اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹

کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات

کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز، پاسخ‌های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به سوال یکی از نمایندگان را قانع کننده ندانستند.

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای این جلسه گفت: روزی که بنده وزارت ارتباطات را تحویل گرفتم حدود ۱۹ هزار ر وستا به‌صورت عملیاتی به شبکه اینترنت متصل بودند که مشکلات متعددی داشتند. اولاً مودم‌های مورد نیاز برای مناطق روستایی گران بود، ثانیاً مسافران نمی‌توانستند از اینترنت روستایی استفاده کنند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر هشت هزار روستای دیگر به شبکه ملی اطلاعات متصل شدند که مجموعاً ۲۷ هزار و ۷۶۷ روستا به اینترنت متصل هستند، علاوه بر این تجهیزات جدید اینترنتی به این روستاها داده شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: ۷ هزار و ۲۰۰ روستا به پهنای باند مجهز شدند، ما از ظرفیت‌های موجود حداکثر استفاده را کردیم تا بتوانیم در راستای توسعه روستاها اقدام کنیم.
آذری جهرمی گفت: دشمنان ما طراحی تابستان داغ را در سال ۹۷ کرده بودند و ابزارشان فشار اقتصادی بود به‌همین دلیل بودجه عمومی دچار مشکلاتی شد و از ۴,۲۰۰ میلیارد تومان بودجه وزارت ارتباطات ۱,۵۰۰ میلیارد تومان آن محقق شد، بودجه توسعه روستایی ۲۲۰ میلیارد تومان بود که کمتر از نصف آن محقق شد.
وی اظهار داشت: ما پشت تحریم‌های دشمن نماندیم و بیش از ۷۲ درصد روستاها امروز از تجهیزات فناوری اطلاعات برخوردارند.
در ادامه جلسه، آذری جهرمی گفت: برای تحقق برنامه ششم توسعه تلاش‌های زیادی شده است اما حرف شما در مورد عدم توسعه متوازن درست است، متوسط اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات ۳۰ درصد بوده که امروز به ۷۶ درصد افزایش یافته است. مطالبات منطقه شما درست است اما نباید دستاوردهای ملی را زیر سؤال ببریم. در پایان عبداللهی اعلام کرد: به‌دلیل حمایت از وزیر جوان از به رأی گذاشتن سؤال انصراف می‌دهم و از پاسخ‌های وزیر قانع شدم.

گفتنی است در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، سئوال محمود نگهبان سلامی نماینده مردم خواف و رشتخوار از آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره علت عدم تحقق موارد مندرج در بند ط ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر ضرورت راه اندازی دولت الکترونیک در دستور کار قرار گرفت. این نماینده مجلس از توضیحات وزیر ارتباطات و اطلاعات درباره سوال مذکور قانع نشد و خواستار آن شد که پاسخ‌های وزیر به رای نمایندگان گذاشته شود که وکلای ملت با ۸۳ رای موافق، ۸۳ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر در جلسه از پاسخ‌های آذری جهرمی قانع نشدند./ایرنا

کپی