اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸
تحلیل علی واعظ از انفجار نفتکش‌ها در دریای عمان

مدارک امریکایی‌ها علیه ایران قابل استناد نیست

مدارک امریکایی‌ها علیه ایران قابل استناد نیست
راضیه خوئینی

روزنامه لیبراسیون چاپ فرانسه در گفت‌وگویی با «علی واعظ» مدیر برنامه تحقیقاتی در حوزه ایران در اتاق فکر گروه بین‌المللی بحران، به بررسی حادثه اخیر انفجار دو نفتکش در دریای عمان و پیامدهای احتمالی آن پرداخته است.

واعظ درباره اتهامات دولت ترامپ علیه ایران در این حادثه گفته است: در حال حاضر شواهدی نمی‌بینم که بر اساس آن بتوان نتیجه‌گیری کرد. مدارک ارائه شده توسط دولت ترامپ نه روشن و نه قطعی و قابل استناد هستند. برفرض اگر در نظر بگیریم که ایران پشت این حملات قرار گرفته باشد، زمان انجام این حملات بسیار تعجب‌آور است. چرا که ایران در طول آن هفته کاملاً مشغول فعالیت‌های دیپلماتیک مختلف بود، بخصوص که میزبان واسطه‌های اروپایی به منظور حفظ توافق هسته‌ای نیز بود. تهران همچنین در حال استقبالی رسمی از آبه شینزو، نخست وزیر ژاپن بود که برای دیداری تاریخی و با هدف کاهش تنش‌ها میان ایران و امریکا به تهران سفر کرده بود و عجیب‌تر اینکه، یکی از دو نفتکشی که روز پنجشنبه هدف قرار گرفت، متعلق به توکیو بود. این صاحبنظر ایرانی درباره استناد دونالد ترامپ به تصاویر و مدارکی که علیه ایران رو کرده، افزود: این اسناد به هیچ وجه قطعی و قابل استناد نیستند و به علاوه بسیار تعجب‌آور است، زیرا در منطقه‌ای که همه می‌دانند بیشترین نظارت‌های جهانی بر آن حاکم است، چنین حمله‌ای را در روز روشن تدارک ببینند. این فیلم ویدئویی چیزی بیشتر از نزدیک شدن یک قایق ایرانی به نفتکش نشان نمی‌دهد. همچنین غیرممکن است که بر اساس ادعاهای امریکا و انتشار این فیلم بگوییم که ایرانیان برای خنثی کردن یک مین که عمل نکرده و از بین بردن رد پای خود آنجا هستند؛ چرا که ایرانی‌ها می‌گویند ما برای امدادرسانی به اعضا و خدمه نفتکش‌های حادثه دیده آنجا بودیم.
واعظ در پاسخ به این سؤال که نگرش تهران چیست؟ توضیح داده: ایرانیان به انکار شدید دخالت داشتن در این حادثه تأکید می‌کنند. در حال حاضر جمهوری اسلامی تلاش می‌کند که از لحاظ اقتصادی با فشارها کنار بیاید و با تحریم‌های امریکا مقابله کند. طی ماه‌های نخست، ایران پذیرفت که باید «سیاست صبر حداکثری» را مقابل امریکا در پیش بگیرد و برای ادامه به عنوان بازیگری معقول در برابر دیگر امضا کنندگان توافق هسته‌ای نقش ایفا کند، به این امید که ترامپ سال 2020 مجدداً انتخاب نخواهد شد. اما در مواجهه با شدت گرفتن احتمال انتخاب ترامپ در دور دوم، تهران تصمیم به اتخاذ سیاست مقاومت حداکثری گرفت. بنابراین ایرانیان می‌توانند واکنش‌های بیش از پیش شدیدتری نسبت به مواضع امریکا از خود نشان دهند.
 همچنین سعی می‌کنند به دیگر امضاکنندگان برجام فشار بیشتری بیاورند تا میزان تمایل و آمادگی آنها برای حفظ برجام را محک بزنند. مدیر برنامه تحقیقاتی درحوزه ایران در اتاق فکر گروه بین‌المللی بحران  درباره اینکه در ایران یا دیگر کشورهای منطقه چه کسانی به چنین حملاتی علاقه‌مند هستند، گفته است: متحدان ایالات متحده در منطقه بویژه اسرائیل، عربستان سعودی و امارات متحده عربی که به دنبال تغییر توازن قدرت در منطقه، از طریق فشار امریکا بر ایران تا حد یک رویارویی نظامی هستند. بنابراین آنها از هر رویدادی که تهران را در مقابل واشنگتن قرار دهد، استقبال می‌کنند.
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.