درخشان نیا تاکید کرد

خروج سالانه ۱۵ هزار زن سرپرست خانوار از چرخه حمایت بهزیستی

اجتماعی /
شناسه خبر: 478930

مدیر کل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور گفت: سالیانه حدود ٩ هزار نفر از افراد تحت پوشش دفتر توانمندسازی خانواده و زنان در دوره های کاربردی آماده سازی شغلی که با حمایت سازمان بهزیستی کشور برگزار می شود شرکت می کنند و مهارت های لازم را برای اشتغال و کارآفرینی کسب می کنند.

فریبا درخشان نیا  افزود: خیاطی، تهیه غذا و کترینگ، بسته بندی، تولید پوشاک، خدمات کامپیوتری، انواع صنایع دستی و هنرهای تجسمی، آرایشگری، تولید و پرورش قارچ، دامداری و دامپروری، قالیبافی، پرورش گل و خدمات گلخانه ای، تاکسی تلفنی و تولید کمپوست (کود حاصل از پسماندهای کشاورزی، خانگی و خوراکی) از مشاغلی هستند که عمدتاً مورد توجه این افراد و البته بر اساس تقاضای بازار است.
درخشان نیا تاکید کرد: در دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور موضوع توانمندسازی از مقوله های مهم قلمداد می شود.
 مدیر کل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور گفت: به طور میانگین سالیانه ١٥ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش، از طریق اشتغال و کارآفرینی در قالب انفرادی یا گروه های همیار، بازتوان شده و از چرخه حمایت خارج می شوند.
وی گفت: در حال حاضر برنامه ها و طرح های مختلفی در حال اجرا است که موضوع توانمندسازی جامعه هدف را دنبال می کند.
درخشان نیا افزود: به طور کلی توانمندسازی روانشناختی و اجتماعی مورد نظر است تا خانواده های تحت حمایت پس از دریافت خدمات، شرایط زندگیِ آگاهانه، مستقل و با کیفیت بالاتری را تجربه کنند. نهایتأ توانمندسازی به دنبال افزایش حق انتخاب مردم است.

وی یادآور شد: از جمله برنامه های دفتر می توان بیمه های اجتماعی شهری و روستایی، اشتغال و کار آفرینی جامعه هدف، آماده سازی شغلی، سرمایه کار، گروه های تامین مالی خرد، توانمندسازی اجتماع محور با رویکرد کاهش فقر قابلیتی و گروه های همیار اشاره کرد.

وی ادامه داد: در مجموع خدمات مستمر و غیرمستمر متعددی سازمان تعریف شده است. که بخشی از آنها در قالب مساعدت و حمایت اجتماعی است و بخش دیگر در قالب توانمندسازی و نهایتأ سلامت اجتماعی مورد توجه است که بر مجموعه ای از منابع و ظرفیت های جامعه برای داشتن زندگی بهتر تاکید دارد.

مدیر کل دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور گفت: نکته قابل توجه اینکه برنامه های دفتر توانمندسازی خانواده و زنان سازمان بهزیستی کشور، لزوماً متوجه مستمری بگیران نیست و تعدادی از آنها از جمله تامین مالی خرد و توانمندسازی اجتماع محور با رویکرد پیشگیرانه و موکد بر سلامت اجتماعی است و توانمندی شهروندانِ در معرض مسایل اجتماعی را مورد توجه قرار می دهد تا وارد چرخه فقر نشوند./ایرنا
 

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.