زنجان، شهر ملی ملیله و چاقوسازی

استانها /
شناسه خبر: 478904

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان زنجان گفت: زنجان با سه رشته مسگری، چاقوسازی و ملیله‌سازی شهر پیشرو در زمینه تولیدات صنایع‌دستی فلزی در کشور است و رتبه اول تولیدات صنایع‌دستی فلزی را دارد.

به نقل از روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان زنجان، یحیی رحمتی، اظهار کرد: مس، ملیله و چاقوسازی جزو شناسنامه هنری شهر زنجان شناخته می‌شوند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون 1600 نفر در حوزه صنعت مسگری در استان زنجان مشغول به کارند اما در زمینه چاقوسازی ما برآنیم تا بتوانیم این محصول نامدار و با کیفیت ایرانی را در سبد محصولات مصرفی خانواده‌های ایرانی قرار دهیم تا آن‌طور که باید و شاید جایگاه خود را بیابد.

این مسئول با تاکید بر تلاش بر ثبت زنجان به‌عنوان شهر جهانی ملیله بیان کرد: در سال گذشته زنجان به‌عنوان شهر ملی ملیله ثبت شد و ما تا اواسط تیرماه امسال پرونده ثبت جهانی را به شورای جهانی صنایع‌دستی ارسال خواهیم کرد تا با ثبت این شهر به‌عنوان شهر جهانی ملیله علاوه بر ثبت مالکیت معنوی این رشته به نام زنجان، بتوانیم از برند زنجان به‌عنوان شهر جهانی ملیله نیز برای حضور در بازارهای منطقه و جهانی بهره‌مند شویم.

رحمتی، هنرمندان صنایع‌دستی را تاریخ‌نگار دانست و عنوان کرد: هنرمندان صنایع‌ دستی تاریخ‌نگاران این مرز و بوم‌اند؛ چراکه با اشیای به دست آمده در هر منطقه می‌توان به عمق فرهنگ، تاریخ و تمدن آن منطقه پی برد./ ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.