اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

ساتبیز چهارمین حراجی قدیمی جهان فروخته شد

ساتبیز چهارمین حراجی قدیمی جهان فروخته شد

«پاتریک دراهی» غول رسانه‌ای و مخابرات فرانسه در قالب قراردادی به ارزش سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار، مالک حراجی «ساتبیز» بزرگترین دلال هنری در جهان می‌شود.

 دراهی مؤسس شرکت چندملیتی مخابرات هلندی- فرانسوی «آلتیس» و مالک شرکت مخابراتی «اس. اف. آر.» و چند رسانه فرانسوی؛ از جمله روزنامه لیبراسیون است. ورود وی به بازار هنر به پیروی از «فرانسیس پینالت» رئیس شرکت «کرینگ» در مالکیت سهام بزرگی از حراجی «کریستیز» رقیب حراجی ساتبیز، روی داده است.

حراجی انگلیسی ساتبیز با انعقاد این قرارداد، پس از ۳۱ سال فعالیت به عنوان شرکت سهامی عام در بازار بورس نیویورک، به مالکیت بخش خصوصی سپرده می‌شود. دراهی که نهمین فرد ثروتمند فرانسه با ارزش خالص دارایی ۹ میلیارد و یکصد میلیون دلار است، توصیه هیأت مدیره ساتبیز به سهامداران این شرکت برای قبول پیشنهاد وی برای خرید این حراجی را مایه افتخار خود دانست و ساتبیز یکی از عالی‌ترین و الهام بخش ترین برندها در جهان است. من به عنوان یک مشتری قدیمی این شرکت، ساتبیز را به طور مشترکت با خانواده ام مالک می‌شوم.

حراجی ساتبیز ماه گذشته با فروش یک نقاشی از «مونه» نقاش سبک امپرسیونیسم فرانسوی به مبلغ ۱۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار، رکوردی را در حراج آثار هنری به ثبت رساند. دراهی با اعلام اینکه سرمایه‌گذاری اش در این حراجی، طولانی مدت است، گفت قصد ندارد تغییری در راهبرد تجاری شرکت ایجاد کند.

وی در مغرب به دنیا آمد و در ۱۵ سالگی به فرانسه مهاجرت کرد، شهروند فرانسوی است، اما از شهروندی پرتغال و فلسطین اشغالی برخوردار است. دراهی پس از خرید چند اپراتور موبایلی و کابلی، در سال ۲۰۱۴ وارد این مجموعه بزرگ شد و در آن زمان برای خرید شرکت «اس. اف. آر» (دومین اپراتور بزرگ تلفن سیار فرانسه)، شرکت «بوی گس» رقیب فرانسوی خود را به مبارزه طلبید. دراهی یک سال بعد با بهره گیری از نرخ پایین بهره، به بازار آمریکا توجه و ۷۰ درصد از سهام شرکت «سادن لینک» را در قالب قرارداد ۹ میلیارد دلاری از آن خود کرد.

ساتِبیز یک حراج‌خانه چندملیتی آمریکایی است که یکی از بزرگترین حراجی‌های آثار هنری، جواهر و مجموعه‌ها را اداره می‌کند. فعالیت‌های ساتبیز سه بخش است: حراجی، مالی، توزیع.

ساتبیز چهارمین حراجی قدیمی جهان است که هم‌چنان در ۹۰ مرکز در ۴۰ کشور فعال است. در دسامبر ۲۰۱۱ ساتبیز ۱۴۴۶ کارمند در جهان داشت و در آن سال بزرگترین تجارت آثار هنری را در جهان با مجموع فروش ۵٫۸ میلیارد دلار در اختیار داشت./ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.