محقق پرونده قتل «خاشقجی»: بهتر است از «بن سلمان» هم بازجویی شود

شواهد معتبر سازمان ملل از نقش مقامات سعودی در قتل خاشقجی

بین الملل /
شناسه خبر: 480117

«محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی باید در پرونده قتل «جمال خاشقجی» روزنامه‎نگار منتقد عربستان، مورد بازجویی و تحقیق قرار بگیرد زیرا خاشقجی قربانی قتلی عامدانه و برنامه‎ریزی شده است؛ این موضوع را تازه‎ترین گزارش سازمان ملل با اتکا به «اسناد و مدارکی قابل اعتماد و معتبر» افشا کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، «اگنس کالامار»، محقق قتل‎های غیرقانونی سازمان ملل پس از ماه‎ها بررسی پرونده این قتل در گزارش خود به این سازمان اعلام کرد که بن سلمان و برخی دیگر از مقام‎های آل‌سعود به دلیل «ارتباط با قتل خاشقجی» باید مورد بازجویی و تحقیق قرار بگیرند. اما در عین حال او تأکید کرد که لازم است تحقیقات بیشتری در این باره صورت بگیرد تا نتیجه مشخص شود. او در گزارش خود نوشته است: «عربستان در قتل این روزنامه‎نگار منتقد مقصر است و تحقیقاتی که با فشار جامعه بین‎الملل توسط ترکیه و عربستان صورت گرفت با استانداردهای بین‎المللی مطابقت نداشته است. براساس مدارک به دست آمده، او ربوده شده است؛ بنابراین تلاش برای ربایش او به معنای نقض قوانین حقوق بشر بین‎المللی است.»
«خاشقجی» که پیش از ترک کشورش یکی از چهره‎های رسانه‎ای نزدیک به خاندان آل سعود بود، اوایل پاییز به کنسولگری کشورش در ترکیه مراجعه کرد اما دیگر زنده از آن بیرون نیامد. پس از 18 روز انکار سرانجام آل‌ سعود پذیرفت که خاشقجی در جریان مشاجره‎ای در داخل کنسولگری به قتل رسیده است اما ناظران اعلام کردند این قتل با انگیزه و برنامه قبلی صورت گرفته است. پس از آن هجمه انتقادات علیه پادشاهی آل سعود و شخص محمد بن سلمان به شدت در میان رسانه‎های جهان بالا گرفت و تحت فشارهای بین‎المللی چند پیمان فروش اسلحه به عربستان لغو شد. اکنون نیز «کالامار» در گزارش خود از جامعه بین‎الملل خواسته تا خود «بن سلمان» و عوامل مرتبط در قتل «خاشقجی» را تحریم کنند. او در گزارش خود درباره چگونگی قتل خاشقجی نوشته است: «عربستان باید مسئولیت‌پذیر باشد و بپذیرد که این قتل، یک قتل دولتی بوده است. چهار فرضیه برای آن می‎شود در نظر گرفت. اول، کشتن با نیت اولیه، دوم، ربایش با قصد کشتن، سوم، کشتن تصادفی، چهارم، تصمیم فوری برای کشتن در محل. براساس اسنادی که به دست آمده احتمال اول و دوم از سایر احتمالات بیشتر است. البته تمامی این گزینه‎ها مهر تأییدی بر این است که حقوق بشر دچار نقض و آسیب مهلکی شده است.» «جیمز بایز»، خبرنگار ارشد الجزیره در گزارشی در این‌باره نوشت: «اهمیت این گزارش 100 صفحه‎ای در این است که سازمان ملل صریح و شفاف اعلام کرده چه کسی مقصر این قتل است. این گزارش تمام تلاش‎های عربستان را برای سرهم کردن پوششی برای انحراف افکار از بین برده است.
براساس این گزارش، ابتدا به «خاشقجی» داروی بیهوشی تزریق شده و سپس با پلاستیکی که روی سرش کشیده شده، خفه شده است.» ساعتی پس از انتشار این گزارش، الجزیره با ترتیب دادن مصاحبه با «کالامار» از او درباره سرنوشت جسد «خاشقجی» پرسید. او در پاسخ گفت: «بله هستند کسانی که از جسد او خبر دارند. 15 نفر در صحنه قتل خاشقجی حضور داشتند و به خوبی می‎دانند چه بلایی سر او آورده‎اند.» درحالی که پرونده قتل «خاشقجی»، پرده از انبار پرونده‎های نقض حقوق بشری عربستان انداخته است و هنوز این حکومت نتوانسته ذره‎ای از موج انتقادات علیه خود کم کند؛ روز گذشته خبری منتشر شد که نشان از اصرار این حکومت برای ادامه مسیر خود دارد. روز گذشته، دانشگاه «ملک خالد» عربستان اعلام کرد که یکی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه را به دلیل انتقاد از رهبری این کشور در توئیتر اخراج کرده است. در همین راستا، «عبد‌الله حامد»، سخنگوی دانشگاه «ملک خالد» اظهار کرد: «به دنبال اقدام یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه و انتشار توئیتی در صفحه خود در انتقاد از عربستان، رهبری و ملت آن، دانشگاه نیز او را اخراج کرد و یک کمیته برای بازجویی از او نیز تشکیل شد.»

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.