اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

لاستیک سوزی معضلی در حاشیه کمربندی زاهدان

لاستیک سوزی معضلی در حاشیه کمربندی زاهدان

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: یگان حفاظت محیط زیست اداره کل ضمن گشت و کنترل های روزانه خویش موفق به کشف محموله لاستیک های فرسوده ای شدند که برای سوزاندن جمع آوری شده بود .

وحید پورمردان تصریح کرد: افراد سودجو اقدام به انتقال لاستیک های فرسوده به حاشیه کمربندی شهرستان زاهدان به منظور سوزاندن لاستیک ها کرده بودند. این عمل معمولا جهت خارج کردن سیم های فلزی درون آنها برای فروش توسط افراد سودجو صورت می گیرد که خوشبختانه با حضور به موقع یگان حفاظت اداره کل در منطقه غافلگیر شدند .

پورمردان اظهار کرد: لاستیک سوزی علاوه براثرات مخرب بر محیط زیست، در کوتاه مدت اثرات حاد و در دراز مدت اثرات مزمن بر سلامتی انسان دارد که شدت این اثرات سوء وابسته به زمان قرار گرفتن در معرض آلاینده ها و غلظت آنها است که از مهمترین آنها میتوان به تحریکات( پوستی ، چشمی و ... )، تاثیرات سوء تنفسی و ... اشاره کرد .

پورمردان در ادامه افزود: افراد متخلف ضمن اخذ مدارک جهت تشکیل پرونده و رسیدگی به جرم به دستگاه قضایی معرفی شدند .

وی در پایان بیان کرد: لاستیک‌ها از مواد پلیمری تشکیل شده‌اند که به راحتی در طبیعت تجزیه نمی‌شوند و خطرات جدی برای محیط زیست و سلامت انسان‌ها به همراه دارد. در اثر سوزاندن لاستیک ها ترکیبات متعددی از آلاینده ها حاصل می شود که از مهمترین آنها میتوان به اکسیدهای گوگرد SOX ، اکسیدهای نیتروزن( N0X )، اکسیدهای کربن CO ، هیدروکربنهای فرار ( VOCS ) ، دی اکسین ها، فورانها، فلزات سنگین و ... اشاره کرد./ ایسنا

کپی