اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

بحران وضعیت منابع آبی زیرزمینی در قم

بحران وضعیت منابع آبی زیرزمینی در قم

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم گفت: با افزایش روند مصرف آب، سال 1407 وضعیت منابع آبی زیرزمینی در قم بحرانی می‌شود به همین علت کاهش مصرف آب به‌عنوان یک راهکار مهم در راستای رفع یک تهدید جدی باید مورد توجه قرار گیرد.

به نقل از پایگاه خبری آستان حضرت معصومه سلام‌الله علیها، علی جان صادق‌پور امروز در دیدار با آیت‌الله سیدمحمد سعیدی تولیت آستان مقدس و نماینده ولی‌فقیه در استان قم که در سالن محراب شبستان امام خمینی(ره) حرم مطهر انجام شد، طی سخنانی اظهار کرد: با توجه به افزایش دما در فصل تابستان، امکان افزایش ساعات خاموشی در استان وجود دارد که امیدواریم شاهد صرفه‌جویی متفاوتی در مصرف برق باشیم تا خاموشی‌ها نیز کاهش یابد.

وی با بیان اینکه ۹۵ درصد آب استان قم از خارج این استان تامین می‌شود، اضافه کرد: جمعیت شهری قم از آب شرب مناسب بهره‌مند هستند و بیش از ۵۰۰ هزار واحد اشتراک آب داریم که خدمات مختلفی در سطح کشوری به آن‌ها ارائه می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۱۷ میلیون متر مکعب آب به شهرها و روستای استان قم رسانده‌ایم، تصریح کرد: امسال طی سه ماه اخیر مصرف ما نسبت به همین دوره در سال گذشته ۱۱ درصد افزایش داشته است و درحالی‌که ۱۰۰ میلیون از سرشاخه‌های دز تخصیص داریم امسال بیش از ۱۲۵ میلیون متر مکعب مصرف خواهیم داشت که این تفاوت را باید از منابع چاه‌های زیرزمینی تامین کنیم.

وی ادامه داد: با ادامه این وضعیت فعلی سال ۱۴۰۷ وضعیت منابع آبی زیرزمینی در قم بحرانی می‌شود به همین علت کاهش مصرف آب به‌عنوان یک راهکار مهم در راستای رفع یک تهدید جدی باید مورد توجه قرار گیرد./ ایسنا

کپی