اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

کلمات کلیدی
از سال ۲۰۱۵

مرگ ۹۱,۶۰۰ یمنی در جنگ داخلی

مرگ ۹۱,۶۰۰ یمنی در جنگ داخلی

یک پایگاه داده که به ثبت اطلاعات مربوط به خشونت‌ها و درگیری‌ها در جهان می‌پردازد، اعلام کرد بر اساس اطلاعاتی که تحلیل کرده، از سال ۲۰۱۵ تا کنون دست کم ۹۱,۶۰۰ تن در جنگ داخلی یمن کشته شده‌اند.

 این یک برآورد جدید در خصوص تلفات جنگ داخلی یمن بعد از تکمیل گزارش‌های مربوط به اولین ماه‌های این جنگ در سال ۲۰۱۵ است.

این پایگاه داده موسوم به "پروژه اطلاعات مکانی و رخدادهای درگیری‌های مسلحانه" (ACLED) امروز (چهارشنبه) اعلام کرد، ائتلاف متجاوز تحت رهبری عربستان در هدف‌گیری مستقیم هزاران غیرنظامی در یمن مسئول بوده و طبق اطلاعات این گروه، مسئول کشتار بیش از ۸,۰۰۰ غیرنظامی در یمن است. بر طبق برآورد این موسسه، مجموع تلفات غیرنظامیان در طی چهار سال و نیم گذشته در جنگ یمن حدود ۱۱,۷۰۰ نفر بوده است.

این گروه همچنین تاکید کرد در مدت گذشته از سال جاری میلادی ۱۱,۹۰۰ نفر در جریان جنگ داخلی یمن کشته شده اند در حالی که در مقام مقایسه در سال ۲۰۱۸ آمار تلفات این جنگ ۳۰,۸۰۰ نفر بود و این بالاترین رقم ثبت شده برای تلفات در جنگ داخلی یمن در عرض یک سال تا کنون بوده است. این آمار البته شامل کسانی که جانشان را در اثر فجایع انسانی حاصل از جنگ به ویژه قطحی از دست داده‌اند نمی‌شود.

بر اساس گزارش این موسسه، آمار تلفات جنگ در یمن در هر سال به این صورت بوده است: ۱۷,۱۰۰ تن در سال ۲۰۱۵، ۱۵,۱۰۰ تن در سال ۲۰۱۶، ۱۶,۸۰۰ تن در سال ۲۰۱۷، ۳۰,۸۰۰ تن در سال ۲۰۱۸ و ۱۱,۹۰۰ تن در مدت سپری شده از سال ۲۰۱۹.

همچنین در این گزارش تصریح شده که شهر تعز، پر خشونت ترین شهر در طی این جنگ بوده و آمار تلفات مربوط به این شهر در چهار سال و نیم گذشته، ۱۸,۴۰۰ تن برآورد شده است.

بعد از شهر تعز، شهرهای حدیده و الجوف، پر خشونت ترین شهرها بوده و تلفات جنگی مربوط به هر کدام تقریبا ۱۰,۰۰۰ نفر برآورد شده است.

ائتلاف تحت رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ تجاوز به یمن را آغاز کرد./ایسنا

کپی