اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸

موسسه آمریکایی: افغانستان خطرناک‌ترین کشور جهان است

موسسه آمریکایی: افغانستان خطرناک‌ترین کشور جهان است

بر اساس گزارش سالانه یک موسسه آمریکایی، افغانستان به عنوان ناآرام‌ترین، خطرناک‌ترین و پرخشونت‌ترین کشور جهان شناخته شده است.

 بر اساس گزارش سالانه انستیتوی اقتصاد و صلح در آمریکا، با نزدیک شدن به نوزدهمین سالگرد جنگ آمریکا علیه افغانستان، این کشور اکنون به عنوان خطرناک‌ترین کشور در دنیا معرفی شده است.

بر اساس این گزارش تحت عنوان گزارش "شاخص صلح جهانی ۲۰۱۹" متعلق به انستیتوی اقتصاد و صلح، افغانستان ناآرام‌ترین کشور جهان تعیین شده و در این زمینه جای سوریه را که در گزارش سالانه قبلی به عنوان خطرناک ترین کشور جهان معرفی شده بود، گرفته است. محب اقبال، یک کارشناس این انستیتو در مصاحبه‌ای گفت: افغانستان اکنون به عنوان پرخشونت‌ترین کشور جهان و در بردارنده بالاترین میزان تلفات جنگی و تروریسم در جهان شناخته می‌شود.

استیو کیلِلیا، رئیس اجرایی این انستیتو به بیزینس اینسایدر گفت: با سقوط به اصطلاح خلافت گروه تروریستی داعش و از اشغال خارج شدن اراضی این گروه در عراق و سوریه دیگر نمی‌توان آن را یک نیروی جنگنده مؤثر همچون سابق تلقی کرد. این اتفاق باعث افول خشونت‌ها در سوریه شد. با این حال داعش اگرچه به میزان چشمگیری ضعیف شد اما هنوز کاملاً شکست نخورده و همچنان گروه‌های شبه‌نظامیانی را در سراسر منطقه و عده‌ای از پیروان و نیروهای حاضر به جنگ را در دیگر جاهای دنیا در اختیار دارد.

کیللیا اظهار کرد: اعضای این گروه اکنون به جاهای دیگر نظیر افغانستان رفته‌اند و در افغانستان تعداد هر چه بیشتری از حملات تروریستی به داعش نسبت داده می‌شود.

با این وجود این گزارش نتیجه گرفته که جهان در سال گذشته، کمی آرامش و صلح بیشتری پیدا کرده است. اما در مجموع میزان این صلح و آرامش در جهان نسبت به وضعیت یک دهه قبل یعنی سال ۲۰۰۸ پایین‌تر است.

طبق این گزارش جنگ در خاورمیانه محرک اصلی وخامت وضعیت صلح در جهان محسوب می‌شود.

کیللیا گفت: اگر نگاهی به افغانستان بیندازیم اکنون ۱۸ سال جنگ در این کشور سپری شده اما هنوز به دشواری می‌توان راه‌حل‌های سیاسی برای این کشور به جز البته توافق صلحی با طالبان متصور شد.  / ایسنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.