اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸
توافق تاجزاده و زاکانی در مناظره سوم

تشکیل کمیته حقیقت‌یاب با محوریت حوادث 88

تشکیل کمیته حقیقت‌یاب با محوریت حوادث 88

گروه سیاسی / علیرضا زاکانی و مصطفی تاجزاده، دو چهره سرشناس جریان‌های اصولگرا و اصلاح‌طلب دیروز برای سومین بار در ماه‌های اخیر به مناظره با هم نشستند. مناظره‌ای با موضوع «اتفاقات سال ۸۸ و فساد اقتصادی». پیش از این دو دور مناظره این دو چهره در زمستان گذشته از خبرسازترین رویارویی‌های سال بود. رویارویی که البته هر دو جناح آن را اتفاقی مبارک و در جهت تحکیم فرهنگ گفت‌وگو در فضای سیاسی کشور تعبیر کردند.

 به گزارش «ایران» دیروز البته دامنه بحث به همان موضوع اعلام شده قبلی محدود نشد و باز هم پای مسائلی از قطعنامه 598 و برجام گرفته تا حوادث کوی دانشگاه به میان آمد.
 
 انگشت اتهام زاکانی به سمت اصلاح‌طلبان
در ابتدای این مناظره زاکانی با اشاره به دو مناظره گذشته، گفت: امریکا امروز امید به جریان‌هایی در داخل بسته که من به آنها مافیا می‌گویم. کسانی که دستاوردهای امام عزیز را به باد می‌دهند. چرا با تاجزاده مناظره کردم چون احساس کردم نمایندگی از این جریان را برعهده دارد. وی در ادامه با اشاره به مجموعه اتفاقاتی از کوی دانشگاه و قتل‌های زنجیره‌ای گرفته تا قطعنامه 598 و مسائل سال 88، جریان اصلاحات را محور همه این اتفاقات دانست و گفت: سؤال اصلی من در این مناظره از تاجزاده این است که چه شده از اول انقلاب هر وقت امریکا دچار مشکل می‌شود، شما در داخل فعال می‌شوید؟ زاکانی در ادامه گفت: در پایان جنگ تاجزاده و دوستان‌شان‌ هاشمی، خاتمی و موسوی مسیری را رفتند که امام(ره) تعبیر به جام زهر کردند. این فعال سیاسی در ادامه به طرح موضوعاتی چون فساد اقتصادی در دولت اصلاحات و تلاش مجلس ششم برای ارتباط با امریکا و اخلال اصلاح‌طلبان در مسیر اجرای قانون اساسی پرداخت. وی قطعنامه‌های هسته‌ای و از جمله قطعنامه 1929 را هم از نتایج اعتراضات سال 88 دانست. وی سپس به مباحثی نظیر نفوذی‌های هسته‌ای و محیط زیستی پرداخت و گفت که در این مباحث انگشت اتهام به سمت دولت روحانی و دوستان تاجزاده است. زاکانی اظهار کرد: مسیری که تاجزاده و دوستانش در اقتصاد دنبال می‌کنند، تغییر مؤلفه‌های اقتصادی است. به جای اینکه مشکل اقتصادی مردم حل شود، نوکیسه‌ها هستند که ثروت‌های بادآورده دارند و اسپانسر این جریان هستند. با این موضوع وارد خصوصی‌سازی شدند که بزرگ‌ترین جنایت در جمهوری اسلامی خصوصی سازی و به تاراج بردن اموال است. این چهره اصولگرا در ادامه اظهار کرد زمانی که تاجزاده صحبت از انتخابات آزاد می‌کند، محصولش آقای نجفی است یا شخص دیگری؟
 
 سؤالات تاجزاده از زاکانی درباره کوی دانشگاه
در ادامه این مناظره مصطفی تاجزاده با اشاره به مناظره‌های قبلی خود با زاکانی تأکید کرد: ما با بحث 18 تیر شروع کردیم و 20 سال از آن گذشته است و من از ایشان دو سؤال پرسیدم. گفتم در شورای عالی امنیت ملی همه گفتند نیروی انتظامی کار اشتباهی کرد. سؤال من این است که آیا این نیرو کار درستی کرد؟ وی ادامه داد: پرسیدم که آیا کار لباس شخصی‌ها درست بود که دانشجوها را از خوابگاه پایین پرت می‌کردند. هیچ نهادی نتوانست اثبات کند که این توطئه قبلی نبوده است. این سه محور شورای عالی امنیت ملی بود. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه اظهار کرد: ادعای آقای نظری فرمانده وقت نیروی انتظامی تهران را بگویند درست است یا نه؟ یکی اینکه آن فرمانده گفته است من با دستور وارد شده‌ام. ایشان به دستور چه کسی برای سرکوب وارد شده است؟ ایشان گفتند که گفته‌اند اگر دانشجویان مقاومت کردند با سلاح گرم برخورد کنید. 20 روز دیگر سالروز این واقعه است و صدا و سیما دوباره همان حرف‌ها را می‌زند. معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات در ادامه سؤالاتی را درباره ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای طرح کرد و خطاب به زاکانی گفت: قطعنامه 598 به نفع ایران بود یا به ضرر ایران؟ نظر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که روشن است. تاجزاده همچنین با طرح سؤالاتی درباره انتخابات 88، خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یابی درباره این انتخابات شد.
 
 از کوی دانشگاه تا انتخابات 88
زاکانی در دور دوم نوبت سخنرانی خود دلایلی برای رد اظهارات تاجزاده درباره وقایع کوی دانشگاه ارائه کرد. وی با اشاره به اظهارات تاجزاده درباره جام زهر گفت: پایان جنگ شش دلیل دارد. عمده این دلایل توسط‌ هاشمی، موسوی، نبوی و خاتمی گفته شد. آقای ولایتی بعد از قبول قطعنامه رفت مذاکره کرد. وی درباره انتخابات 88 خاطرنشان کرد: برای چه مسیری را رفتید که مردم هشت ماه در آتش فتنه سوختند و مردم کشته شدند. بگویید چرا گفتید تقلب؟ چرا از قانون تمکین نکردید؟ تاجزاده در ادامه افزود: 20 سال است زور زدید نتوانستید ثابت کنید در ماجرای کوی دانشگاه تقصیر با دانشجو‌ها بوده است. سردار نظری ۱۵ سال بعد و نه در آن روز دو اعتراف کرده است؛ یکی گفته من به دستور رفته‌ام. اگر راست می‌گوید، بگوید با دستور چه کسی، اگر دروغ می‌گوید، بگوید دروغ است. دو، گفته است یکی از بیسیم گفته که اگر دانشجوها مقاومت کردند، بزنید. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: جواب این دو نکته‌ای که نظری گفته است را پیدا کنید؛ سؤال من روشن شد؟ وی سپس به آنچه وی قطع پیامک‌ها در جریان انتخابات سال ۸۸ می‌خواند، پرداخت و نقطه نظرات خود و جریان متبوعش درباره این انتخابات را در قالب سؤالاتی طرح کرد.
تاجزاده در ادامه سخنان خود از زاکانی خواست تا مشترکاً کمیته‌ای برای بررسی مسائل سال 88 و مشخص کردن نقش افراد و گروه‌های مختلف در آن به شکل بی‌طرفانه و منصفانه تشکیل شود. زاکانی هم در دور سوم نوبت سخنرانی خود گفت: سردار نظری آماده است با شما مناظره کند. کاری ندارد که شما با او مناظره کنید. وی گفت: من نمی‌دانم حرف‌های محمدرضا خاتمی را باور کنیم یا محمد خاتمی که گفته تقلب نشده است. مجید انصاری اعلام کرد تقلب نشده است. محمدرضا خاتمی خیلی هنر دارد مشکلش را با برادرش که می‌گوید تقلب نشده است، حل کند. زاکانی گفت: پیشنهاد خوبی دادید، کمیته حقیقت‌یاب تشکیل دهیم. هرچه شد را به مردم می‌گوییم. 
وی با اشاره به اینکه از منتقدان دستگاه قضایی است، ادامه داد: من معترض هستم چون اگر قرار بود با فساد مبارزه شود بساط همه شما برچیده می‌شد. وی اظهار کرد: شورای نگهبان اشتباه می‌کند، باید با هر فاسدی برخورد کند. هر کسی فساد اخلاقی و امنیتی داشت را رد کند. هرکسی فساد سیاسی داشت و قانون شکن بود، فساد اخلاقی و مالی بود را رد کند. ما نسبت به شورای نگهبان انتقاد داریم که نظارت نمی‌شود.
تاجزاده: مشکل فقط جنگ نیست، تحریم هم جدی است
تاجزاده در بخشی از این مناظره به شرایط کشور پرداخت و گفت: باید به سمتی برویم که تحریم را از ایران دور کنیم ما مشکل‌مان فقط جنگ نیست. جنگ یکی از مهم‌ترین خطرها است ولی تنها خطر نیست و تحریم یک مسأله جدی است که نیمی از جامعه ما را زیر خط فقر می‌برد. مذاکره باید زیر نظر باشد و من با این مشکل ندارم. رهبری یکی از حرف‌ها را که در جامعه رواج داشت، تصحیح کردند و گفتند ما تقابل نداریم بلکه می‌خواهیم مقاومت کنیم. تاجزاده اظهار داشت: زاکانی اعلام کرد مذاکره خوب است. اگر برجام بد و خیانت بود، چرا وقتی نماینده مجلس بودید، آن را تصویب کرد، استعفا نکردید و چرا شورای نگهبان ۲۴ ساعته آن را تصویب کرد؟ سرپرست پیشین وزارت کشور یادآور شد: به مذاکره مشروط با امریکا باور دارم و با هر کسی در امریکا که به برجام اعتقاد دارد، باید مذاکره کنیم. نمی‌توانیم بگوییم مذاکره نمی‌کنیم چون منطقه به سمت جنگ نفتکش‌ها می‌رود. نباید کاری کنیم که علیه ما اجماع جهانی شکل بگیرد. تاجزاده همچنین گفت: اگر نفت صفر بشود منطقه به سمت جنگ نفتکش‌ها که مقدمه‌ای بر جنگ نظامی است، می‌رود. ممکن است غنی‌سازی را افزایش دهیم اما نباید اشتباه زمان آقای احمدی‌نژاد را تکرار کنیم بلکه باید تا جایی غنی‌سازی را ادامه دهیم که اجماع جهانی علیه ما شکل نگیرد.
 
زاکانی: تاجزاده و دوستانش مانع رفع تبعیض هستند
زاکانی در سخنان پایانی خود با تأکید بر اهمیت سوء مدیریت داخلی گفت: طبق آمار و شرایطی که وجود دارد، وضعیت کشور مناسب نیست اما فرصت‌های طلایی دارید. ۱۶ هزار میلیارد تومان دارایی دولت است نیم درصد خود را تکان دهند شرایط کشور را درست کنند. اگر حال کار ندارید چرا ملت را معطل کردید. زاکانی گفت: امروز فقر، فساد و تبعیض اساس مشکلات کشور است و راه حلش اجرای قانون اساسی است بزرگترین مانعش هم تاجزاده و دوستانش است. کاسبان تحریم و ارعاب و ترس برای جنگ مردم را به وحشت می‌اندازد نه جنگی صورت می‌گیرد نه قابلیت جنگ وجود دارد.
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.