اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹

بازسازی مسکن مددجویان سیل‌زده، اولویت کمیته امداد در سال جدید

بازسازی مسکن مددجویان سیل‌زده، اولویت کمیته امداد در سال جدید

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد با بیان اینکه در سیل اخیر ۳۰ هزار واحد مسکن مددجویان امداد دچار آسیب و تخریب شده است، افزود: حدود ۲۰ هزار مورد از منازل مددجویان سیل‌زده نیازمند تعمیرات است و ۱۰ هزار واحد باید به طور کامل بازسازی و احداث شود.

به گزارش ایران آنلاین، ابراهیم بازیان با اشاره به اینکه کار ساخت و تعمیر هزار واحد مسکونی مددجویان سیل‌زده در استان‌های مختلف آغاز شده است، ادامه داد: تعمیرات ۲۰ هزار واحد مسکونی آسیب دیده تا پایان مردادماه به اتمام می‌رسد و همچنین احداث ۱۰ هزار واحد تخریب شده تا پایان سال به انجام رسیده و به خانواده‌ها تحویل می‌شود.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد، احداث و تعمیر منازل تخریب شده در سیل اخیر را اولویت کمیته امداد در حوزه مسکن در سال ۹۸ اعلام کرد و گفت: تاکنون ۳۰ میلیارد تومان از سوی کمیته امداد به همین منظور تخصیص یافته است.

نماینده کمیته امداد در قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده، مشارکت مردم، نهادها، دولت و خیریه‌ها را لازمه تسریع در بازسازی منازل آسیب دیده از سیل دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر بانک‌ها هنوز منابع تصویب شده را در اختیار مردم قرار نداده‌اند اما مصوب شده است تا ۱۵ تیرماه تمامی افراد معرفی شده به شبکه بانکی، تسهیلات خود را دریافت کنند که با تحقق این امر، کار بازسازی مسکن مددجویان سرعت می‌گیرد.

بازیان اضافه کرد: دولت پرداخت ۴۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه و ۱۰ میلیون تومان وام بلاعوض برای تعمیر و ساخت منازل خانواده‌های روستایی در مناطق سیل‌زده را متعهد شده است و کمیته امداد نیز مبلغ ۱۰ میلیون تومان به صورت بلاعوض برای ساخت منازل ارائه می‌دهد. همچنین در مناطق شهری دولت ۵۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه و ۱۲ میلیون تومان بلاعوض را پیش‌بینی کرده و کمیته امداد مبلغ ۱۵ میلیون تومان بلاعوض در اختیار مددجویان سیل‌زده قرار می‌دهد.

وی متوسط مساحت منازل روستایی را ۵۰ متر اعلام کرد و ادامه داد: در مناطق شهری ساخت منازل ۷۵ متری در نظر گرفته شده است که با رفع مشکل تخصیص منابع بانکی، ساخت این منازل با سرعت بیشتری انجام خواهد شد.

نماینده کمیته امداد در قرارگاه بازسازی و نوسازی  مناطق سیل زده، از اختصاص ۹۵ میلیارد تومان برای تامین اثاثیه منازل مددجویان سیل‌زده خبر داد و افزود: تاکنون ۴۰ هزار پرونده در ۱۶ استان سیل‌زده برای تامین خسارت از محل شرکت بیمه‌گذار مددجویان تشکیل شده و ۴۰ میلیارد تومان خسارت به خانواده‌های تحت حمایت پرداخت شده است.

بازیان افزود: همچنین به منظور حمایت از خانواده‌های آسیب‌دیده در سیل اخیر، ۱۶ هزار ظرفیت پذیرش مددجوی جدید در یازده استان تشخیص داده شده و تاکنون ۱۰ هزار مددجو به چتر حمایتی کمیته امداد اضافه شده‌اند.

وی تاکید کرد: در ۲۲ استان کشور و ۱۷۳ شهر، حدود ۱۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض امداد جهت تامین بخشی از  خسارت به طرح های خودکفایی و اشتغال مددجویان پرداخت شده است که این مبالغ تامین اعتبار شده و به صورت بلاعوض در حال پرداخت به مددجویان است.

نماینده کمیته امداد در قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده با تقدیر از مشارکت مردم برای کمک به هموطنان سیل‌زده گفت: تا امروز بیش از ۲۸۳ میلیارد تومان کمک مردمی به صورت نقدی و غیر نقدی به کمیته امداد ارائه شده که بسیاری از آن تاکنون به خانواده‌های نیازمند پرداخت شده و از این محل جهت تامین خسارات وارده به مسکن و طرح های اشتغال و خودکفایی و تامین اثاثیه منزل اقدام شده است.

بازیان با اشاره به پرداخت ۵۹ میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه به خانواده‌های نیازمند در استان‌های سیل‌زده خاطرنشان کرد: بیش از ۵ هزار و پانصد مورد وام کارگشایی قرض الحسنه  به مردم سیل‌زده پرداخت شده است.

وی همچنین به کمک‌های خارجی به مردم سیل‌زده کشورمان اشاره کرد و ادامه داد: از ۱۰ کشور مختلف کمک‌ها به کمیته امداد ارائه شده که از جمله می‌توان به لبنان، عراق، ترکیه، پاکستان، اندونزی، افغانستان و شیعیان هند اشاره کرد.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد به تشریح برنامه‌های این نهاد در سال ۹۸ پرداخت و تاکید کرد: براساس تفاهم‌نامه با سازمان برنامه و بودجه و با مشارکت بنیاد مسکن، ساخت ۳۲ هزار واحد مسکونی برای خانواده‌های نیازمند در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی آغاز شده که ۱۶ هزار واحد به مددجویان کمیته امداد اختصاص دارد و ۱۶ هزار واحد دیگر با معرفی کمیته امداد، به نیازمندان اختصاص می‌یابد.

بازیان اظهار کرد: ساخت هزار واحد مسکونی در شش استان محروم کشور نیز با مشارکت موسسه خیریه بوتراب پیش‌بینی شده و این منازل مسکونی در استان‌های ایلام، آذربایجان غربی، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهکیلویه و بویراحمد و هرمزگان ساخته خواهد شد.

وی افزود: مراحل شناسایی افراد نیازمند و جامعه هدف برای ارائه واحدهای مسکونی انجام شده و هزار میلیارد ریال نیز به همین امر اختصاص یافته است؛ در صورت تامین منابع لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه، ساخت این واحدهای مسکونی ظرف مدت یک‌سال به اتمام رسیده و تحویل مددجویان خواهد شد.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد، سال ۹۸ را سال تحول در ارائه خدمات مسکن به مددجویان دانست و گفت: ارائه ۵۵ هزار خدمت با بودجه‌ای معادل ۸۸۵ میلیارد تومان در برنامه مصوب امداد پیش‌بینی شده است که امیدواریم با جذب منابع و مشارکت دولت، نهادها، سپاه و کمک‌های مردمی بتوانیم میزان خدمات ارائه شده را به بیش از ۱۰۰ هزار خدمت برسانیم.

بازیان با تاکید بر اینکه حذف صف مسکن مددجویان در سال ۹۸ از برنامه‌های کمیته امداد است، گفت: از ۱۰۰ هزار خدمت مسکن مورد نظر در سال جاری، ۵۰ هزار خدمت به احداث و خرید مسکن شهری و روستایی مددجویان اختصاص می‌یابد.

وی توجه به اسکان مناسب ایتام تحت حمایت را اولویت دیگر این نهاد در سال ۹۸ دانست و بیان کرد: هدف کمیته امداد این است که تا پایان سال ۹۸ هیچ خانواده دارای یتیم بدون مسکن مناسب نداشته باشیم. همچنین تامین مسکن مقاوم برای خانواده‌های روستایی و حدف صف تعمیرات از دیگر اهداف کمیته امداد در سال جاری است.

مدیرکل دفتر تأمین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد بر استفاده از ظرفیت مسکن مهر فاقد متقاضی برای مددجویان امداد تاکید کرد و گفت: در این زمینه مشکلاتی در استان‌ها وجود دارد که امیدواریم به زودی حل و کار واگذاری مسکن مهر به مددجویان با سرعت بیشتری انجام شود.

کپی