اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی

۷۱ میلیون نفر در جهان آواره‌اند

۷۱ میلیون نفر در جهان آواره‌اند

آژانس آوارگان سازمان ملل امروز (چهارشنبه) در گزارشی آورد، ۷۱ میلیون نفر در سراسر جهان به واسطه جنگ، خشونت و پیگرد در کشورهای خود آواره و سرگردان شده‌اند. در این گزارش همچنین مشخص شد که این میزان دو میلیون نفر بیشتر از سال گذشته میلادی است.

گزارش "ترندهای جهانی" که از سوی کمیسیونر عالی آوارگان سازمان ملل منتشر شد، تعداد آوارگان، پناهجویان و بی خانمان‌های داخل کشورها را در پایان ۲۰۱۸ منتشر کرده است.

این آمار که پیش از روز جهانی آوارگان در روز پنجشنبه منتشر شد، باعث دامن زدن به گفتگوها درباره قوانین بین‌المللی، حقوق بشر و سیاست‌های داخلی کشورها می‌شود.

فیلیپو گراندی، کمیسیونر عالی آوارگان سازمان ملل گفت، انتشار این گزارش برای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و سایر رهبران غربی پیامی دارد و آن این است که نشان دادن آوارگان و مهاجران به عنوان تهدیدی برای مشاغل و امنیت در کشورهای میزبان، مخرب و زیان بار است. این افراد به دلیل ناامنی و خطراتی که با آنها روبرو هستند، از کشورهای خود گریخته‌اند.

در این گزارش همچنین به داستان‌های افرادی اشاره شده که با گذر از رودخانه‌ها، بیابان‌ها، دریاها، حصارها و سایر موانع زنده مانده‌اند تا از سرکوب دولت‌هایشان، کشتارها، سوءاستفاده‌های جنسی، قتل توسط شبه نظامیان و سایر خشونت‌ها زنده بمانند.

آژانس آوارگان سازمان ملل همچنین گزارش داد، ۷۰.۸ میلیون نفر مجبور شدند در پایان سال گذشته میلادی بی خانمان شوند در حالی که در سال ۲۰۱۷، این میزان ۶۸.۵ میلیون نفر اعلام شد و قریب به ۶۵ درصد از یک دهه گذشته افزایش داشته است. همچنین سه پنجم از این افراد یا بیش از ۴۱ میلیون نفر در داخل کشورهای خودشان آواره شده‌اند.

گراندی به خبرنگاران در ژنو گفت: گزارش سالانه ترندهای جهانی متأسفانه یک بار دیگر در مسیر نادرست قرار گرفت. درگیری‌ها و وضعیت‌های جدید تنها به آواره شدن‌های بیشتر انجامیده و به تعداد جمعیت آواره‌های قدیمی افزوده است. اوضاع قدیمی هرگز حل نشده است.

آژانس آوارگان سازمان ملل همچنین اعلام کرد، این آمارها محافظه کارانه هستند و ونزوئلا به صورت بالقوه ترند زیادی را به خود اختصاص داده است.

حدود چهار میلیون نفر از مردم این کشور آمریکای لاتین در سال‌های اخیر ونزوئلا را ترک کرده‌اند. بسیاری از آنها به صورت آزادانه به پرو، کلمبیا و برزیل رفته‌اند اما تنها یک هشتم از آنها حفاظت‌های رسمی بین‌المللی را جست‌جو کرده‌اند و بر اساس گزارش‌های موجود درباره افزایش تعداد خروج ونزوئلایی‌ها از این کشور، وضعیت بسیاری از این آوارگان در کشورهای میزبان می‌تواند بدتر شود.

فیلیپو گراندی افزایش خروج از ونزوئلا را پیش بینی کرده و از اهداکنندگان خواست تا کمک‌های بیشتری را به این منطقه روا دارند.

وی در مصاحبه‌ای گفت: آمریکا همچنان بزرگترین حامی آوارگان در جهان است. آمریکا تنها و بزرگترین اهدا کننده به آژانس آوارگان سازمان ملل است، با این حال در آمریکا همانند اروپا و سایر کشورهای جهان آنچه شاهدش هستیم، شبیه دانستن آوارگان و مهاجران به افرادی است که تهدیدی برای امنیت و ارزش‌های ما محسوب می‌شوند. می‌خواهم به رئیس جمهوری آمریکا و سایر رهبران جهان بگویم که این مخرب است./ایسنا

کپی