اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸
سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مجتمع آب سنگین اراک اعلام کرد

شمارش معکوس عبور از سقف 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده

شمارش معکوس عبور از سقف 300 کیلوگرم اورانیوم غنی شده

گروه سیاسی/ دومین تور نمایندگان رسانه‌ها برای بازدید از تأسیسات هسته‌ای دیروز به اراک رسید. جایی که بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مجتمع آب سنگین اراک خبر از آن داد که تا 6 تیرماه اورانیوم غنی شده ایران از سقف 300 کیلوگرم عبور می‌کند.

 پیش از این در 30 اردیبهشت ماه و در جریان بازدید نمایندگان رسانه‌ها از تأسیسات هسته‌ای نطنز و در پی تصمیمات شورای عالی امنیت ملی اعلام شد که میزان تولید اورانیوم غنی شده 3.67 درصدی ایران 4 برابر می‌شود. حالا بعد از گذشت 28 روز و در حالی که به نظر می‌رسد اروپایی‌ها هنوز اقدام معناداری برای حفظ برجام و برآورده کردن دو خواسته اصلی ایران یعنی امکان فروش نفت و تبادلات بانکی انجام نداده‌اند، سخنگوی سازمان انرژی اتمی به اروپایی‌ها یادآوری کرد که فرصت زیادی ندارند. بهروز کمالوندی در نشست خبری خود گفت: از امروز شمارش معکوس برای عبور از ذخیره ۳۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده آغاز می‌شود و تا ۱۰ روز دیگر یعنی ۲۷ ژوئن (۶ تیرماه) از این سقف عبور می‌کنیم.  سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: ما تصمیم بر آن داریم که دیگر آب سنگین را به عنوان یک ماده اولیه صادر نکنیم. ممکن است در سنوات آینده میزان استفاده از آب سنگین در داخل به حدی افزایش یابد که نیاز به صادرات نباشد.
وی با تأکید بر اینکه آب سنگین دارای موارد استفاده متعددی در رشته‌های مختلفی از جمله پزشکی است و به درمان و تشخیص بسیاری از بیماری‌ها در نوزادان کمک می‌کند، در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد اجرای مرحله دوم کاهش تعهدات برجامی ایران تصریح کرد: ما در ارتباط با این موضوع منتظر تصمیم مقامات مسئول کشور هستیم. هنوز برای اروپایی‌ها فرصت برای تصمیم‌گیری وجود دارد. ما دیگر صبر نداریم. حدود یک سال صبر کردیم دو ماه نیز به آنها فرصت دادیم اکنون مدت محدودی از این زمان باقی مانده و آنها می‌توانند از این فرصت استفاده کنند.کمالوندی با بیان اینکه اگر از این فرصت استفاده نشود، ما می‌توانیم دو تحلیل ارائه کنیم، خاطرنشان کرد: تحلیل اول این است که آنها نمی‌خواهند که به تعهداتشان عمل کنند و تحلیل دوم این است که نمی‌توانند این کار را انجام دهند.
به گزارش فارس، کمالوندی با تأکید بر اینکه مقامات وزارت خارجه همچنان با مقامات اروپایی در مذاکره هستند و تماس دائمی بین آنها وجود دارد، ادامه داد: اگر اقدامی که در مرحله اول زمانبر بود انجام شد، اقدامات بعدی بخصوص غنی‌سازی بیش از ۳.۶۷ درصد زمان زیادی  نخواهد گرفت و از متخصصان خودمان هم سؤال کردم یک یا دو روز بیشتر زمان نمی‌خواهد. وی با بیان اینکه اقدامات ایران در راستای پاراگراف ۲۶ و ۳۶ برجام انجام شده یادآوری کرد که به موجب اینکه طرف‌های برجام تعهدات خود را انجام دهند وضعیت ایران هم به حالت اولیه برمی‌گردد.
معاون سازمان انرژی اتمی گفت: هم طراحی قبلی رآکتور اراک مدنظر است و هم بازطراحی آن. اگر بدعهدی صورت بگیرد ایران لوله‌های کالندریا را دارد و رآکتور قبلی قابل احیاست. وی ادامه داد: الان طراحی‌ها تمام شده ودر مرحله تهیه ماشین‌آلات هستیم، اگر [طرف‌های برجام] صادق باشند و وظایف‌شان را انجام دهند شاید ترجیح این باشد که از رآکتور جدید به دلیل مزایای آن استفاده شود. کمالوندی اضافه کرد: سناریوهای مختلف در اختیار مسئولان نظام قرار دارد. «اورهال» خوبی روی کارخانه آب سنگین انجام شده و آماده افزایش ظرفیت بیش از این است. اگر تا ۲ ماه و نیم آینده بازار نداشته باشیم، ذخایر آب سنگین می‌تواند از ۱۳۰ تن هم بگذرد. سخنگوی سازمان انرژی اتمی همچنین درخصوص افزایش میزان غنی‌سازی نیز اظهار داشت که سقف غنی‌سازی فراتر از ۳.۶۷ درصد می‌تواند ۳.۶۸ درصد باشد تا هر میزان دیگری، این بسته به تصمیم مسئولان کشور است. دو سناریو وجود دارد. یکی این است که غنی‌سازی فراتر از  ۳.۶۷ درصد را برای نیاز بوشهر تعریف کنیم که می‌شود ۵ درصد، یا برای رآکتور تهران تعریف کنیم که می‌شود ۲۰ درصد.
وی ادامه داد: در حوزه فنی گزینه‌های زیادی داریم و ایران در حال حاضر با شیب حرکت می‌کند. اگر اقدام جدی نشود شیب رو به بالا می‌رود و گزینه‌های شدیدتر در دستور کار است. معاون سازمان انرژی اتمی درباره اینکه آیا در گام‌های بعدی، ایران در همکاری‌های داوطلبانه خود با آژانس درباره دسترسی‌ها و بازرسی‌ها تغییری خواهد داد گفت که ایران اجرای پروتکل الحاقی را داوطلبانه انجام می‌دهد. ایران مادامی که  در ان‌پی‌تی حضور دارد، باید پادمان را اجرا کند.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا گام نهایی ایران خروج از برجام است؟ گفت: اگر این شرایط از سمت دو طرف ادامه یابد برجامی نمی‌ماند که بخواهیم در آن بمانیم یا نمانیم. وی افزود: با ماشین‌های فعلی زمینه تولید ۱۹۰ هزار سو را داریم. در سال ۱۵ برجام (۱۱ سال دیگر) امکان ظرفیت ۲۷۲ هزار سو را داریم و اگر ماشین‌های جدید صحه‌گذاری شوند خیلی بیشتر از ۲۷۲ هزار سو امکان تولید داریم و اگر برجام کنار گذاشته شود سرعت خیلی کارها بیشتر خواهد شد. الان ماشین‌های IR-6 تا ۹۰ درصد به وضعیت نهایی رسیده و ۷۰ تا ۸۰ درصد روی ماشین IR-8 کار شده است.

بــــرش

جمهوری اسلامی ایران پس از صبر استراتژیک یکساله در مقابل رعایت نکردن حقوق برجامی ایران، مهلت 60 روزه‌ای را به طرف‌های مقابل داده است که در صورت رعایت حقوق برجامی ایران قابل بازگشت است و درغیر این صورت در پایان 60 روز دو تصمیم دیگر اعلام خواهد شد
اگر تا ۲ ماه و نیم آینده بازار نداشته باشیم ذخایر آب سنگین می‌تواند از ۱۳۰ تن هم بگذرد

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.