اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸
موافقان تشکیل وزارت بازرگانی:

امور تجاری کشور، وزارتخانه مستقل و کارآمد می خواهد

امور تجاری کشور، وزارتخانه مستقل و کارآمد می خواهد
مرجان اسلامی فر خبرنگار

دو سالی است که تفکیک وزارت صنعت از بازرگانی رسانه‌ای شده است. با مطرح شدن لایحه تفکیک برخی‌ها در برابر نظر دولت ایستادند و گفتند تفکیک وزارتخانه‌ها به صلاح کشور نیست چرا که فربه شدن دولت به ضرر اقتصاد کشور است و باعث کندی تصمیم گیری‌ها می‌شود و این همان اتفاقی است که در سال‌های قبل از ادغام رخ می‌داده. ولی دولت نظر دیگری دارد و معتقد است برای رهایی از مشکلات موجود تفکیک ضرورت دارد.

در گذشته به جهت مدیریت‌های نامناسب، مشکلات پاسکاری می‌شد و وزارتخانه‌های بازرگانی و صنعت تنها پاسکاری می‌کردند. ولی در دوره جدید بازرگانی نوین شکل خواهد گرفت.
بازرگانی که توان تصمیم‌گیری نهایی را دارد و دیگر نمی‌خواهد معطل تصمیم‌گیری وزارت صنعت باشد.
سال 91 وقتی وزارتخانه‌های بازرگانی و صنعت ادغام شدند کارشناسان از نوع ادغام که تنها به یکی شدن ساختمان‌ها و تغییر سردر این وزارتخانه بود گلایه‌های متعددی کردند اما دولت احمدی‌نژاد نپذیرفت و همین مسیر را ادامه داد ولی اکنون که کشور به شیوه‌های جدید کنترل بازار نیاز دارد و می‌خواهد در تصمیم گیری‌ها کارشناسی‌تر و قویتر عمل کند با تنگناهایی مواجه شده که حاصل ادغام شکست خورده است.
دولت معتقد است ماهیت وظایف فرابخشی وزارت بازرگانی سبب شد تا با ادغام در وزارت صنعت، معدن و تجارت و قانون انتزاع نظام بازرگانی کشور بدون متولی کارآمد باقی بماند و منطق ادغام یک وظیفه فرابخشی که بطور ماهیتی جدا ناپذیر است در یک وظیفه بخشی هیچ وقت مورد توجه در رویکردها و قوانین مصوب فوق الذکر قرار نگرفت. با آنکه دولت اصراربه تفکیک دارد نمایندگان مجلس مخالف این اقدام هستند.
اولین مخالفت نمایندگان مجلس 3 تیرماه سال 97 بود که با کلیات لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت مخالفت کردند.  
در دومین مخالفت 110 نفر از نمایندگان مجلس طی نامه‌ای به رئیس جمهوری خواستار توقف تفکیک وزارت صنعت از بازرگانی شدند و اعلام کردند که تفکیک در شرایط فعلی نمی‌تواند راهگشای خوبی برای اقتصاد ایران باشد.
موضوع تفکیک وزارتخانه‌های بازرگانی و صنعت را با سه نفر از فعالان اقتصادی مطرح کردیم. آنها در گفت‌و‌گوهایشان که در قالب یادداشت شفاهی آمده است خواستار تجدید نظر نمایندگان مجلس در این مقوله شدند.

تفکیک وزارت صنعت از تجارت ضرورت دارد

علاء میرمحمد صادقی
عضو اتاق بازرگانی تهران
از همان ابتدا مخالف ادغام وزارتخانه‌های بازرگانی و صنعت بودم اما در دولت احمدی‌نژاد به توصیه‌های کارشناسی توجه نشد و ادغام در بدترین شکل انجام شد. در ادغام صورت گرفته که تنها در حد یک ساختمان بود، فعالیت‌ها تعریف خود را از دست داده‌اند و نمی‌توان از یک مجموعه موضوع مشخصی را پیگیری کرد. هر کدام از بخش‌ها نظرات خود را می‌دهند و در نهایت خیلی از خواسته‌های فعالان اقتصادی مورد توجه قرار نمی‌گیرد. فعالان اقتصادی به وزارتخانه‌های چابک و تصمیم گیر نیاز دارند. اگر تصمیم‌ها در موقع خودش گرفته نشود برای بخش‌های مختلف که نیاز به سرعت تصمیم‌گیری دارند، چالش‌های جدی ایجاد می‌شود. امیدواریم دولت با مذاکره با نمایندگان مجلس شرایطی را فراهم کند که نمایندگان مردم با تفکیک وزارتخانه‌های بازرگانی و صنعت موافقت کنند. در موقعیت فعلی تصمیم تخصصی گرفته نمی‌شود. درست است که صحبت‌ها و فعالیت‌ها تخصصی است اما به جهت شرایط کشور در برخی اوقات سیاست‌هایی اتخاذ می‌شود که بشدت بر اقتصاد کشور و فعالیت فعالان اقتصادی اثر می‌گذارد. اگر تفکیک صورت گیرد، اتفاق خاصی در ساختارنخواهد افتاد و کشور با وزارتخانه‌ای بزرگ روبه‌رو نخواهد شد، چرا که ادغام صورت گرفته کاملاً اشتباه بوده است و تنها افراد دو وزارتخانه در یک وزارتخانه حضور پیدا کردند.اقتصاد کشور بشدت نیازمند تصمیم‌های تخصصی است و مجلس نباید این فرصت را از دولت بگیرد و باعث تداوم اشتباهات (ادغام) شود.

تفکیک، باعث فربگی دولت نمی شود

محمدرضا بهرامن
عضو اتاق بازرگانی تهران
تا چندی پیش مخالف تفکیک وزارت صنعت از تجارت بودم و بر این امر تأکید داشتم که تفکیک در مقطع فعلی و شرایط کشور درست نیست ولی گذشت زمان ثابت کرد که تفکیک وزارت صنعت از بازرگانی می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند. در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت درگیر مسائل جزئی شده است و نمی‌تواند به موضوعات بسیار مهم و کلیدی بپردازد. وزارت صنعت نقش مهمی در توسعه کشور دارد و ورود آن در مسائل جزئی وقت‌گیر است و البته هیچ عایدی هم برای تجارت و اقتصاد کشور ندارد. وقتی انتزاع بازرگانی و صنعت صورت گیرد، مطالبه گری از متولیان تولید و تجارت راحت‌تر می‌شود. همچنین برنامه‌ریزی برای تجارت و تولید سهل‌تر و تخصصی‌تر خواهد شد. نکته مهم دیگری که از تفکیک وزارتخانه صنعت و تجارت به‌دست می‌آید، پاسخگویی به مردم است. مردم از این وزارتخانه انتظار دارند که در کنترل قیمت‌ها اثرگذار باشد ولی در شرایط فعلی چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد چرا که مسئولیت‌های این وزارتخانه بسیار زیاد است. از نمایندگان مجلس می‌خواهم که احساسی تصمیم‌گیری نکنند و با سرعت لایحه تفکیک را کنار نگذارند. این موضوع نیازمند بحث‌های تخصصی است و باید به دولت اجازه داده شود که مزیت تفکیک را توضیح دهد. ما موافق بزرگ شدن دولت نیستیم اما می‌گویم ادغام شکل گرفته با اشتباهات بزرگی روبه‌رو بوده است و اکنون تفکیک آن منجر به بزرگ شدن دولت نمی‌شود چرا که در ادغام تنها ساختمان‌ها یکی شد. در تفکیک وزارت صنعت و بازرگانی دولت می‌تواند از نیرو و پتانسیل‌های موجودش استفاده کند و نیازی به گرفتن نیروی کار نیست.

ساختارها نیازمند اصلاح است

محمد رضا انصاری
عضو اتاق بازرگانی ایران
یکی از مشکلاتی که در بحث وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد، گستردگی مأموریت‌های آنها است. وقتی مأموریت‌هایی که بر عهده این مجموعه گذاشته شده، بسیار عظیم است نمی‌توان مشکلات حوزه تولید و تجارت را حل کرد. تفکیک وزارت صنعت از تجارت یا حتی ادامه ادغام با مأموریت‌هایی که برای آنها تعریف شده است سازگار نیست. زمانی می‌توان از یک وزارتخانه انتظار داشت که وظایف خود را بدرستی انجام دهد که شرح وظایف آن عریض و طویل نباشد. معتقدم اگر نمایندگان مجلس با تفکیک وزارت صنعت از تجارت مخالف هستند، حداقل به فکر اصلاح ساختارها باشند و شرایطی فراهم کنند که این مجموعه با شرایط بهتری کار کند. با ساختار موجود، خروجی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطلوب نیست و نمی‌توان انتظارها را برآورده کرد. یکی از اقدام‌هایی که باید انجام داد تا وزارت صنعت، معدن و تجارت پویا شود، کاهش وظایف وزارت صمت است. این وزارتخانه می‌خواهد بر اساس شرح وظایف خود کار کند، اما گستردگی فعالیت‌ها اجازه نمی‌دهد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.