اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

دریای عمان مواج است/ شناورها احتیاط کنند

دریای عمان مواج است/ شناورها احتیاط کنند

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: طوفان حاره ای وایو که حدود شش روز قبل در شمال اقیانوس هند تشکیل شد، بامداد امروز به شدت تضعیف شد .

محسن حیدری افزود: این طوفان هفته قبل در شمال اقیانوس هند تشکیل شد و از همان ابتدا وضعیت حرکت آن در اداره کل هواشناسی استان رصد می شد که بر این اساس اطلاعیه دریایی فراساحل استان برای دریانوردان فعال در اقیانوس هند و پاکستان صادر شد .

وی افزود: از زمان تشکیل طوفان تا امروز حداقل دو بار کارگروه هواشناسی دریایی چابهار تشکیل جلسه داد و توصیه های لازم به دریانوردان تحت تأثیر این طوفان ارائه شد .

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: با پیشروی طوفان به عرض های بالاتر هشدارهای لازم به کشتی های با مقاصد بنادر هند، پاکستان و عمان ارائه شد و به آن ها توصیه شد تا از حرکت به سمت این بنادر خودداری کنند .

حیدری ادامه داد: از عصر دیروز دریای عمان در سواحل چابهار مواج شد و تا صبح امروز بیشینه ارتفاع موج در ایستگاه هواشناسی دریایی چابهار 210 سانتی متر تخمین زده شد .

وی با بیان اینکه مواج شدن دریای عمان در سواحل جنوب استان متأثر از فعالیت طوفان وایو است، گفت: اگرچه طوفان به شدت تضعیف شده اما انتظار می رود تا دو روز آینده دریای عمان مواج باقی بماند .

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود:  بر اساس خروجی مدل های هواشناسی پیش بینی می شود ارتفاع موج در سواحل شرقی استان به دو متر و در مناطق دورتر از ساحل به سه متر نیز برسد. بنابر این توصیه می شود شناورهای سبک، نیمه سبک و تفریحی احتیاط لازم در ترددهای دریایی را در دستور کار قرار دهند./ ایسنا

کپی