اشتراک توانمندی‌های علمی ایران با سایر کشورها

اجتماعی /
شناسه خبر: 479260

کارگاه بین المللی سیاستگذاری ترویج علم و نو آوری STI با حضور منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وحید احمدی مشاور وزیر علوم و رییس سازمان سیاست علمی کشور و با حضور جمعی از اندیشمندان برجسته بین المللی صبح امروز در وزارت علوم برگزار شد.

منصور غلامی وزیر علوم در این کارگاه بیان کرد: ترویج علم و فناوری در دنیای امروز تبدیل به یک نظام از مشارکت نهادهای‌مختلف در این امر شده به طوری که نهادهای آموزشی، دولت‌ها، سازمان‌های غیر دولتی و....برای انتشار و عمومیت دادن نتایج علم و فناوری در سطح جامعه تلاش می‌کنند. هدف این تلاش‌ها جلب نظر سطوح مختلف جامعه در هر کشوری به بخش‌های عمومی علم و فناوری است‌ تا بتوانند با یک رویکرد عاقلانه و خردورزانه آثار مفید و تاثیرگذار دست آوردهای علمی را در جهت رشد و تعالی جامعه به کار ببندد.

وی در ادامه توضیح داد: تجربه نشان داده اگر عموم یک جامعه خودشان را در مسیر حمایت از دستاوردهای علمی و فناوری قرار دهند می‌شود شاهد پیشرفت‌های فناری و علمی در آن جامعه بود.

وزیر علوم تاکید کرد: ایران هم مانند سایر کشورها تجربه خوبی در حوزه علم و فناوری دارد بخصوص در دهه گذشته تجربیاتی اندوخته که می‌تواند آن را کشورهای دیگر به اشتراک بگذارد. به عنوان مثال ما بیش از ۵۹ سال سابقه در جامعه کشاورزی داریم. همچنین در سال‌های اخیر برای متمرکز سازی علم در سطح جامعه توسط وزارت علوم صورت گرفته مثل درهای باز دانشگاه، عمومی سازی پایان‌نامه‌های تحصیلات تکمیلی دانشجویان که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

وی ادامه داد: ترویج علم و فناوری در کشورهای در حال توسعه با توجه به ویژگی‌ها و شرایط حاکم بر این کشورها اهمیتی دوچندان دارد. کشورهای در حال توسعه دارای چند ویژگی مشترک هستند که سیاست‌های ترویج علم و فناوری آن‌ها را نزدیک به یکدیگر می‌کند. عامه مردم و جامعه معمولا درک کمتری نسبت به اهمیت علم و فناوری در توسعه و رفاه در کشور دارند. مطالبه گری جامعه نسبت به توسعه علمی و فناوری کم است بنابراین سرعت رشد آن هم کم خواهد شد. ضمن اینکه بخش عمده‌ای از علوم و فناوری‌ها در اختیار کشورهای در حال توسعه به علت نبود سازوکارهای انتشار و ترویج مناسب در چارچوب‌های مکانی و زمانی محدود شدند و از کاربردی شدن در سطح گسترده دور مانده‌اند. این ویژگی‌ها در بیشتر کشورهای در حال توسعه مشترک است و به همین دلیل نیازمندی‌ها و الگوهای ترویج علم و فناوری در این کشورها نیز شباهت زیادی به هم دارند.

وزیر علوم با اشاره به هدف برگزاری این نشست گفت: این نشست با هدف بررسی سیاست‌ها و الگوهای ترویج علم و فناوری در کشورهای عضو جنبش عدم تعهد برگزار شده و همکاری منحصر به فردی را در اختیار کشورهای عضو و شرکت کنندگان قرار می‌دهد. این فرصت‌های همکاری از دو منظر قابل توجه است، اول اینکه موجب انتقال تجربیات ترویج علم و فناوری در سطح ملی شده و دوم اینکه سیاست گذاری جهت ترویج علم و فناوری در کشورهای عضو را به همراه خواهد داشت. تقریبا تمام کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و شرکت کنندگان در این نشست بین المللی، تجربیات متعددی در ترویج علم و فناوری در سطح ملی دارند.

 غلامی تصریح کرد: پیشنهاد می‌شود که کشورهای عضو از طرق مختلف همچنین برگزاری نشست‌ها، فضای مجازی و انتشار مستندات نسبت به تبادل تجربیات خود در سطح ملی در بعد سیاست گذاری و عملیاتی جهت ترویج علم و فناوری اقدام کنند. همانگونه که اشاره شد فرصت های همکاری کشورهای عضو و شرکت کنندگان در این نشست محدود به انتقال تجربیات عملی نمی‌شود بلکه سیاست گذاری جهت ترویج علم و فناوری در سطح کشورهای عضو نیز می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و شرکت کنندگان این نشست ظرفیت‌های بالایی در حوزه علم و فناوری دارند که در سیاست کشورهای عضو ناشناخته است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پایان اظهار داشت: واقعیت آن است که توانمندی کشورهای عضو در حوزه علوم و فناوری بسیار محدود است و این امر موجب شده تا همکاری‌های محدود علمی و فناورانه داشته باشیم و نتوانیم فرصت‌های همکاری را به خوبی شناسایی و بهره‌برداری کنیم. در پایان تاکید می‌کنم که داشته‌ها و توانمندی‌های کشورهای در حال توسعه به ویژه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در علم و فناوری بیشتر از آنچه امروز احساس می‌شود هستند و با ترویج مناسب آن در سطح ملی و بین المللی می‌توانیم به توسعه و کاربردی کردن این دستاوردها کمک کنیم./ایلنا


 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.