اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
کدخدایی در پاسخ به سؤال «ایران»:

جلسات شورای نگهبان با اصلاح‎طلبان رسانه ای نمی شود

جلسات شورای نگهبان با اصلاح‎طلبان  رسانه ای نمی شود

«دیدارهایی پشت درهای بسته.» سخنگوی شورای نگهبان از ملاقات‎هایی گفت که با چهره‎های سیاسی منتقد در حال انجام است. شخصیت‎های اصلاح‎طلبی که عمده انتقادات‎شان به شورای نگهبان به انتخابات ریاست جمهوری سال 88 بازمی‎گردد و شاکی اصلی نظارت استصوابی حاصل از تفسیر قانون اساسی هستند، در نشست‎هایی که کدخدایی میزبان آن است شرکت می‎کنند.

گروه سیاسی/ این روایتی است که عباسعلی کدخدایی در نشست خبری دیروز خود در جمع خبرنگاران گفت. او در پاسخ به این سؤال خبرنگار «ایران»  که آیا همان گونه که با پگاه آهنگرانی برای ساخت مستند در مورد انتخابات ریاست جمهوری سال 88 شرکت می‎کنید، با منتقدان شورای نگهبان از جمله اصلاح‌طلبان هم دیدار خواهید داشت؟  گفت: «ما با خیلی از افراد گفت‌وگو داریم که لازم نیست رسانه‎ای شود. خیلی از دوستان تشریف می‎‎آورند و ما توضیحاتی را می‌دهیم و سؤالی و ابهامی هم که دارند پاسخ می‎دهیم. ملاقات‎ها هم در حال انجام است اما بحث ما رسانه‎ای نیست. آن گفت‌وگو هم، برنامه مستندی بود که رسانه‌ای شد. بقیه دیدارها در قالب گفت‌وگو و بحث در مورد ابهاماتی که وجود دارد، انجام می‌شود.» او البته نامی از چهره‎های شرکت کننده در این جلسات نبرد و گفت: «لازم هم نیست که اسامی آنان را ذکر کنم» و ادامه داد: «آنان اگر بخواهند حرف‎های ما را بپذیرند رفع ابهام می‎شود.»
کدخدایی همچنین در مورد حضور پگاه آهنگرانی و دعوت از او به عنوان ناظر مردمی شورای نگهبان هم گفت: ظاهراً ایشان همراه یکی دیگر از همکاران در حال تهیه مستندی هست و مصاحبه‎هایی را با افراد مختلف انجام داده‎ است. با بنده هم قرار شد این گفت‌وگو انجام شود که قبول کردم. آن پیشنهاد هم در پایان مصاحبه با توجه به سؤالاتی بود که مطرح کرد. ما اعلام کردیم که چون شورای نگهبان وظایف خود را طبق قانون انجام می‏‌دهد، نگرانی از هیچ گونه مسائلی ندارد و هرکسی می‎تواند بیاید و ناظر باشد و پیشنهاد کردیم که به صورت سمبلیک خود ایشان هم به عنوان ناظر حضور داشته باشد.»
 
در انتخابات بجز قانون روش دیگری نخواهیم داشت
سخنگوی شورای نگهبان در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به این سؤال که آیا طبق شنیده‎ها، قرار است این شورا با دست بازتری صلاحیت‌‏ها را مورد بررسی قرار دهد، گفت: همیشه شورای نگهبان معیارهایی همچون مباحث مربوط به مفاسد اقتصادی و اخلاقی که در خود قانون انتخابات وجود دارد  یا بحث‎هایی که در چارچوب نظام سیاسی و افرادی که ضدیت با نظام و یا حاکمیت وجود دارد را در نظر دارد. از این جهت بحثی نیست اما اینکه معیارهای تأیید صلاحیت چیست را ما به صورت دسته‎بندی در قالب این سه شرط کلی در مصاحبه‎ها اعلام کردیم. طبیعتاً معیار و ملاک برای شورای نگهبان قانون است. در این انتخابات هم بجز قانون روش دیگری را نخواهیم داشت.
وی در مورد قانون انتخابات نیز گفت: این قانون کارآمد و منطبق با نیازهای ما نیست. تلاشی هم برای اصلاح آن صورت گرفت که به نتیجه هم نرسید. امیدواریم که اصلاح قانون انتخابات در موقعی انجام شود و بتوانیم پاسخگو شویم و نظام انتخاباتی ما هم از این مشکلاتی که دارد نجات پیدا کند.
کدخدایی در پاسخ به سؤالی در مورد برگزاری انتخابات آینده مجلس به صورت الکترونیکی گفت: ما بارها به وزارت کشور اعلام نظر کردیم تا هر مقدار که وزارت کشور امکانات و آمادگی آن را دارد ما هم آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیکی را داریم. هماهنگی‌های خوبی بین شورای نگهبان و وزارت کشور وجود دارد و در مورد مسائل مربوط به امنیت هم کارشناسان ما بررسی می‌کنند.
وی در پاسخ به سؤال دیگری پیرامون شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی نماینده مردم تهران و تأثیر آن در بررسی صلاحیت وی در انتخابات آینده مجلس گفت: او افترایی به شورای نگهبان زده است و ما هم به کمیته نظارت بر عملکرد نمایندگان اعلام کردیم و خواستیم در مجلس پاسخ دهد، این امر مغایر با اصل ۸۶ قانون اساسی نیست و نماینده نمی‌تواند مرتکب جرم شود، اگر نتواند این افترا را ثابت کند، در بررسی صلاحیت او تأثیر دارد، چون دروغ گفته است.
کدخدایی در رابطه با اینکه برخی به روال انتخابات سال ٨٨ ایراد وارد کردند اما سال‌های بعد و پس از پیروزی در انتخابات بعدی، دیگر ابهامی را مطرح نکردند، گفت: مملکت ما آزاد است و هر کس هر حرفی می‌زند. توهین و افترا هم معیار معینی ندارد. گوش ما این حرف‌ها را نمی‌شنوند و اگر ما مباحثی را مطرح می‌کنیم برای آگاه‌سازی مردم است. سخنگوی شورای نگهبان در رابطه با اظهار نظر محمدرضا خاتمی در دادگاه درخصوص انتخابات 88 هم گفت: ایشان حرف‌های خودش را ثابت کند، ما پاسخگو خواهیم بود. نمی‌توان گفت دروغگو هستید و بعد بیایید شهادت دهید. این مطلب خیلی هم برای ما اهمیت ندارد و تمایل ندارم در این رابطه صحبت کنم.
 
دو ایراد شورای نگهبان به لایحه تابعیت فرزندان
کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، دیروز از مصوباتی هم گفت که از مجلس به این شورا ارسال و مورد رسیدگی اعضای آن قرار گرفت. یکی از این مصوبات، لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی بود که البته با اعلام نظر سخنگو، تعدادی از رسانه‎ها به اشتباه از رد این مصوبه در شورای نگهبان خبر دادند. اما واقعیت این است که شورای نگهبان تنها در دو مورد زیر، این مصوبه را خلاف موازین شرع و مغایر قانون اساسی تشخیص و آن را برای اصلاح به مجلس ارجاع داد.
1) اطلاق اعطای تابعیت، نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.
2) اطلاق اعطای پروانه اقامت به پدر، نسبت به مواردی که خوف بروز مشکلات و مسائل امنیتی وجود داشته باشد خلاف موازین شرع و مغایر بند ۵ اصل ۳ قانون اساسی شناخته شد.

گفت و گو
محمد  عطریانفر  در گفت و گو با «ایران آنلاین » تأیید کرد
دیدار اصلاح طلبان با شورای نگهبان با هدف اعتماد سازی

مهراوه خوارزمی
خبرنگار
عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری و در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه ایران مبنی بر اینکه ناظر به گفت وگوی اخیرش با پگاه آهنگرانی بازیگر و مستندساز شورای نگهبان حاضر است پاسخگوی سؤالات و ابهامات فعالان سیاسی نیز باشد یا خیر؟ به جلساتی اشاره کرد که این نهاد با سیاسیون و بویژه سیاستمداران اصلاح‌طلب برگزار می‌کند. کدخدایی البته تصریح کرد که قصد ندارد از فعالان حاضر در این جلسات نام ببرد و محتوای گفت وگوها را خبری کند. به همین دلیل با محمد عطریانفر ، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت وگو کردیم تا  چند وچون جلسات اصلاح‌طلبان با شورای نگهبان را از او جویا شویم.
 سخنگوی شورای نگهبان در نشست خبری با خبرنگاران اشاره گذرایی کرد به جلسات گفت‌وگویی که این نهاد با چهره‌های سیاسی و بویژه اصلاح‌طلبان برگزار می‌کند و در آن درباره مسائل و ابهامات  مربوط به انتخابات پرداخته می‌شود. آیا در جریان این جلسات و محتوای آن هستید؟
من به صورت اجمالی مطلعم که برگزاری این جلسات را شورای نگهبان آغاز کرده است و به باورم گام مؤثر و مبارکی است. تا آنجا که می‌دانم این گفت‌وگو‌ها با هدف ارتقا بخشیدن به مشارکت احزاب است و اینکه بشود نوعی اعتمادسازی میان نهادهای حقوقی و نهادهای عرفی سیاسی یعنی احزاب تقویت شود. این اقدام در مجموع موجب استقبال دوستان ما در جریان اصلاح‌طلب است و امیدواریم که این رابطه‌های اعتمادساز متقابل بتواند مشارکت را بویژه در گستره حضور انتخاب شوندگان تقویت کند. اما به گمانم اینطور نیست که این جلسات به صورت رسمی و منضبط برگزار شود. بلکه بنا به مورد و بنا به اقدامی است که بالطبع از طرف شورای نگهبان و اعضای محترمش انجام می‌شود و باید امیدوار باشیم که این دعوت‌ها گسترش پیدا کند تا گفت‌وگوهای انتقادی با هدف برون رفت موفقیت آمیز تقویت شود و ادامه پیدا کند.
این جلسات چه مدتی است که شروع شده و چند جلسه تا به حال برگزار شده؟
درباره این که چند جلسه برگزار شده اطلاع دقیقی ندارم اما برگزاری این جلسات یک سابقه 6 ماهه دارد.
جز رایزنی برای تقویت حضور احزاب در انتخابات چه موضوعات دیگری در این جلسات مطرح شده است. فی المثل آیا مسائل باقی مانده از انتخابات 88 که همچنان خود را بر فضای سیاسی تحمیل می‌کند یا نظرات  متفاوتی که درباره نظارت استصوابی وجود دارد به بحث گذاشته شده است؟
الان در چنین گفت‌وگوهایی که در گام‌های اول است در کلیات بحث می‌شود. اما علی القاعده باید در ادامه به این سمت هدایت شود که احزاب بتوانند نیروهای مؤثرتر خودشان را که چهره هستند و احیاناً هم ممکن است در گذشته شورای نگهبان نسبت به اینها حساسیت نشان می‌داده است و حساسیت منفی باعث می‌شده است که این چهره‌ها از دور انتخابات خارج شوند، در انتخابات‌های آتی به عنوان نامزدهای انتخاباتی معرفی کنند و به این مسائل پایان داده شود. در واقع با توجه به این گام مؤثری که شورای محترم نگهبان می‌خواهد بردارد ا‌ن‌شاءالله این نتیجه حاصل شود که انتخابات رقابتی‌تر و منطقی‌تر و غیرنیابتی صورت بگیرد. وقتی اجازه داده شود که احزاب با چهره واقعی خودشان و با نیروهای اصیل و اولیه خودشان در انتخابات شرکت کنند طبیعتاً شوق انتخابات تقویت می‌شود. اما اگر مانند گذشته زاویه و کانال تأیید صلاحیت محدود و محدودتر شود طبیعی است که حضور احزاب به صورت نیابتی خواهد بود و نیروها هم نیروهای درجه دو و سه خواهند بود  که به تبع این وضعیت در تشکیل مجلس تأثیر نامطلوبی می‌گذارد. زیرا برعکس ما نیازمند این هستیم که مجلس‌مان با نیروهای توانا، مقتدر و مؤثر که متعلق به نحله‌ها و اندیشه‌های مختلف هستند، شکل بگیرد تا تأثیر ملی این نهاد تقویت شود و در اداره بهتر کشور تأثیرگذار باشد.
از آنجا که شورای نگهبان این جلسات را شروع کرده تا چه اندازه احتمال می‌دهید که این خواسته ها به نتیجه برسد و شاهد یک تغییر و تحول باشیم؟
امیدواری زیادی به تغییر رویکردها وجود دارد.
شما در جریان هستید که چه چهره‌هایی در این جلسات حضور داشته‌اند؟
به نظرم همانطور که سخنگوی شورای نگهبان هم اشاره داشت، بهتر است که خیلی وارد جزئیات این جلسات نشویم و بیشتر باید نتایج آن را پی‌جویی کنیم.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.