رهبران چین و کره شمالی دیدار کردند

بین الملل /
شناسه خبر: 480227

"شی جین پینگ" رییس جمهوری چین که صبح امروز وارد پیونگ یانگ شد ساعتی پیش با "کیم چونگ اون" رهبر کره شمالی دیدار و گفت و گو کرد.

شینهوا گزارش کرد "شی" با دعوت "کیم" رهبر کره شمالی در سفری دو روزه به این کشور سفر کرده است.

این خبرگزاری اشاره ای به جزییات این نشست و دیدار و گفت و گو میان رهبران دو کشور نکرده است. شینهوا گزارش کرده است که هواپیمای "شی جین پینگ" حوالی ظهر امروز وارد فرودگاه بین المللی "سانان" شد.
در فرودگاه زیر پرچم های ملی چین و کره شمالی و پیام های خوشامد گویی، حدود ۱۰ هزار نفر در حالی که دسته های گل در دست داشتند و آهنگ استقبال می خواندند از رییس جمهوری و مهمانان چینی استقبال کردند.
گزارش می افزاید "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی و خانم "ری سول جو" همسرش از "شی جین پینگ" و همسرش "پنگ لی یوان" در فرودگاه استقبال کردند.
شینهوا می گوید در مسیر عبور کاروان رییس جمهوری چین نیز در داخل شهر، صدها هزار نفر همزمان با تکان دادن گل و پرچم های کوچک، سرود دوستی چین و کره شمالی زمزمه می کردند.
سفر شی به پیونگ یانگ اولین سفر او به کره شمالی از زمان سر کار آمدنش در سال ۲۰۱۳ و اولین سفر یک رئیس جمهوری چین به پیونگ یانگ ظرف ۱۴ سال گذشته است.
انتظار می‌رود که «شی» در گفت و گوها با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، موضع این کشور درباره غیرهسته ای شدن پیونگ یانگ را اعلام کرده باشد این دو رهبر همچنین قرار است درباره آمریکا که تحریم‌ها علیه پیونگ یانگ را حفظ کرده است، مذاکره کنند.
رئیس کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در مورد اهداف سفر «شی جین پینگ» به کره شمالی گفته بود: در این سفر رئیس جمهوری با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کرده و در مورد روابط دو جانبه، وضعیت شبه جزیره کره و مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با وی گفت و گو می‌کند.
«سانگ تائو» افزود: شی در این سفر، به بازبینی روابط ۷۰ ساله دو کشور پرداخته و در مورد توسعه این روابط گفت و گو می‌کند.
کارشناسان معتقد هستند «شی» سعی دارد پیش از نشست احتمالی هفته آینده خود با ترامپ در حاشیه اجلاس سران گروه ۲۰ در اوساکای ژاپن، افزایش نفوذ پکن در شبه جزیره کره را نشان دهد.
همچنین به دنبال شکست دومین نشست میان آمریکا و کره شمالی در اوایل سال جاری، شی و کیم درباره راه‌های دستیابی به راه حلی سیاسی برای وضعیت شبه جزیره کره نیز صحبت می‌کنند.
پیش از این و در دو سال گذشته نیز "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی سه بار به چین سفر کرد و با شی دیدار و گفت و گو نمود./ایرنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.