اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

سایت موزه قلی درویش قم با قدمتی 7هزارساله راه اندازی می شود

سایت موزه قلی درویش قم با قدمتی 7هزارساله راه اندازی می شود

مدیرکل میراث فرهنگی قم، گفت: سایت موزه قلی درویش قم که قدمتی 7هزار ساله‌ دارد، ایجاد و راه‌اندازی می‌شود.

حمید یزدانی عنوان کرد: ساخت‌وسازها در بافت تاریخی قم تحت نظارت معاونت میراث فرهنگی قم قرار دارد اما تدوین ضوابط اختصاصی برای رسیدن به وضعیت پایدار بسیار با اهمیت است.

مدیرکل میراث فرهنگی قم ادامه داد: محدوده بافت تاریخی قم حدود 315 هکتار است و از سال گذشته با تخصیص اعتبار ویژه در این حوزه، اقدام های اساسی به‌ منظور تعیین ضوابط و مقررات حفظ و مرمت  بافت‌ تاریخی این شهر انجام شده است.

وی با اشاره به تعامل اداره میراث فرهنگی با ادارات و سازمان‌های مرتبط گفت: مسئولان شهر قم می دانندکه حفظ و احیاء این بافت تاریخی گامی مؤثر جهت حفظ هویت مذهبی این شهر خواهد بود.

یزدانی گفت: موضوع بعدی که در جلسه این هفته شورای فنی در دستور کار قرار گرفت، بررسی طرح محتوایی سایت موزه قلی درویش بود که بر اساس این طرح قرار است در آینده موزه باز قلی درویش ایجاد و راه اندازی شود.

یزدانی ادامه داد: اکتشافات باستانی در محوطه قلی درویش قم، بیانگر پیشینه 7 هزار ساله این شهر است که باید در جهت معرفی غنای فرهنگی این شهر از آن صیانت کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: در همین راستا یکی از برنامه های این اداره احداث سایت موزه قلی درویش است تا بتوانیم با ایجاد فضایی مناسب برای گردشگران و علاقمندان به آثار باستانی، تاریخ چند هزار ساله قم  را روایت کنیم./ ایسنا

کپی