اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸
پور قاضی :پارلمان بخش خصوصی به هیأت رئیسه جسور نیاز دارد

انتخابات اتاق بازرگانی امروز برگزار می‌شود

انتخابات اتاق بازرگانی امروز برگزار می‌شود

گروه اقتصادی /امروز رئیس و هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران انتخاب می‌شود و پارلمان بخش خصوصی وارد مرحله تازه‌ای از فعالیت کاری خود می‌شود. برای نهمین دوره از انتخابات حدود 500 نفر از اعضای اتاق بازرگانی رأی خواهند داد. در اولین گام از انتخابات یک نفر به عنوان رئیس انتخاب خواهد شد و بعد از آن رأی‌گیری برای 4 نفر نایب رئیس، یک نفر خزانه دار و یک نفر منشی برگزار می‌شود.


شنیده‌ها حکایت از آن دارد که 3 نفر برای ریاست اتاق و 12 نفر برای هیأت رئیسه اتاق بازرگانی می‌خواهند کاندیدا شوند. 14 شهریور ماه سال 95 غلامحسین شافعی توانست با اختلاف 4 رأی رقیب خود مسعود خوانساری را کنار زده و بر کرسی ریاست اتاق بازرگانی کشاورزی، صنایع و معادن ایران بنشیند. درباره انتخابات امروز اتاق بازرگانی ایران و دغدغه‌های که اعضای برای رأی دادن دارند با مهدی پورقاضی عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت‌و‌گویی انجام دادیم که در ادامه می‌آید:

انتخابات اتاق بازرگانی از چه جنبه‌هایی اهمیت دارد؟
اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی شناخته می‌شود و این امر نشان از بزرگی فعالیت این بخش دارد. اگر ما اتاق بازرگانی قوی داشته باشیم می‌توانیم در تصمیم سازی‌های اقتصادی اثرگذار باشیم. انتخابات هیأت رئیسه و رئیس اتاق بازرگانی ایران که امروز برپا می‌شود حساسیت‌های زیادی دارد که باید به آن پرداخته شود. با رأی‌گیری‌ای که صورت می‌گیرد اعضای هیأت رئیسه برای 4 سال سکان بخش خصوصی را هدایت خواهند کرد. اعضای هیأت رئیسه اتاق بازرگانی رابطه بین دولت و بخش خصوصی را برقرار می‌کنند اگر هیأت رئیسه قوی باشد می‌توان مشکلات را حل و از سویی برای بخش خصوصی فرصت کسب و کار و یا حتی رونق تولید را ایجاد کرد.

هیات رئیسه فعلی تا چه حد توانسته از مشکلات بخش خصوصی بکاهد؟
مشکلات بخش خصوصی ابعاد متعدد و متفاوتی دارد و این بخش نمی‌تواند گره همه مشکلات را باز کند، ولی هیأت رئیسه توان آن را دارد که خواستار مطالبات بخش خصوصی شود، مطالباتی که در بین انبوهی از کار دولت ممکن است به فراموشی سپرده شود.

چرا دولت در تصمیم سازی‌های خود به ندرت از تفکر بخش خصوصی استفاده می‌کند؟
بخشی از مشکلات را در فعال نبودن هیأت رئیسه اتاق بازرگانی می‌توان دید. برخی اوقات ما شاهد تصمیم گیری‌هایی هستیم که بدون هماهنگی بخش خصوصی اتخاذ شده است و حتی در زمان اجرا چالش‌های متعددی را برای بخش خصوصی ایجاد می‌کند، بدین جهت ضرورت دارد که هیأت رئیسه با گفتمان جدید در تصمیم گیری‌ها ورود کند و به دولت مشاوره‌های سازنده بدهد، به گونه‌ای که توانایی و مهارت‌های بخش خصوصی معرفی شود.

کدام بخش از هیأت رئیسه اتاق بازرگانی اهمیت بیشتری دارد؟
معتقدم خزانه‌داری یکی از رکن‌های هیأت رئیسه است. بدین جهت از اعضای اتاق بازرگانی می‌خواهم فردی انتخاب شود که ریخت و پاش‌ها را کنترل کند. زمانی که خزانه‌داری تقویت شود امکان توسعه فعالیت‌ها وجود دارد و می‌توان بخشی از پول‌ها را به سمت اهداف بزرگ‌تر هدایت کرد.

توصیه شما به اعضای اتاق بازرگانی که امروز می‌خواهند به هیأت رئیسه اتاق رأی دهند، چیست؟
ما به افراد جسور، شجاع، تصمیم گیر وقاطع نیاز داریم. افرادی که مطالبه گر بخش خصوصی باشند و بتوانند بر تصمیم‌هایی که دولت می‌خواهد بگیرد اثرگذار باشند. همه باید دقت کنند که افراد انتخابی قرار است 4 سال مسئولیت پارلمان بخش خصوصی را عهده دار باشند اگر فرد اصلح انتخاب نشود دود آن به چشم تک تک افراد بخش خصوصی خواهد رفت. یکی از بخش‌های اثر‌گذار در انتخابات تشکل‌ها هستند اگر این گروه‌ها حرکت درستی در انتخابات داشته باشند می‌توان هیأت رئیسه قوی داشت.

در این انتخابات اجماع آرا وجود دارد؟
متأسفانه اجماع رأی در بین اعضای اتاق بازرگانی ایران وجود ندارد و همین امر چالش‌های را پدید خواهد آورد. یکپارچگی آرا منجر به تقویت اتاق بازرگانی می‌شود چرا که رئیس و هیأت رئیسه می‌داند تمام اعضا آنها را قبول دارند و می‌توانند بواسطه این اعتماد حرکت‌های بزرگ انجام دهند. به نظر می‌رسد هر فردی که انتخاب شود نهایت مقبولیتش 50 درصد باشد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.