اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم / کشورهای مستقل مقابل هیولای وحشی تروریسم اقتصادی بایستند

شمخانی: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم / کشورهای مستقل مقابل هیولای وحشی تروریسم اقتصادی بایستند

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان گفت: با پدیده‌ای جهانی به اسم ترامپیسم مواجهیم که سلیقه‌ای و شخصی است .

دریابان علی شمخانی صبح امروز در بدو ورود به مسکو با اشاره به حضورش در اجلاس " تضمین امنیت ملی و توسعه اقتصادی پایدار در مقابله با تهدیدات هیبریدی" اظهار کرد: این اجلاس، اجلاس مهمی است و تبادل نظرهای خوبی صورت خواهد گرفت راجع به جریانی که امروز نه جهان گرا و نه چند جانبه است.

به گزارش ایسنا، شمخانی افزود: این جریان یک جانبه است و ترامپیسم خود پدیده‌ای است که بیش‌تر امنیت و سلیقه شخصی در آن حاکم است.

گفتنی است؛ دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان صبح امروز برای شرکت و سخنرانی در دهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورهای جهان وارد شهر اوفا مرکز باشقیرستان روسیه شد.

شمخانی قرار است در  این اجلاس با موضوع "تضمین امنیت ملی و توسعه اقتصادی پایدار در مقابله با تهدیدات هیبریدی" سخنرانی کرده و در حاشیه این اجلاس با برخی همتایان خود دیدار و گفتوگو کند.

در این اجلاس ۲ روزه که دهمین دوره آن امروز افتتاح می‌شود نمایندگان عالی کشورهای مختلف از ۵ قاره جهان در خصوص مهمترین موضوعات مشترک در حوزه امنیت بین الملل به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

شمخانی: آمریکای ترامپ، جنگ طلب‌ترین کشور در طول دوران موجودیتش است

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با اشاره به تروریسم اقتصادی آمریکا، گفت: کشورهای مستقل جهان با ایجاد سازوکارهای چندجانبه در مقابل این هیولای وحشی ایستادگی کرده و سلطه آمریکا بر نظام مالی جهانی را بشکنند.

شمخانی با اشاره به تروریسم اقتصادی آمریکا، گفت: کشورهای مستقل جهان با ایجاد سازوکارهای چندجانبه در مقابل این هیولای وحشی ایستادگی کرده و سلطه آمریکا بر نظام مالی جهانی را بشکنند.

به گزارش فارس، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان که برای شرکت در دهمین اجلاس بین‌المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورهای جهان در شهر اوفا مرکز باشقیرستان روسیه حضور دارد، ضمن شرکت در این نشست طی سخنانی از مهمان‌نوازی طرف روسی قدردانی و عنوان کرد: امیدواریم این نشست برای درک بیشتر به منظور برقراری صلح و امنیت در جهان منجر شود.

شمخانی گفت: بی تردید رابطه متقابل و مکمل بین توسعه پایدار و امنیت پایدار برقرار است، لازمه توسعه سیاسی،‌اجتماعی، اقتصادی و برقراری امنیت پایدار، توسعه همه جانبه و فراگیر است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: هیچ توسعه پایداری بدون امنیت و هیچ امنیت پایداری، بدون توسعه وجود نخواهد داشت. امروزه ماهیت، شکل و شیوه تهدیدات امنیتی، تغییر یافته است. شاهد رشد سریع تهدیدات نوین و ترکیبی (هیبریدی) در جهان هستیم.

وی افزود: جنگ جدید ابعاد و پیامدهایی به مراتب خطرناک‌تر از جنگ نظامی دارد و به جای اینکه توسعه علم و فناوری به صلح و رفاه مردم تبدیل شود، موجب افزایش تهدیدات نوین شده است. این جنگ جدید مرز زمینی، هوایی و دریایی ندارد. یک ویروس نرم افزاری می‌تواند کار بمب اتم را انجام دهد. بیش از یک دهه قبل آمریکا و رژیم صهیونیستی اسرائیل مبادرت به استفاده از ویروس استاکس نت در تاسیسات هسته‌ای ایران کردند.

شمخانی بیان کرد: امروز ابزارهای جدید جنگ در کنار سلاح‌های متعارف و نامتعارف در اختیار جنگ طلبان قرار گرفته است.

*آمریکای ترامپ جنگ طلب‌ترین کشور در دوران موجودیتش

دبیر شورای عالی امنیت ملی، آمریکای ترامپ را جنگ طلب‌ترین کشور در طول دوران موجودیتش خواند و گفت: آمریکا امنیت نظام بین الملل را با یکجانبه گرایی و تحریم‌های فرامرزی، بی ثبات کرده و نظام پولی و بانکی و شبکه‌های مالی بین المللی را به عنوان سلاحی برای تهاجم به کشورهای مستقل تحت سیطره خود گرفته است و وزارت خزانه‌داری دولت آمریکا را به وزارت جنگ تبدیل کرده است.
شمخانی گفت: برای این رفتار آمریکا، هیچ عنوانی به غیر از تروریسم اقتصادی، نمی‌توان گذاشت.

وی یادآور شد: امروز آمریکا، نه تنها سیاست سرنگونی و بی ثبات سازی کشورهایی که با سیاست آمریکا همسو نیستند را دنبال می‌کند، بلکه با در پیش گرفتن رویه تروریسم اقتصادی می‌خواهد با تحریم‌های ثانویه، اراده خود را بر تمامی کشورهای جهان حاکم کند.
شمخانی تأکید کرد: لازم است کشورهای مستقل جهان با ایجاد سازوکارهای چندجانبه در مقابل این هیولای وحشی ایستادگی کنند و آن را متوقف و سلطه آمریکا بر نظام مالی جهانی در یک دوره میان مدت را بشکنند.

شمخانی به نقض سیستماتیک حقوق بین‌الملل و خروج آمریکا از معاهدات بین‌المللی نیز اشاره کرد و افزود: آمریکا در حالی بخشی از ارتش رسمی جمهوری اسلامی ایران که دارای کارنامه‌ای شفاف و درخشان در مبارزه با تروریسم است را به عنوان گروه تروریستی شناسایی می‌کند که ارتش و سرویس‌های اطلاعاتی این کشور بزرگترین حامی گروه‌های تروریستی در دهه‌های اخیر بوده‌اند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خروج آمریکا از برجام و عدم اقدام عملی از سوی اروپا را زمینه ساز خارج شدن گفت‌وگو و دیپلماسی در رفع چالش‌های امنیتی در جهان برشمرد و افزود: ایران پس از یک سال فرصت دادن به دیپلماسی برای اجرای تعهدات، بخشی از تعهدات خود را در چارچوب برجام و برای حفظ آن و ایجاد موازنه در این توافقنامه بین‌المللی کنار گذاشت و خرسندیم که این رفتار و منطق خردمندانه جمهوری اسلامی ایران از سوی اکثر کشورها قابل درک و حمایت بوده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: اگر تهدیدات نظامی، تمامیت ارضی کشورها را نشانه می‌رود، تهدیدات نوین امنیتی که طیفی از ابزارهای اطلاعاتی، عملیات روانی، سایبری، جنگ الکترونیک، ریزپرنده‌ها، تهدیدات محیط زیستی را دربر می‌گیرد، هویت و حاکمیت ملی کشورها را هدف قرار داده است.

وی ضمن استقبال از حرکتی که دولت روسیه در پی اجلاس سال گذشته برای ایجاد یک درک مشترک از تهدیدات سایبری و دستیابی به یک سازوکار همکاری مشترک در مقابله با این تهدید پیگیری کرد، عنوان کرد: اگر طیف وسیعی از کشورها تصمیم مشترک بگیرند که دربرابر باج خواهی و زورگویی غیرقانونی آمریکا بایستند، می‌توانیم آمریکا را وادار به عقب نشینی و پذیرش رفتار معقول و مسئولانه در نظام بین‌الملل کنیم.

*پیشنهادات شمخانی

شمخانی همچنین چند پیشنهاد را برای مقابله با تهدیدات ترکیبی که امنیت ملی، ثبات و توسعه کشورها را از سوی آمریکا مورد هدف قرار داده، مطرح کرد: تلاش مشترک برای آزادسازی اقتصاد جهانی از انحصار دلار و ایجاد استقلال در نظام پولی و بانکی جهانی خارج از سیطره آمریکا؛ ایستادگی در برابر دخالت، زورگویی، باج خواهی اقتصادی آمریکا به منظور استقرار صلح و امنیت بین‌الملل؛ به رسمیت نشاختن و مقابله با تحریم‌های فراسرزمینی دولت آمریکا علیه کشورها با برگزاری نشستی بین المللی با حضور تمامی کشورهایی که با تحریم‌های یکجانبه آمریکا مخالفند و ایجاد سازوکار دائمی برای مقابله با آن؛ کمک مشترک به کشورهایی که در معرض تهاجم تهدیدات نوین امنیتی قرار می‌گیرند، به خصوص در شرایط فعلی کمک به دولت قانونی آقای مادورو در ونزوئلا در برابر مداخلات براندازانه‌ دولت آمریکا.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد که این اجلاس بتواند به گام موثری در درک بیشتر به منظور همکاری عملی در جهت برقراری صلح و امنیت در جهان منتج شود.

جزئیاتی از اجلاس امنیتی جهان در اوفای روسیه

دهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورهای جهان در شهر اوفا در مرکز روسیه با حضور دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و پیام ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه آغاز شد.

به گزارش ایرنا از اوفا، دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز سه شنبه برای شرکت در این اجلاس بین المللی وارد شهر اوفا در جنوب روسیه شد.

استقبال از شمخانی در بدو ورود به اوفا

شمخانی در بدو ورود به اوفا مورد استقبال مشاور ارشد شورای امنیت روسیه و معاون نخست وزیر جمهوری باشقیرستان قرار گرفت ضمن اینکه مهدی سنایی سفیر تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در روسیه وی را در این سفر همراهی می کند.
در این اجلاس دو روزه که از امروز سه شنبه ۲۸ خرداد برگزار می‌شود نمایندگان عالی کشورهای مختلف از پنج قاره جهان درخصوص مهمترین موضوعات مشترک در حوزه امنیت بین الملل به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.
گفت وگو و رایزنی‌های دوجانبه به منظور ارائه و بررسی ابتکارات مشترک سیاسی، نظامی و امنیتی با برخی کشورهای حاضر در نشست به منظور اشتراک مساعی برای مقابله و مدیریت تهدیدات امنیتی در برنامه‌های کاری دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران قرار دارد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران که به دعوت رسمی نیکولای پاتروشف همتای روس خود راهی روسیه شده است بعد از ظهر امروز در نشست شش جانبه ای با دبیران شورای امنیت کشورهای روسیه، چین، هند، پاکستان و افغانستان نیز شرکت خواهد کرد.
شمخانی قرار است در طی دو روز اخیر با دبیران شورای امنیت بسیاری از کشورها از جمله افغانستان، ارمنستان و هند دیدار دوجانبه داشته باشد ضمن اینکه انتظار می رود با همتایان خود از کشورهای چین، پاکستان، ونزوئلا، ازبکستان، تاجیکستان و ترکمنستان به تبادل نظر بپردازد.
دبیران شورای امنیت بسیاری از کشورها از جمله جمهوری آذربایجان، آرژانتین، بحرین، عربستان، امارات، آلمان، ژاپن، عراق، اسپانیا، ایتالیا، قطر، عمان، سوریه و رژیم صهیونیستی نیز در این اجلاس حضور دارند.
آمریکا برای نخستین بار دو کارشناس از سفارت خود در مسکو را راهی این اجلاس کرده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران از سال ۱۳۹۳ در این اجلاس شرکت کرده است.
محل برگزاری دهمین اجلاس بین المللی نمایندگان عالی امور امنیتی کشورهای جهان در شهر اوفا نخستین بار در سال ۲۰۱۴ و برای برگزاری اجلاس سران شانگهای مورد بهره برداری قرار گرفت که دکتر حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان نیز در آن حضور داشت.
اوفا پایتخت جمهوری باشقیرستان در جنوب روسیه و در قلب آسیای میانه میان رود ولگا و رشته کوه اورال واقع شده که نزدیک به دو میلیون جمعیت دارد. 

 

کپی