اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹

مراسم بزرگداشت شهید چمران در حوزه هنری برگزار می‌شود

مراسم بزرگداشت شهید چمران در حوزه هنری برگزار می‌شود

مراسم متعددی در راستای گرامی داشت سالروز شهادت شهید دکتر مصطفی چمران در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

مهدی چمران رئیس ستاد بزرگداشت سالگرد شهادت شهید دکتر مصطفی چمران با بیان این مطلب و با اشاره به بخش‌هایی از زندگی شهید چمران بیان کرد: او انسانی چند بعدی بود و فقط در بعد علمی چهره‌ای برجسته به حساب نمی‌آید. بلکه در کنار اینکه انسانی موفق در علم بود یک عارف و یک مجاهد هم به حساب می‌آید و از همان دوران کودکی و جوانی در عرصه‌های مختلف سیاسی و اجتماعی کشور همچون نهضت ملی شدن صنعت نفت نقش داشت.

وی افزود: همچنین مصطفی چمران در آمریکا نیز دانشجویی فعال بود که توانست گروه‌های مسلمان مختلفی را سازمان دهی کند. در لبنان و فلسطین نیز انسانی فعال بود تا آنجا که نخستین گروه‌های مقاومت اسلامی و شیعی علیه رژیم اشغالگر قدس توسط او ایجاد شد و عملیات‌های موفق چریکی علیه تانک‌های اسرائیلی را رقم زد که عکس‌های آن با حضور حاج آقا مصطفی خمینی نیز موجود است.

رئیس ستاد بزرگداشت سالگرد شهادت شهید دکتر مصطفی چمران با اشاره به برنامه‌هایی که قرار است در راستای بزرگداشت این شهید برگزار شود، توضیح داد: برنامه اصلی ما روز چهارشنبه ۲۸ خرداد ماه ساعت ۱۸ در حوزه هنری تهران برگزار خواهد شد. همچنین روز پنج شنبه ۲۹ خرداد نیز مراسم دعای کمیل در دهلاویه با حضور جمعی از رزمندگان ستاد جنگ‌های نامنظم برگزار خواهد شد. با توجه به اینکه سالروز شهادت شهید چمران به عنوان روز بسیج اساتید نامگذاری شده است در مراکز علمی و دانشگاهی نیز مراسم گرامی‌داشتی برای شهید چمران برگزار می‌شود. در شهر ساوه و اراک هم شاهد برگزاری چنین مراسم‌هایی خواهیم بود.

چمران گفت: سخنرانان پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته نیز به زندگی شهید چمران خواهند پرداخت. علاوه بر این روز پنجم تیر ماه هم رزمندگان ستاد جنگ‌های نامنظم در خانه موزه شهید چمران گرد هم می‌آیند و مراسمی در این مکان برگزار خواهد شد.

وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با شهید چمران خاطرنشان کرد: دست نوشته و مطالب بسیاری از شهید چمران برای ما باقی مانده است که ما توانسته‌ایم در ۱۲ جلد کتاب بخشی از آنها را به چاپ برسانیم. همچنین چند مجموعه دیگر نیز در دست چاپ است.

کپی