اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

اروپا ادعای امریکا درباره دست داشتن ایران در حمله به نفتکش ها را رد کرد

اروپا ادعای امریکا درباره دست داشتن ایران در حمله به نفتکش ها را رد کرد

وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا از ادعای امریکا مبنی بر دست داشتن ایران در حمله به دو نفتکش در دریای عمان قانع نشدند و خواستار تحقیقات مستقل سازمان ملل در ارتباط با این مساله شدند.

به گزارش روز دوشنبه روزنامه ایندیپندنت، وزرای مزبور که در لوکزامبورگ تشکیل جلسه داده‌اند، همچنین خواستند تا مدارک بیشتری در این زمینه ارائه شود.

نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) در لوگزامبورگ در حال برگزاری است. در این نشست، وقایع روی داده در دریای عمان مورد بررسی قرار می گیرد.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان گفت: کشورهای اتحادیه اروپا به گردآوری اطلاعات ادامه می دهند.
وی افزود: ما از یافته های سرویس های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس باخبریم.این اطلاعات را با اطلاعات خودمان مقایسه می کنیم. باید در این زمینه خیلی با دقت عمل کرد.

«استف بلوک» وزیر امور خارجه هلند نیز گفت که کشورش به هر گونه شفاف سازی که قابل دسترسی باشد، علاقمند است.
«جین آسلبورن» وزیر امور خارجه لوگزامبورگ نیز افزود: معتقدم که وظیفه اصلی وزیران امور خارجه، اجتناب از جنگ است. ما باید این کار را همین امروز انجام دهیم.

وی اظهار داشت: همچون ۱۶ سال پیش، متقاعد شده ام که نباید اشتباهاً باور کنید که می توان مشکلی در خاورمیانه را با اسلحه حل کرد.
در همین حال، «پکا هاویستو» وزیر خارجه فنلاند اعلام کرد که این مساله حائز اهمیت است که کشورهای عضو اتحادیه اروپا قبل از هر گونه جمع بندی، شواهد کاملی در اختیار داشته باشند.

وی افزود: از موضع گوترش دبیرکل سازمان ملل مبنی بر انجام تحقیقات کامل برای روشن کردن همه حقایق و توجه به آنچه واقعاً روی داده و یافتن مقصر این حادثه، حمایت می کنم.

وی وقایع دریای عمان را بسیار نگران کننده خواند و در عین حال خواستار بررسی جزئیات دقیق در گام نخست شد.
«انزو موآورو» وزیر امور خارجه ایتالیا گفت: این طور فکر می کنیم که فضا برای یافتن راهی برای صلح و ثبات در جهان موجود است.
جلسه شورای امور خارجی اروپا امروز به ریاست «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ با بحث درمورد موضوعات جاری در صحنه بین المللی آغاز شده است.

وزیران امور خارجه اروپایی قرار است در جریان این نشست راههای بهبود سیاست مشترک خارجی و امنیتی اروپا را مورد بحث قرار دهند.
درجلسه امروز همچنین وزیران دفاع اروپایی برای بحث درباره "راهبرد جهانی" اتحادیه اروپا به وزیران خارجه ملحق می شوند. انتظار می‌رود شورای امور خارجی اروپا در جلسه امروز جمع بندی‌هایی را درخصوص چندجانبه گرایی مؤثر و همچنین درباره امنیت و دفاع تصویب کند.

وزیران امور خارجه اروپا در جلسه امروز همچنین درباره اوضاع سودان با توجه به تحولات اخیر این کشور بحث می کنند و انتظار می‌رود که شورای امور خارجی بیانیه‌ای در این ارتباط تصویب کند.

سیاست تجاری با کوبا و وضعیت ونزوئلا از دیگر موضوعات مورد بحث در نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا است. وزیران خارجی اروپایی در حاشیه نشست امروز با "ایمن الصفدی" وزیر خارجه اردن دیدار و درمورد تحولات خاورمیانه گفت و گو می‌کنند./ ایرنا

کپی