اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
بررسی لایحه جنجالی استرداد مجرمان در هنگ کنگ به مدت نامحدود متوقف شد

دولت هنگ کنگ مقابل قدرت مردم به زانو درآمد

دولت هنگ کنگ مقابل قدرت مردم به زانو درآمد
ندا آکیش خبرنگار

عقب‌نشینی تمام و کمال خانم رئیس از به رأی گذاشتن لایحه جنجالی استرداد مجرمان به چین بالاخره کام مردم هنگ کنگ را که از یکشنبه گذشته به صورت میلیونی به خیابان‌ها آمده بودند و فریاد اعتراض سر می‌دادند، شیرین و کام دولت محلی هنگ کنگ و پکن را تلخ کرد.

به گزارش گاردین، کری لم - رئیس دولت محلی هنگ کنگ - رسیدگی به لایحه استرداد مجرمان به چین را تا تاریخ نامحدود متوقف کرد. او که هفته گذشته اعلام کرده بود، رسیدگی به این لایحه را به جلسه بعدی پارلمان محلی موکول می‌کند، در مقابل معترضان میلیونی این لایحه نتوانست مقاومت کند و با بیان تعلیق رسیدگی به این لایحه تا زمان نامحدود؛ عقب‌نشینی هفته گذشته خود را تکمیل کرد. او البته در یک کنفرانس خبری با چهره‌ای درهم کوشید از عقب‌نشینی دو مرحله‌ای خود دفاع کند و گفت، تنها اشتباهش این بوده که نتوانسته با مردمش خوب ارتباط برقرار کند و آنها را از مزیت‌های این لایحه مطلع کند. خانم لم گفت، این لایحه برای امنیت هنگ کنگ ضروری بود. این در حالی است که مخالفان لایحه جنجالی می‌گویند، اگر لایحه تصویب شود اقتصاد و شیوه زندگی مردم هنگ کنگ تحت تأثیر قرار می‌گیرد زیرا هم شهروندان و هم گردشگران در صورت ارتکاب کوچکترین جرمی به چین مسترد می‌شوند و در دادگاه‌هایی که شفافیت ندارد، محاکمه می‌شوند.
برخی از منابع پیشتر به رسانه‌ها گفته بودند، رئیس دولت محلی هنگ کنگ جمعه گذشته با چند نفر از مقام‌های ارشد چین دیدار داشته و دستور تعلیق کامل بررسی لایحه استرداد مجرمان را از آنها گرفته است اما او خودش این مسأله را انکار کرد و گفت: تصمیمی که گرفتم نه برای آرام کردن مردم بود و نه دستورش را از افرادی دریافت کرده‌ام.
رئیس دولت محلی هنگ کنگ چهارشنبه گذشته هم که یکی از بدترین روزهای معترضان بود و درگیری‌های زیادی بین آنها و پلیس درگرفت، از معترضان که گاز اشک آور، گلوله‌های پلاستیکی و خشونت پلیس را تحمل کرده بودند انتقاد و آنها را «بچه‌های لجباز» خطاب کرد اما دیروز شنبه گفت، برای متوقف کردن تشدید خشونت‌ها رسیدگی به لایحه جنجالی را برای مدت زمان نامحدودی متوقف می‌کند.
خانم لم گفت: الان وقتش است به سریع‌ترین شکل ممکن آرامش به جامعه برگردد. اگر رویارویی‌ (خشونتی) که روز چهارشنبه شاهدش بودم؛ تکرار شود [شمار زخمی‌ها] خیلی جدی‌تر خواهد بود.
اگرچه این اقدام خانم لم فارغ از آنکه دستور پکن بوده باشد یا یک تصمیم مستقل، عقب‌نشینی بزرگی محسوب می‌شود و به کام معترضان هنگ کنگی خوش بود اما مخالفان خانم لم همچنان نگران هستند که مبادا این اتفاق فقط یک تغییر تاکتیک باشد و رئیس دولت محلی درصدد آرام کردن مردم و خرید وقت برای خود به منظور اجرای طرحش در آینده باشد.
باگیه لئونگ، یک فعال هنگ کنگی و سیاستمداری که به خاطر در دست داشتن پلاکارد «هنگ کنگ بخشی از چین نیست»؛ ورودش به پارلمان برای تکیه بر کرسی نمایندگی منع شده گفت، تظاهرات روز یکشنبه (امروز) برگزار خواهد شد و این جنبش تا برداشته شدن همیشگی لایحه استرداد از روی میز ادامه خواهد یافت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.