اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی
گف تو گوی «ایران »با دانشجویانی که پایان نامه خریدند

وقتی برای پژوهش نداریم

وقتی برای پژوهش نداریم
یاسمن صادق شیرازی خبرنگار

نوشتن 3 فصل آخر پایان نامه کار هر کسی نیست. این حرف فارغ‌التحصیلانی است که پایان نامه خریدند. آنها می‌گویند مشکلی با نوشتن پایان نامه نداشتند و چالش اصلی به بحث آمار و جداول پایان نامه‌ها مربوط می‌شود.

چندی پیش بود که معاون حقوقی وزارت علوم برای اولین بار از باطل شدن مدارک پایان نامه‌های تقلبی و شناسایی متخلفان خبر داد و تأکید کرد مجازات‌هایی نظیر ابطال مدرک، محرومیت موقت از تحصیل به مدت 5 سال، اخراج و محرومیت دائم در انتظار متخلفان خواهد بود. این در حالی است که تعدادی از کسانی که اقدام به خرید پایان نامه کرده بودند می‌گویند از کار خود پشیمان نیستند که هیچ اگر باز هم به عقب برگردند در نوشتن مباحث آماری پایان نامه عاجزند. آنها معتقدند، خرید پایان نامه تأثیر چندانی بر آینده شغلی و علمی‌شان نداشته و برای همین می‌پرسند با این شرایط، چرا باید زمان خود را به آن اختصاص می‌دادند؟
 این مسأله البته سؤال ذهنی خیلی از دانشجویان است. شبیه مریم دانشجوی رشته عمران که سال 95 در مقطع کارشناسی ارشد پایان نامه خریده و این کار برایش یک میلیون و 500 هزار تومان آب خورده است. او هم در مباحث آماری مشکل داشته و فقط فصل‌های پایانی را به بیرون سفارش داده است. مریم این کار را به پیشنهاد استاد راهنمای خود انجام داده و می‌گوید: «به استاد راهنما توضیح دادم که نوشتن 3 فصل پایانی برایم سخت است و او پیشنهاد داد آن را خودم ننویسم. بنابراین فصل‌های ابتدایی را نوشتم و باقی را به بیرون سفارش دادم. هرچند بعد از تحویل پایان نامه مجبور شدم آن را ویراستاری کنم چون بی‌دقت نوشته شده بود.»
 
جریمه عامل خرید پایان نامه
البته دلایل زیادی باعث می‌شود تا دانشجوها پایان نامه بخرند. برای مثال، امین دانشجوی صنایع درمقطع کارشناسی ارشد به علت اینکه توانایی پرداخت جریمه دیرکرد جلسه دفاع خود را نداشته مجبور شده پایان نامه بخرد تا هرچه سریع‌تر دفاع کند. او در این باره این‌طور توضیح می‌دهد: «سؤال من از شما این است که وقتی باید حداقل به ازای دیرکرد دفاع، یک شهریه ثابت به دانشگاه پرداخت کنیم چرا نباید آن را بخریم تا ارزان‌تر تمام شود؟ بنابراین، پایان نامه را به بیرون سفارش دادم و خودم در شرکتی شاغل شدم. درآمدی کسب کردم و جریمه هم پرداخت نکردم.»
 
شیرین اما سخت
«پایان نامه‌نویسی یکی از شیرین‌ترین کارهای زندگی است.» این حرف را یکی از دانشجوهایی می‌زند که دو فصل از پایان نامه‌اش را به بیرون سفارش داده چون آمارنویسی او هم مانند باقی دانشجوها لنگ می‌زند. او هم از سر اجبار این کار را کرده چون از عهده نوشتن فصل‌های آخر برنمی‌آمده و نمی‌خواسته نمره‌اش پایین‌تر از حد نصاب شود. او البته به برخی از استادان راهنما انتقاد جدی وارد می‌کند و تأکید می‌کند: «استاد راهنمای من کمک زیادی در نوشتن و راهنمایی من برای پایان نامه نکرد. اطلاعاتش ناقص بود و رشته تحصیلی‌اش با موضوعی که انتخاب کرده بودم همخوانی نداشت. آقایان مسئولی که نسبت به خرید و فروش پایان نامه حساسیت دارند آیا به عملکرد استادان هم نظارت می‌کنند؟»
البته کسانی هم هستند که پایان نامه را خودشان نوشتند اما از این کار پشیمان هستند. مثلاً هانیه، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد جامعه شناسی چندین ماه متوالی روی پایان نامه خود کار کرده اما در آخر بین جنگ قدرت استاد راهنما، استادان داور و... گیر افتاده و درنهایت  قربانی اختلاف آنها شده است. اتفاقی که باعث شده نمره مطلوبی نگیرد. البته، شاید پیدا نکردن شغل مطلوب بعد از فارغ‌التحصیلی را هم بتوان به یکی از دلایل نارضایتی او اضافه کرد.
 
وقت پایان نامه نوشتن نداشتیم
بهانه برخی از افرادی که اقدام به خرید پایان نامه کردند هم اشتغال است. آنها می‌گویند بیشتر زمان خود را باید به محل کار و این امور اختصاص دهند و نمی‌توانند خودشان به تنهایی پایان نامه بنویسند. چرا که این اتفاق باعث بیکاری و پایین آمدن کیفیت مقاله‌شان خواهد شد. برای همین ترجیح می‌دهند با پرداخت مبلغی پایان‌نامه را بخرند. علی دانشجوی رشته ادبیات می‌گوید که در زمان کارشناسی ارشد به صورت خصوصی تدریس می‌کرده و نمی‌توانسته مقاله‌اش را بنویسد. او درباره پایان نامه نویس‌ها نظر جالبی می‌دهد: «کسانی که پایان نامه‌ها را می‌نویسند به طور تخصصی در یک رشته مقاله نمی‌نویسند. به نظر من پایان نامه‌نویسی یک مهارت است تا تخصص. کسی که مقاله‌ها را می‌نویسد اطلاعات همه رشته‌ها را نمی‌داند بلکه یاد گرفته که با اطلاعات چه کار کند. این درحالی است که اگر من به تنهایی بخواهم پایان نامه بنویسم زمان زیادی می‌برد تا یاد بگیرم چطور آن را تکمیل کنم. به همین خاطر، ترجیح می‌دهم کار کنم و اشتغال داشته باشم تا بخواهم یک سال از عمر و زندگی خود را صرف نوشتن یک پایان نامه کنم.»
 
افزایش قیمت پایان نامه‌ها در بازار
محمد دانشجوی رشته صنایع هم جزو کسانی است که پایان نامه خریده. او می‌گوید شانس آورده که قبل از گرانی‌ها اقدام به خرید کرده چون بعد از افزایش قیمت طلا و ارز، پایان‌نامه فروش‌ها هم نرخ‌ها را بالا بردند. او هم درباره خرید پایان نامه دلایلی دارد: «شاغل بودم و نمی‌توانستم پایان نامه‌ام را بنویسم. دو میلیون دادم و خریدم. بعد از چند ماه قیمت همان پایان نامه 3 میلیون و نیم شد. از این کار پشیمان نیستم به خاطر اینکه بین زندگی و تحصیلم موقعیت سنجی کردم. اگر می‌خواستم خودم پایان نامه را بنویسم از عهده تأمین هزینه‌های زندگی‌ام برنمی‌آمدم و برای همین ترجیح دادم خودم ننویسم.»
برخی هم در این میان انگشت اتهام را به سمت دانشگاه می‌گیرند. آنها می‌گویند آنقدر استادان با موضوعاتشان مخالفت کرده که آنها قید نوشتن پایان نامه را زدند. «هدیه» دانشجوی رشته ارتباطات است که هر بار خواسته روی یک موضوع کار کند استادش مخالفت کرده و همین باعث شده تا مدت طولانی فقط درگیر انتخاب موضوع پایان نامه باشد. برای همین هم چون همزمان شاغل بوده و روی پایان نامه هم کار می‌کرده تصمیم گرفته از صفر تا صد آن را بخرد و به قول خودش خیالش را راحت کند. او تأکید می‌کند: «برای هر فصل جداگانه پول پرداخت می‌کردم و آن فردی که مقاله را می‌نوشت بعد از تمام شدن هر فصل به من توضیح می‌داد که چه کار کرده است و بعد من همان توضیحات را به استادم ارائه می‌کردم. با اینکه فصل‌ها را خوب می‌نوشت باز استادم ایرادهایی را وارد می‌کرد که باعث می‌شد با خودم بگویم اگر خودم می‌نوشتم قرار بود چقدر از مقاله ایراد بگیرد.»
 
آموزش جایگزین پژوهش شود
«هدیه» پیشنهادی راجع به حل مشکل پایان نامه‌نویسی ارائه می‌دهد که درد دل
تعدادی از دانشجویان هم هست. او پیشنهاد می‌کند که وزارت علوم، آموزش را جایگزین پژوهش کند تا کسانی که می‌خواهند پایان نامه ننویسند بتوانند به جای آن آموزش ببینند. البته در حال حاضر دانشجوها در برخی از رشته‌های کارشناسی ارشد مجاز به برداشتن واحد به جای پایان‌نامه هستند اما این موضوع شامل همه نمی‌شود و «هدیه» پیشنهاد می‌کند که این اتفاق برای همه رشته‌ها بیفتد.
 
از سر بیکاری پایان نامه می‌نویسم
در این میان هستند دانشجویانی که نبود کار باعث شده تا به سمت پایان نامه‌نویسی و انجام کارهای پژوهشی بروند. رضا یکی از دانشجویانی است که کارش همین است. او ادعا می‌کند که درآمد برخی از کارهای پژوهشی بالا است اما آنها را فقط به اعضای هیأت علمی سفارش می‌دهند و استادان هم کارها را به دانشجویان می‌دهند و مبلغ کمی به آنها پرداخت می‌کنند. رضا آهی می‌کشد و می‌گوید: «به نظر من اگر مشکل اشتغال حل شود چالش پایان نامه‌نویسی هم کمتر می‌شود. کسی پایان نامه‌نویسی می‌کند که بیکار است و مشکل مالی دارد.»
 
از ادامه تحصیلم پشیمانم
سمیه فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک از اینکه کارشناسی ارشد شرکت کرده بشدت پشیمان است. او اعتقاد دارد قبل از ادامه تحصیل چند مورد پیشنهاد کاری خوب داشته اما به علت شرکت درکارشناسی ارشد همه آنها را رد کرده است. او در مورد شرایط فعلی خود اینطور توضیح می‌دهد: «کارشناسی ارشد شرکت کردم و خودم پایان نامه‌ام را نوشتم و این کارها وقت زیادی از من گرفت. بعد از فارغ‌التحصیلی هیچ کاری نتوانستم پیدا کنم و درحال حاضر حدود 4 سال است که بیکارم. احساس می‌کنم زمانم را بیهوده روی پایان نامه نوشتن هدر دادم و موقعیت‌های شغلی‌ام را از بین بردم.»
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.