.

وی با طرح این سوال که ما مهم ترین مساله سینمای ایران را چه می دانیم، تصریح کرد: ما نسبت به وضعیت موجود سینمای ایران و جهان باید تحلیل داشته باشیم و به یک وفاق نظر به وضع موجود و آینده برسیم، البته این تحقیقات نباید در حد یک مطالعه باشد بلکه باید به سمت عملیاتی کردن آن حرکت کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: امروز ما نیازمند گفت و گو هستیم، ما توفیقاتی را تا به امروز داشته ایم اما در عین حال باید به سمت ادبیات مشترک در مورد نقص ها، آسیب ها و نقدها حرکت کنیم.

عضو کابینه دولت تدیبر و امید ادامه داد: این ادبیات و گفت و گوی مشترک در سه سطح است؛ اولین سطح ارتباط با تصمیم‌گیران است، در همین زمینه ما با قوه قضائیه و مجموعه های این چنینی صحبت کرده ایم زیرا باید واقعیت های دوطرف بازگو شود و با این مجموعه ها باید گفت و گوهای مشترک داشته باشیم تا کشور را از ابهام های چندقطبی خارج شود. بخش دیگر نیز گفت و گوهای سازمان سینمایی با اهالی سینما است که باید صمیمیت را بیشتر کند، در پایان هم گفت و گو با اهالی رسانه باید شکل بگیرد تا زبان نقد و ادبیات نقد را مشترک تر کنیم.

وی افزود: باید حداقل نظام نظارت بیرونی و حداکثر مراقبت درونی را داشته باشیم زیرا این امر هزینه ها را کمتر می کند، اگر این مراقبت به بیرون برود مقاومت بیشتر می شود و به داخل آسیب می رساند، البته مقررات همدلانه و کمتر سلیقگی این مشکل را برطرف خواهد کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به اعضای شورای پروانه ساخت گفت: این جمع ظرفیت خوب و بالایی دارد، اما دبیرخانه این شورا می تواند فعال تر باشد و خیلی از کارها را آماده تر و سپس وارد شورا کند، همچنین اعضای شورای نمایش هم باید نظم و خوب دیدن را مورد اهمیت قرار دهد، در اصل این جمع باید مسئولیت خود را به شکل حداکثری تری انجام بدهد.

صالحی افزود: تقویت فهم مشترک از قوانین بالادستی را در دستور کار قرار دهیم، همچنین اصلاح آئین نامه ها و دستورالعمل ها باید به صورتی باشد که به کار با شرایط جدید آسیب نرساند. برخی از آئین نامه ها هم نیاز به بازنگری دارد تا با شرایط جدید سازگار شود.

در پایان این جلسه که حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی و ابراهیم داروغه زاده معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی نیز حضور داشتند اعضای جدید شورای پروانه نمایش فیلم های سینمایی احکام خود را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردند و از اعضای قبلی تقدیر شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.