اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

قطع کمک مالی امریکا به سه کشور امریکای لاتین

قطع کمک مالی امریکا به سه کشور امریکای لاتین
ندا آکیش

دود سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری مهاجرستیز امریکا روز دوشنبه به چشمان رهبران و مردم السالوادور، گواتمالا و هندوراس هم رفت.

 واشنگتن روز گذشته اعلام کرد، این سه کشور امریکای لاتین آن‌طور که ترامپ می‌خواسته جلوی موج مهاجران به امریکا را نگرفته‌اند و از این‌رو ترامپ دیگر صدها میلیون دلار کمک مالی ای را که قرار بود به این سه کشور اعطا کند، نمی‌پردازد.
به‌گزارش فایننشال تایمز، پس از آنکه روز دوشنبه به وقت محلی کاخ سفید و وزارت خارجه امریکا از توقف کمک مالی به السالوادور، هندوراس و گواتمالا خبر دادند، وزارت کشور امریکا هم تأیید کرد که دولت واشنگتن پیش از اعلام رسمی این خبر کنگره را در جریان تصمیم خود گذاشته بود اما دونفر از مشاوران کنگره گفتند، دولت به کنگره گفته بود، قصد مدیریت مجدد 550 میلیون دلار کمک تصویبی به این سه کشور امریکای لاتین را دارد. قانونگذاران کنگره پیشتر تصویب کرده بودند از بودجه سال‌های 2017 و 2018 به این سه کشور امریکای لاتین 550 میلیون دلار کمک شود.
ترامپ سه ماه قبل هشدار داده بود، کمک مالی به السالوادور، گواتمالا و هندوراس را قطع می‌کند زیرا «آنها هیچ کاری برای امریکا انجام نمی‌دهند.» مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت کشور امریکا هم روز دوشنبه گفت، تا زمانی که این سه کشور اقدام‌های عملی در جهت کاستن از موج مهاجران غیرقانونی به امریکا انجام ندهند، امریکا سرمایه‌گذاری جدیدی در این کشورها نخواهد کرد. این در حالی است که دموکرات‌ها و حتی برخی از جمهوریخواهان از این قطع کمک مالی به سه کشور امریکای لاتین ابراز نگرانی کرده‌اند زیرا معتقدند، قطع کمک‌های مالی به این کشورها که درگیر فقر و شرایط سخت معیشت هستند می‌تواند به مهاجرت بیشتر مردمان این کشورها به امریکا منجر شود و نتیجه عکس بدهد. اگرچه رهبران هیچ یک از این سه کشور تا لحظه تنظیم گزارش اظهارنظری درباره این تصمیم ترامپ نکرده بودند اما یک مقام ارشد مکزیک که نامش فاش نشده گفت: این کار کمک‌کننده نخواهد بود بلکه به بحران مهاجران بیش از پیش دامن می‌زند.

کپی