اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸

تکنسین های ژاپنی طراحی کردند

جلوگیری از رشد علف های هرز به کمک روبات

جلوگیری از رشد علف های هرز به کمک روبات
بیتا میرعظیمی

روبات سفید رنگ Duck" با حرکت خودکار و نامحسوس خود در مزارع برنج ژاپن ، نقش مهمی را در کاهش علفهای هرز ایفا می کند.

امروزه یکی از بزرگترین معضلات در حوزه کشاورزی رشد علف های هرز و استفاده بیش از حد آفت کش ها در مزارع برنج بشمار می رود. اما فناوری راه حل جالبی را برای حل این مشکل دیرینه ارائه کرده است. ساخت روبات هایی که در مزارع برنج حرکت کرده و ضمن کاهش علف های هرز کشاورزان را از استفاده بی رویه از آفت کش ها بی نیاز می کند.

 روبات هوشمند Duck با الهام از نقش موثر اردک ها در مزارع برنج طراحی و تولید شده است. سال هاست که کشاورزان ژاپنی برای جلوگیری از رشد علف های هرز در مزارع برنج از اردک ها استفاده می کنند. چرا که اردک ها با حرکت در میان ساقه های برنج آب را در دو جهت حرکت داده و با به جریان انداختن آب مانع از رشد علف های هرز می شوند. با اقتباس از عملکرد موثر اردک ها در مزارع برنج، این روبات هوشمند نیز به آرامی در مزارع برنج حرکت کرده و آب را در دو سوی خود به حرکت درمی آورد.

در حال حاضر این فناوری در استان یاماگاتا واقع در شمال شرقی ژاپن مورد آزمایش قرار گرفته و عملکرد موثر ان مورد تأیید برنج کاران این منطقه قرار گرفته است. محققان به لحاظ علمی عملکرد این روبات را نیز مورد تأیید قرار داده اند، چرا که با حرکت آب توسط این روبات فتوسنتز علف های هرز متوقف شده و در زمانی کوتاه هیچ علف هرزی در میان ساقه های برنج رشد نمی کند.

برخی از کارشناسان اعلام کردند به کمک این روبات از این پس کشاورزان قادر به تولید محصولات کاملا ارگانیک خواهند بود. این فناوری با داشتن 60 سانتی متر طول و 1.5 کیلو وزن، به کمک چند منبع انرژی از جمله نیروی خورشیدی، باتری و وای فای حرکت می کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.